U konce s dechem (1960)

Mladícka bezstarostnosť a ľahkosť bytia, to sa k mladému Belmondovi výborne hodí. Strih bol tiež zaujímavý, vynechávanie niekoľkosekundových častí príjemne skracovalo scény a vo filme nebolo nič prebytočné. Trochu ma ale iritovala rozháranosť celého filmu. To asi bude charakteristické pre celú francúzsku novú vlnu, ale vždy lepšie ako talianska. Silnejšie tri hviezdy. –––– Nikdy sa nemá brzdiť. Ako vravieval starý pán Bugatti, autá sú na to, aby jazdili, nie aby zastavovali. –––– Kto je podľa vás morálnejší, žena, čo zradí, alebo muž, čo opustí?

Dode's-Ka Den (1970)

Tento film vyzerá scenárom a dialógmi akoby od nejakého amatérskeho tvorcu. Preto je ťažké ho sledovať, keď texty s dejom často nedávajú zmysel. Myšlienky o neznesiteľnej biede v slume a situáciách bez akéhokoľvek východiska sú tak podané málo zrozumiteľne, ale pri dobrej vôli by sa do nich dalo preniknúť. Pomalosť filmu tomu príliš nepomáha a tak som zostal niekde na polceste k plnému pochopeniu. Slum je akoby zbierkou všemožných psychických porúch detí aj dospelých, najmä alkoholizmu, samovražedného konania, neúcty k životu, trochu sa tak režisér opakuje z iných filmov. Slabšie tri hviezdy.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Najklasickejšia rozprávka za osemdesiat rokov až tak nezostarla, ale predsa len trochu áno. Animácia ani nie, je milá, vtipná, problémom môžu byť dnes niektoré pesničky, ktoré sú ladené v štýle operetného spevu. Teda v štýle tridsiatych rokov, keď muzikál, ako ho poznáme dnes, ešte neexistoval. Inak poučenie, že si treba poupratovať a pred jedlom si vždy umyť ruky, to bude platiť asi vždy.

Stín kapradiny (1984)

Režisér tentokrát nešiel hľadať lúpežníkov do minulých storočí, ani do vojnového obdobia. Chlapci sa sami dobrovoľne vydedia zo spoločnosti, pričom sa do nej občas vracajú, aby buď dočerpali alkohol alebo spôsobili ďalšiu neprávosť. Dostať sa na druhú stranu bolo ľahké a rýchle, ale loďka ich už späť neprevezie. Vo filme je viac psychológie ako deja, koniec je fajn, ale ich bezcieľné a bezvýchodiskové túlanie po lese ma nenadchlo. –––– Píše se o nás v novinách. Celá vesnice otvírá úžasem hubu. – Teď už vlastně nejsme obyčejní lidi. S náma to není jen tak.

Bitva o Sevastopol (2015)

... a rána sú tu tiché, teda ženy v armáde priamo v boji je obľúbený podžáner ruského vojnového filmu. U tvorcov, aj u diváka, tak som si nenechal ujsť aj takúto modernú verziu. Bojové scény strieda romantika, ak sa ńou dajú nazvať zamilované pohľady pri zabíjaní alebo slastné úsmevy pri pohrávaní sa s fašistami, ktorí by nemali zomierať krátko. Viac ako boja (s obstojnými digitálnymi efektami) je osobného prežívania Ľudmily, jej života, a zaujímavosti z pobytu v Amerike. Nejdem skúmať, koľko je na tom všetkom pravdy, ako to bolo s vrúcnym priateľstvom s pani Rooseveltovou, beriem to ako film. A ten bol aj so značnou dávkou vlastenectva a hrdinstva dobre natočený, zaujímavý a nemôžem ho odbiť iba tromi hviezdami. –––– Vojna, to nie je len smrť. Ale aj život. –––– Počúvaj svoje srdce, strieľaj medzi údermi. –––– Pavličenková už nie je len vojak. Je symbol. A symboly sa nevyraďujú.

Živá řeka (2017)

Výborná práca tvorcov. Kameraman je výborným lovcom rysov, vlkov, medveďov a vydier, a tak je film plný jedinečných záberov. Pre mňa je víťazom vodnár a jeho podvodné hľadanie riečneho hmyzu, takéto zábery boli fakt unikátne. Na druhom mieste je zaujímavosť, ako v prudko tečúcej bystrine voda zamŕza zospodu. –––– Na konci svojej cesty sa Belá vlieva do Váhu. Vody oboch riek sa spoja a spoločne poputujú do krajiny, ktorú obývame, my, ľudia. Tu sa slobodná cesta vody končí. ... Rieka Belá ale naďalej ostáva nespútaná.

Diana - sedm dnů, které šokovaly celý svět (2017) (TV film)

Veľmi dojemné. Dokument o tom, čo bolo PO osudnom náraze, nerozoberá príčiny, ale podrobne zhrnul všetko, čo sa malo, muselo a urobilo. Aby celonárodné trúchlenie smerujúce až ku kolektívnemu nervovému zrúteniu dospelo k dôstojnej rozlúčke. Na nátlak verejnosti, nenávidených médií, premiéra a iných zmenila kráľovná naraz niekoľko stáročných tradícií, prvýkrát v histórii nad kráľovským Buckinghamským palácom zaviala iná ako kráľovská vlajka, prvýkrát kráľovná vystúpila naživo v televízii a bol to prvý kráľovský pohreb nepanovníka a vlastne človeka, ktorý už do kráľovskej rodiny nepatril. Najfotografovanejšia žena sveta tak mala najväčší obrad v histórii Británie, sprievod bol dvakrát dlhší ako v prípade Winstona Churchila a sledovali ho dva milióny ľudí na mieste a dve miliardy pri obrazovkách. Dokument výborný, aj keď na Dianu nemusí mať každý rovnaký názor, buď ako miliardy ľudí po svete alebo trebárs ako Ramone, ktorý svoj názor dodatočne vymazal.

Columbo - Vrah zavolá v deset (1975) (epizoda)

Priemerný columbovský príbeh so zaujímavým odhalením. Ale už tá vražda na začiatku nie je ani tak celkom važdou. (31.8.2017) –––– Nedalo mi to, a tak som sa na druhýkrát dokázal lepšie sústrediť a viac som si vychutnal postupné dopracovanie k odhaleniu. Môžem tak kľudne zvýšiť hodnotenie z troch na štyri. (2.9.2017)

Mort de Diana : L'incroyable révélation (2017) (TV film)

Zdramatizované pátranie, ktoré prichádza s novou teóriou nehody. Najskôr ale zopakuje mnohé fakty, vzťah Diany s novinármi a posledné minúty pred osudnou cestou. Hlavné príčiny nehody vysokú rýchlosť, alkohol u šoféra (vraj sfalšovaný) a stres z prenasledovania fotografmi rozširuje ešte o zlý stav auta. (spoiler) Mercedes bol jazdenkou dvakrát kradnutou, búranou na totálku, odpísanou ako vrak a dvakrát opravovanou, čo vyšetrovateľov ani nezaujímalo. Možno to nebolo podstatné, možno mali svoj vopred daný výsledok vyšetrovania. –––– Je to krásne tiché auto príjemné na šoférovanie. Spoľahlivé a veľmi bezpečné. V takom vozidle sa vám nemôže nič stať. –––– Lady Di sa hrala s ohňom. Spečatila si tak vlastný osud?

Těžká váha (2005)

Nepomyslel by som si, že boxerský film môže mať u mňa štyri hvizdy. Ako ku športovému filmu som k nemu aj pristupoval, ale našťastie tam toho športu až tak veľa nebolo, skoro žiadne tréningy a žiadne nezmyselné búšenie do mechu. A keď sa už boxovalo, tak to natočili mimoriadne pútavo, zvlášť záverečný súboj. Prvá časť s chudobou, hladom a vychudnutým boxerom mi pripadala ako Čenkovej deti v americkej hospodárskej kríze, v druhej časti nás kamera berie do ringu a z obrazovky dostávame rany, rozmazaný obraz a závraty. Asi najlepšie natočený box vo filme vôbec.

Časové pásmo bylo změněno