Odysseus (1997) (TV film)

Takhle důstojná adaptace Homérova eposu si zaslouží hvězdu navíc, i když objektivně vzato je to tak na čtyři. Ale jen to, že se někdo rozhodl adaptovat jeden z nejklasičtějších příběhů všech dob, respektive se nezaleknul takového podniku, by se v mých očích mělo nějak ocenit. I s nižším rozpočtem je dvojdílné "sandálové" fantasy velmi vtahující, s výbornými herci (hlavně Assante je castingová trefa do černého) a celkově krásně vystihnutou podstatou řeckých bájí. Původnímu hrdinskému eposu je to v rámci fabule velice podobné (tvůrci filmu šikovně spojili několik dobrodružných epizodek do jedné, aby ušetřili časem). Jediné, co mě trošku mrzí, je opomenutí části se sirénami, ale vzhledem ke kolosálnímu rozsahu eposu je to naprosto pochopitelné. Sečteno a podtrženo, parádní adaptace.

Šílenství (1994)

Co se Carpenterovy tvorby týče, na Věc to ani zdaleka nemá (už jen ty efekty jsou tady notně slabší). Zároveň je to však jeden z nejlepších hororů čerpajících z lovecraftovské tematiky. Po shlédnutí mě kromě pocitu nadšení z dobrého hororu také přepadá podiv a lítost, že jsme doposud neměli možnost spatřit pořádnou adaptaci Lovecrafta, kterou si jeho knihy (nejen) o kosmickém teroru zaslouží (R.I.P. Mountains of Madness od del Tora) . Tohle je paradoxně tak nejblíž, co se k tomu nějaký horor dostal, a to ani není přímá adaptace, nýbrž spíše ambiciozní pocta Lovecraftovi. Každopádně za solidní čtyři.

Zabiják Joe (2011)

Jak už tu mnozí píší, tohle dílko je vyloženě o postavách a zápletka je spíše vedlejší. Film bych zařadil jako černou komedii, specifičtěji je tu i špetka vlivu jižanské gotické literatury (á la Flannery O'Connor). Divadelní předloha se nezapře a žánrově také může Killer Joe trochu připomínat hry (!!) Martina McDonagha. Člověk si brzy uvědomí, že je McConaughey jako zvrácená verze "jižanského džentlmena" Joea ideální volba (vlastně jediná možná, ostatně tu část džentlmena dává z principu a tu psycho část si dává vskutku umně). Z ostatních postav zaujme také Thomas Haden Church, který je zdrojem většiny humoru. Celkově docela kvalitní dílko, které ale, hlavně kvůli závazku s divadelní předlohou, nemá jako film větší ambice.

Král psanec (2018)

Ani jsem si neuvědomil, jak moc mi takový film scházel. Opravdu poctivý, věrohodný a důstojně zpracovaný příběh o znovudobití nezávislosti Skotska. Brát to jako přímého či duchovního nástupce Statečného srdce ale nemohu, poněvadž je koncepčně i vyzněním odlišný, a to i navzdory historickému rámci. Gibsonovo opus magnum beru jako velkolepou legendu, která, ačkoliv se o historii opírá, využívá spíše mýtizovaného hrdinu a tuny patosu. Tento snímek je mnohem přízemnější, historičtější, avšak neméně zábavný. Když už bych hledal očividnou podobnost, tak rozhodně v bombastické, naturalisticky zpracované akci. Zejména poslední bitvu jsem si nadmíru užil. Všichni herci v čele s Pinem výborní (např. Aaron Taylor-Johnson má nebývalý potenciál). Připadá mi však, že by filmu prospěla větší délka, ještě o píď monumentálnější výprava, výraznější hudba, vlastně na všem by se mohlo přitlačit. V tomto případě je nutno zohlednit fakt, že je film produkovaný Netflixem (kterému jsem však upřímně vděčný už jen za samou realizaci). Takhle jsou to opravdu silné čtyři hvězdy s nadějí, že těchto podobných filmů uvidíme více.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Jednoznačně nejlepší dobrodružný film vůbec. Indiana Jones je dodnes mým největším filmovým hrdinou a navždy bude. Speilbergovi musím z celého srdce poděkovat, že tuto postavu oživil pro velké plátno již čtyřikrát. Ze série je to, kupodivu, právě třetí díl, který je ve svém žánru (který vlastně sám pomohl stvořil, truth be told) absolutní špičkou, nedosažitelným vrcholem. Oproti jedničce však jen o fous. O nějakou komplikovanost příběhu, nebo originální scénář se tu nikdo neprosí, zato akce jako taková je úžasná, dynamická, nápaditá (a to i v dnešní době!). Soundtrack, ačkoliv do jisté míry jde ve šlépejích předchozích dvou dílů, patří k Williamsovým velkým dílů (vždy když slyším "Grail theme", mám husinu). Herci prvotřídní, Ford už je v roli pečený vařený, ale Connery byl opravdovou trefou do černého. Co také potěší je, že film kromě zábavy skýtá i náznak poselství (funguje tedy na více rovinách), ale zároveň vám jej nedává pořád sežrat. Fakt, že Spielberg dokáže natočit takto nabušený lehkovážný akčňák, a pak se mu povede natočit třeba Schindlerův seznam, musí přesvědčit snad všechny o režisérově talentu a schopnosti. Klobouk dolů!

Coherence (2013)

Ačkoliv očividně nízkorozpočtové, tak velice působivé, a to zejména díky ústřednímu námětu. V mnoha ohledech podobné filmu The Man from Earth (originalita ústředního tématu, komorní provedení, důraz na postavy a dialog). Nevím proč, ale mám teď chuť si zahrát Bioshock: Infinite.

Led Zeppelin: The Song Remains the Same (1976)

Nesejde na tom, že dokument obsahuje mnohdy prapodivné "snové" sekvence. Nesejde na tom, že celkové zpracování není na mistrovské úrovni, ani na tom, že záběrů ze zákulisí je tu poskrovnu. Tohle je přeci kurva Led Zeppelin, nejlepší rocková kapela na světě! A ano, tohle není úplně objektivní hodnocení.

Newsroom (2012) (seriál)

"I am on a mission to civilize". Již v páté sérii The Wire (pro mne druhá nejlepší série) jsem si uvědomil, jak zajímavé a atraktivní téma je zákulisí novinařiny. Tady se přesouváme ke zpravodajství, kde sledujeme pokusy donkichota Willa McAvoye a jeho týmu provozovat poctivou, klasickou novinařinu. Hned první Willův monolog o stavu Ameriky byl brutálním rozjezdem, takovou dávku deziluze bych amíkům servíroval častěji. Seriál zdatně sděluje osudy fiktivní televizní stanice ACN v kontextu skutečných událostí, jež hýbaly Amerikou/světem. Kromě relativně neokoukaného prostředí a námětu však seriál nabízí další klenot, a to v podobě dialogů. Drtivá většina verbálních výměn v tomto seriálu je na tak brilantní úrovni, že nezbývá než Aaronu Sorkinovi a ostatním scénaristům vzdát poctu. Co se postav týče, naprostá spokojenost. Vskutku nebudu moc originální když řeknu, že Will McAvoy (Jeff Daniels) je absolutně nejlepší, ale osobně jsem si také moc užil dramatické výstupy Sama Waterstona v roli Charlieho Skinnera. Vše ostatní na nadprůměrné úrovni (i ty vztahové subploty se daly vydržet). Kéž by takhle zpravodajství doopravdy vypadalo...

Poslední zůstává (1996)

Akční stránkou to připomíná staré pecky od Johna Woo, to jest hodně efektních přestřelek a hodně mrtvol (které po zásahu odletí 5 metrů dozadu se saltem. Naprosto to zbožňuji). Film je překvapivě laděn jak do westernu, tak do gangsterky, a kupodivu to funguje. Willisovi tyhle role jdou, ale možná se zde trochu držel na uzdě. To Walken naopak vůbec, díkybohu. Celkově jedna z těch lepších akčních oddychovek. P.S. - Alexej Pyško je snad nejlepší český dabér. Willis mu, jako vždy, seděl perfektně.

Dokonalá loupež (2018)

Butler dokonalý, Schreiber charismatický (vidím u něj nadějnou budoucnost). Možná trochu přepálená stopáž, ale uteklo to svižně. Scénář však občas hapruje a konečný zvrat byl zbytečný. Celkově o něco málo horší než třeba The Town nebo Heat, ale pořád solidně natočený a perfektně obsazený heist/crimi film.