• Mysteriózní

O trio em mi bemol (2022)

Milé, velmi milé. Nicméně na můj vkus až příliš statické, trochu dynamiky by tomu neuškodilo. Zřejmě je to věrné Rohmerově poetice, jeho filmografii ale zatím nemám prostudovanou, takže s tím nemůžu nijak operovat. Celá ta metarovina v podobě filmu o filmu je dle mého poněkud nadbytečná, film by se bez ní býval obešel a fungoval možná i lépe. A celou dobu jsem se nemohl ubránit myšlenkám na Rivettovu Hašteřilku, která mnohé z předkládaných témat dokázala komunikovat s větší grácií a živelností už před třiceti lety, což je cca doba vzniku původní hry. Vyvstává otázka, proč tato lehce bezkrevná adaptace vlastně vůbec vznikla. Ovšem u té poslední scény musel Milan Klepikov roztát blahem.

Víly z Inisherinu (2022)

Dear Pádraic, I am safely ensconced in the mainland and, Pádraic, it's lovely here. There's a river running past my window as I write and the people already seem less bitter and mental. I'm not sure why, but I think it's 'cause a lot of them are from Spain. Mostly, I wanted to say there's a spare bed here for you, Pádraic. And with the war almost over, I think there'd be work for ya here. Because there's nothing for you on Inisherin. Nothing but more bleakness and grudges and loneliness and spite and the slow passing of time until death. And sure, you can do that anywhere. So come, Pádraic. Leave there. Dominic can look after Jenny and the rest of your animals. They could move into the house together. So come now, Pádraic, please. Before it's all too late. ___ No jo, Siobhán měla nakonec nejvíc rozumu ze všech. Kdybych neviděl Kalvárii, asi by to bylo za pět.

Avatar: The Way of Water (2022)

Nebudu chodit kolem horké kaše. Je to pochopitelně more of the same, ale tentokrát bohužel ne v tom dobrém slova smyslu. Všechny postupy, poselství, sdělení a motivace se jedou podle úplně stejné šablony, která výtečně fungovala v jedničce; tady už je to po emocionální stránce vyčpělé s tím, že poslední hodina už je pak naprosto úmorná a velkorysou stopáž si to rozhodně neobhájilo. Pokud film v základech, vypravěčských postupech a postavách nefunguje sám o sobě, nespasí to ani sebemodernější technologie (která má být jen podpůrnou nástavbou pro umocnění), a podmiňovat zážitek ultimativními vHFR / IMAX / 3D verzemi je lhaní si do vlastní kapsy. Jednička je totiž pořád stejně imerzivní podívaná i na Blu-ray z gauče, tady naopak na rozdíl od původního dílu nemám vůbec pocit, že bych to potřeboval vidět ještě jednou (v jakékoli verzi). Film měl skončit hned po úvodní desetiminutovce, kdy spolu Jake s Neytiri leží pod noční oblohou. To by byl panečku eskapismus. Pokud se těch dalších několik pokračování ponese ve stejném duchu, už se na to nebudu umět napojit se skutečným zaujetím. Pokud chce Jim dělat technologickou revoluci, měl by už hledat jiná témata a světy a ne toliko recyklovat a rozmělňovat vlastní legacy. Avatar vůbec nepotřeboval sequel(y). Když vidím, jakým snímkům jsem uděloval tři hvězdy a po čase se k nim s chutí vracím, tady bych si stejné či vyšší hodnocení vůbec neuměl upřímně obhájit. A jen úplně na okraj: Když to vezmu v přímém kontrastu s upoutávkami, které v kině běžely na současné blockbustery, snad nějaký Shazam a další Marvelovky, jímala mě naprostá hrůza, jaké dno, opravdu doslova dno, ze kterého mi bylo až fyzicky trapně, se aktuálně podporuje, produkuje a dostává do kin, je The Way of Water stále alespoň důstojné řemeslo. ___ Už teď - ve dvou pětinách série - tematicky vyčerpaný a uměle natahovaný svět s mělkým scénářem a nevýraznou interakcí mezi postavami, který se točí v kruhu nedostatečně propracovaných zápletek a nad rámec originálu nepřináší vůbec nic. I ten environmentálně ekologický apel vyzní úplně naprázdno, když si člověk uvědomí, kolik zdrojů se muselo propálit během produkce už jen při renderingu. Není tam srdíčko, je to pocitově prázdné a odtažité coby uměle vysoustružený digitální experiment vznášející se ve vakuu z jedniček a nul a nikoliv poctivá vyzrálá filmařina. Jsem rád, že alespoň někteří se nenechali opít vizuálem; dále viz Marigold, Bebacek a Sabrewulf. ___ Od celovečerního snímku očekávám víc než technologické demo, kterých je dnes k mání nespočet prostřednictvím cutscenes v moderních herních titulech posledních deseti let. Tohle je spíš DLC / datadisk jedničky než plnohodnotné pokračování: forma nad obsahem tentokrát zvítězila s drtivou převahou. Soudě dle zdejšího hodnocení je však evidentní, že většině toto pojetí ke štěstí stačí. Vědom si skutečných možností a síly současné i historické kinematografie už se pro Cameronovy plytké návraty na Pandoru neumím nadchnout. Asi stárnu.

Pozadí událostí (2022) (seriál)

Tak, a teď honem sepsat kritiku, kriticky se vyjádřit k již zveřejněným kritikám a ohlasům, usměrnit všechny pomýlené, zapojit se do nekonečných intelektuálních polemik samozvaných elitářů na Facebooku, vysmát se oponentům, jejichž světonázor se neshoduje s vaším, a zasvěcenecky se předhánět v tom, kdo víc "ví" a kdo je větší insider. Naučit se přiléhavě používat slovo meta a pyšně si kopnout do mrtvol, jejichž názor už dávno není relevantní. Následně pak podrobit důkladné kritice kritiky těch kritik, jejichž autoři vám mluví z duše, a alespoň na diskuzích se vzájemně poplácat po ramenou s autory a názorovými příznivci kritik, již se kriticky vypořádali s kritikami, s jejímiž autory nesouhlasíte. Dokud je vůči komu/čemu se vymezovat, ještě se neumřelo.

Kde zpívají raci (2022)

Kvalitní drama z prostředí louisianských bažin a močálů, jedné z mých nejoblíbenějších filmových lokací. Některé události se oproti knize berou hodně ve zkratce, čímž místy schází potřebná hloubka a pocítí to i předlohou nedotčení, ale je to pochopitelné, snímek by měl jinak přes čtyři hodiny. Čtenář předlohy si podle mě film plně neužije a nedocení, když celou dobu disponuje znalostí pointy a vyústění. Nezjišťoval jsem si dopředu vůbec nic, což doporučuji i všem ostatním, a to nejen v tomto případě. Vůbec je to takový současný nešvar, že ještě před samotným uvedením filmu je internet zaplaven sáhodlouhými trailery, rozhovory s tvůrci, promo materiálem, previews. Jasně, člověk se tomu může aktivně vyhýbat... just sayin'. Pokud nemáte attention span průměrného tiktok uživatele, u závěrečných titulků vás zaplaví všechny ty úvahy o relativnosti viny, trestu a spravedlnosti vůbec. Cením, že to nemělo ten laciný netflixovský look a výpravu, i když pětatřicítka by tomu slušela ještě o fous víc. A hlavní představitelka je výborná. Víc takových filmů.

Rozkoš (2021)

Pokud se tvůrci snažili sdělit cokoliv jiného, než že adult biz, resp. pornoprůmysl je de facto práce jako každá jiná a že to není pro každého, tak selhali. Nevím, zda v roce 2022 bude někoho překvapovat či pohoršovat, že si dívky před anální scénou běžně aplikují klystýr a muži berou mj. preparáty na podporu erekce. Celou dobu se film nemůže rozhodnout, zda chce vyprávět příběh nebo paraziticky rozkrývat pozadí pseudodokumentárním stylem, kdy si režisérka myje ruce nad samotnou peprností tématu a spoléhá, že tato udělá film za ní (pun intended). ___ Sledování běžného behind-the-scenes častokrát doprovází zklamání z narušení idealizovaného a romantizovaného dojmu z hotového filmu, dojmu spolutvořeného trikovými záběry, CGI a zelenými pozadími; behind-the-scenes pornofilmu pak prostě v téže rovině zahrnuje lubrikanty, pohlavní nemoci a morální kocovinu. ___ Pokud se obecně neustále proklamuje, že pornografie je zhusta nerealistická, pečlivě naaranžovaná pohádka pro dospělé apod., tak je ale také samozřejmé, že k té pohádce, která se tak liší od běžně žité praxe, se musí nějakými prostředky dospět. Je mi jasné, že o dělníkovi těsně před důchodem, který má po čtyřiceti letech práce s těžkou technikou oddělaná záda a zničená kolena, nikdo film točit nebude, není to atraktivní. Přiléhavé je zde přirovnání k povolání kaskadéra: žádná kouzla a iluze per se, jen fyzická performance se vším všudy. ___ Divácké hodnocení se tedy odvíjí pouze a jenom od toho, jaký sami máte k adult materiálu vztah, film vám neposkytne ani špetku jakékoliv invence a prostoru pro interpretaci nad rámec voyeuristického, indiferentního zobrazení tematiky výroby filmů pro dospělé - zda to je dobře nebo ne, nechť si každý posoudí sám. *** Doporučená literatura: Oriana Small - Girlvert: A Porno Memoir (2011) - nejlepší, co bylo k tématu napsáno, syrové a autentické; z dokumentů pak vřele doporučuji 9 to 5: Days in Porn (2008).

Seveřan (2022)

Na Eggerse překvapivě krotké a přímočaré. Hawke s Kidmankou jeden velký castingový přehmat, ti tam vůbec neměli co dělat. Celkově příliš "americké" a přizpůsobené většinovému publiku, producenti holt nechtěli jít do rizika a projekt si takříkajíc pojistili vynucenými zásahy. Působivější uchopení mytologie v poslední době nabídl třeba Hellblade: Senua's Sacrifice z herní scény. Přemýšlím, zda tohle není ten případ, kdy vycházející auteur poprvé dostane k dispozici velkorysý rozpočet a pořádně neví, co si s ním počít, film se mu rozsype pod rukama a studiové zásahy to už jen dorazí. Moc se tomu nechce věřit. Kdyby za sebou neměl geniální Čarodějnici, myslel bych, že na takovou látku ještě nedozrál; takhle se ale přikláním k tomu, že jeho vize tentokrát zkrátka nebyla tak potentní. Těžko říct, jak moc by změnil celý tón a vyznění sestřih, na který by býval cílil Eggers, domnívám se ale, že ve střižně žádný výrazně lepší film pohřbený není. Ať je to jakkoli, v této podobě snímek zůstal jen někde na půli cesty mezi prostým entertainmentem (jejž jsme dostali) a propracovaným hlubinným ponorem do prastarých pohanských myslí a světů, ze kterého by běhal mráz po zádech (v nějž jsem doufal).

Ambulance (2022)

Obvykle nemívám potřebu být v komentářích jízlivý a sprostý, ale tohle dílko k tomu přímo vybízí. Jistě, že člověk od Baye nečeká sofistikovanost, subverzi či hloubku, jít s takovým očekáváním do kina by bylo pochopitelně naivní a pošetilé. Ale, proboha, tohle je urážka i čistokrevných popkornů. Proč je to celé snímané v detailech, jako kdyby to jedna z našich slovutných televizních stanic ořízla z 2.39:1 do 1.78:1? Bay úplně rezignuje na výstavbu příběhu a motivací, postavy hláškují už jen z jakési unavené povinnosti, vše je tak strašně moc podřízeno tomu, aby se už rozjela akce, že v jednu chvíli už je vám úplně u prdele, kdo a proč co říká a dělá, jen aby vše odsýpalo ve změti nepřehledných rádoby cool záběrů. Ledově chladná überdrsoňka na konci náhle prozře a objeví v sobě citové pouto ke zločincům, kteří ji celou dobu bezohledně využívali jako loutku, mávali jí kvérem před ksichtem a vystavovali životu ohrožujícím situacím. Nic nedává smysl, napětí se tvoří záběry na jedoucí vozidla (!) a celé se to nekonečně táhne v neopodstatněně přepálené stopáži. Extrémně nepovedená sračka, která musí urážet i milovníky blockbusterů. A co v tomhle doprdele dělá Gyllenhaal, to je zřejmě záhada největší. Děkuji ČSFD za projekci, protože kdybych za tohle měl vysolit klasické vstupné, cítil bych se jak úplný hovado. Abych to zakončil pozitivně, nic horšího už se v kinech letos jistojistě neobjeví, tedy odrazem ze dna směle vzhůru k lepším zítřkům a snímkům, které se nebudou snažit dělat z diváka úplného kripla.

Lékořicová Pizza (2021)

Nebudu uměle zvyšovat hodnocení jen proto, že je to PTA, jak tady mnozí činí. Bez zbytečných okolků musím přiznat, že jsem se u této nezáživné historky extrémně nudil. Bohužel ten případ, kdy si stačí pustit trailer, aniž byste o cokoliv přišli. Alana hrozně zajímavý a neokoukaný typ, i z rozhovorů je zřejmé, že má energii na rozdávání a vůbec bych se nezlobil, kdyby si od koncertů k filmu zase někdy odskočila. // Zatímco Andersonovy čtyři předchozí počiny byly navzdory/díky záměrné ambivalenci vždy něčím podnětné a fascinující, tady zcela postrádám nějaký element, kvůli kterému bych se ke snímku rád vracel. Je to celé takový rozbředlý slepenec nevěrohodných epizod, vše působí uspěchaně, nedotaženě, roztěkaně: jakoby PTA tentokrát neměl chuť/čas sednout a napsat pořádný scénář a i celé natáčení chtěl mít hlavně na pohodu - nic proti tomu, ale příště zas prosím něco podvratnějšího :)