Baahubali 2: The Conclusion (2017)

Pokračovanie Baahubaliho sa mi páčilo oveľa viac ako prvý diel, najmä z toho dôvodu, že sa tu dostávame do stredu skutočne dramatických konfliktov medzi postavami, a to až na Shakespearovskej úrovni. Už z prvého dielu bolo patrné, že Baahubali sa silno opiera o klasické mýtické príbehy a dokáže rôzne podobenstvá sfilmovať bez toho, aby vyzerali až príliš pateticky. Epické finále bolo výborné.

Sezn@mka (2016) odpad!

Jasný dôkaz toho, ako v Čechách funguje (niekedy) film. Toto skôr pripomínalo filmové cvičenie druhého ročníku na filmovej škole, s tým, že študentka kvôli tomuto, nepostúpila do ďalšieho ročníka. Je strašný bizár ako sa toto dostalo do kín.

I Am Michael (2015)

James Franco je veľmi presvedčivý v tomto prerode homosexuála a jeho príklone ku kresťanskej viere. Príbeh mladého intelektuála plného pochybností je dobrý najmä v tom, že sa snaží neprikláňať sa len k jednej strane danej problematiky. O filme sa dá viesť dialóg, a to by mal dobrý film určite ponúkať. Avšak, problém nastáva, keď sa tvorcovia možno až zdĺhavo plácajú v tom istom, len inak povedanom.

Little Evil (2017)

Little Evil nevie, čo chce. U filmu sa uvádza komédia / horor, ale nejde ani o jedno z toho. Lepšie povedané, filmu sa nedarí tieto dva žánre vydarene spojiť. Veľmi málo vtipné, veľmi málo nadsázky, a keď príde na akýsi záverečný zmysel toho celého, je neskoro, a akékoľvek ušľachtilé myšlienky sa strácajú v zlom prevedení.

To (2017)

It splnilo moje očakávania. Nejde o horor typu Conjuring, ktorý istým spôsobom začal prepisovať pravidlá, ako pracovať s napätím. It znázorňuje des a hrôzu čisto Kingovým spôsobom. Strach je viac vizuálne založený, metaforický. Vidiny a halucinácie, práca s realitou a fantáziou, so strachom všeobecne ako sociálnym problémom, už tak dobre vykresleným v Kubrickovom Shining, to všetko je tu istým spôsobom prítomné. A samozrejme príde aj na hektolitre krvi. Nemám rád porovnávania knihy vs film, pretože ide o úplne iné médiá s úplne inými pravidlami, ktoré fungujú nezávislo od seba, a preto je hlúpe, ak sa vôbec niekto divý, že film sa nedrží knižnej predlohy (rozdelenie časových rovín). Na druhú stranu však môžeme pochopiteľne z jasných dôvodov poznať Kingov rukopis. It má skvelú atmosféru. Casting sa vydaril na jedničku. Pennywise je dokonalý a herecké obsadenie partie hlavných protagonistov je rovnako výborne zvolené ako partia v Stranger Things. Možno mi trocha vadil dlhší rozjazd a fragmentácia nepríjemných zážitkov každej jednej postavy, ale v konečnom dôsledku to divákovi pomáha sa s deťmi zblížiť a viac si ich tak obľúbiť. Celkovo som sa veľmi dobre bavil.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Oproti sedmičke určite viac pobavilo, a to aj najmä z toho dôvodu, že uletené akčné scény, zas až toľko neurážajú divákovu inteligenciu, ako tomu bolo v predchádzajúcom diele. Taktiež by tomu určite pomohla kratšia stopáž.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Začalo to ako skvelé fantasy, no hneď akonáhle sa mal začať rozprávať nejaký príbeh - koniec. Rozprávačstvo - nula bodov. Veľká nuda bez atmosféry. Sám som bol prekvapený, že sa vlastne strašne nudím! Toľko superlatívov, aká je to nadupaná jazda, a ono nič. Strihačský bordel a únavné montáže mi osobne neprišli vôbec atraktívne. Jediné plus filmu je Jude Law a jeho herectvo.

Přátelé z výšky (2017) (seriál)

Chápem, prečo zahraničná kritika tento seriál neohodnotila zrovna najlepšie. Tie postavy sa naozaj niekedy chovajú zvláštne, divák nechápe niektorým ich rozhodnutiam, plus ide o priateľov z výšky, a oni sa k sebe často chovajú ako cudzí. Ďalším problémom je nevyvážené morálne stanovisko, ktoré si tento seriál berie na zreteľ. Ľudia fetujú, pijú a šoférujú, súložia medzi sebou, a veľmi často to nie je posudzované vyslovene ako niečo zlé. Chápem, že všetci sú vlastne špatní, zaseknutí v školských laviciach, a morálne nezodpovední, poukazujúc tak na generáciu X, ktorá nevie vyrásť, ale tuná to je často až pres čiaru. Tvorcom sa akoby nedarí dostatočne prezentovať, že to čo hlavní protagonisti robia, je vlastne špatné. Je to podobný problém ako u Vlka z Wall Street, kde sú hodnoty, ktoré tvorcovia kritizujú vykreslené tak atraktívne, až sa celá kritika rúca. Samozrejme to nie je až taký extrém a také morálne bahno ako napríklad český "film" Muži v naději, kde je dokonca priznané, že vďaka nevere sú ľudia vo vzťahoch šťastnejší. Naopak, tento seriál je stále celkom vtipný a zábavný, čo už samozrejme záleží od vkusu každého diváka. Takže, aj napriek zlým kritikám som dal seriálu šancu, a nebolo to vôbec zlé rozhodnutie.

Dunkerk (2017)

Ten film je výborný najmä z toho dôvodu, že je netradičný, iný, takmer artový, európsky, určite autorský. Je to skvele nakrútený film po každej stránke, a za zvuk dostane minimálne nomináciu na Oscara. Nechcem písať, že ma Dunkirk prikoval do sedačky a hltal som to celých 107 minút jeho stopáže, ale už som to napísal, lebo je to jednoducho pravda. Je to vážne, je to chladné, napínavé, ale najmä je to veľmi reálne. Človek má naozaj pocit, že sedí v kokpite lietadla, že sa spolu s námorníkmi ocitol v potápajúcej sa lodi, a zasa tomu veľmi pomáha dokonalý zvuk. Nolan používa filmovú štylistiku, dlhé zábery sprevádzané famóznou hudbou, inokedy zasa veľmi formálny strih, ale robí to celé veľmi opatrne, pretože si uvedomuje, že ide o skutočnú, a veľmi vážnu udalosť.

Anne s E na konci (2017) (seriál)

Prekvapujúco vydarená adaptácia knižnej klasiky očarí najmä výborne napísanými postavami, krásnymi lokáciami a dojemnými zvratmi. Priznám sa, že hlavná predstaviteľka sa mi zo začiatku nepozdávala, ale už na konci prvej epizódy som pochopil, prečo si ju tvorcovia vybrali do hlavnej úlohy. Amybeth McNulty je charizmatická, citlivá, veľmi ľudská a Annu stvárňuje bravúrne. Hlavne je tak výborná herečka. Seriál má svoje pomalšie časti, ale v konečnom dôsledku to na kvalite nič nemení. Veľké plus za hudbu, krásnu atmosféru okolitej krajiny a veľmi očarujúce úvodné titulky. Škoda len toho veľmi otvoreného konca prvej série.