• Thriller

Machři 2 (2013)

Na Grown ups mám tak trochu slabosť. Možno to bude hereckým obsadeným, ktoré mi je nadmieru sympatické alebo dosť príjemným humorom typu - chlapi kecajú na pive. Uznávam, že je tu mnoho preefektovaných, či nedotiahnutých scén, nie je to však nič, čo by mi výrazne vadilo a skôr ma zaujali moje pozitívne pocity, ktoré som pri sledovaní nadobúdala. Určite si to nechcem zopakovať, lebo by sa dojem pravdepodobne zhoršil, ale na jedno pozretie to prišlo poriadne vhod.

Hlad (2008)

Hunger je zaujímavým priblížením situácie z roku 1981 servírovaným skôr odťažite, no napriek tomu dokáže vyvolať dojem zdesenia. Vpúšťa nás do priestorov väzenia a bez okolkov nám ukazuje, čím si tí ľudia dennodenne museli prechádzať bez nároku na najzákladnejšie ľudské práva, aká brutalita to bola a ako sa rozhodli voči tomu bojovať - siahajú až na dno, kedy odmietajú najprv akúkoľvek hygienu a neskôr nastoľujú hladovku. Film nie je založený na hlbokých či dumavých myšlienkach (aj tie sa vyskytli, ale len výnimočne), je založený na samotných obrazoch, ktoré sú konštruované fantasticky a i bez slov dokázali zapôsobiť silne emotívnym dojmom.

Primal (2010)

Tak s Primal-om to mám medzi 2-3*, ale nakoniec sa prikláňam k 3* vďaka tým pozitívnejším momentom. V tomto filme vôbec nejde o to, prečo sa niečo také stalo, ako z toho človeka dostať a ako tomu zabrániť. Sledujeme len konkrétnu situáciu niekoľkých priateľov a ich boj o život s niečím, čo doteraz neviem ako si mám vyložiť. Kým sme boli len pri nejakom "ochorení" z vody, ktoré menilo ľudí dajme tomu na nejakých ľudských šablozubých predchodcov, tak to bolo skvelé. Výborné masky, efekty, dostatok kvalitných, drsných scén - všetko, čo by si človek mohol priať. Následne však podstata celého filmu spočívala hlbšie, konkrétne v jaskyni - v tejto fáze som sa už film nesnažila chápať, iba ho sledovať, no to tiež nebola najlepšia voľba - v jaskyni už boli efekty príšerne umelé a počítačové, z našej hrdinky sa z ničoho nič stáva doslova Xena - zdá sa mi to tak trochu cez čiaru. Chvalabohu, že to bolo len pár posledných minút, ktoré mi síce narušili zásadne dojem, ale nie až tak, že by som film podhodnotila.

Hamiltonovi (2006)

V podstate sa jedná o rodinnú drámu, ktorá spočíva v tom, že sledujeme dosiahnutie dospelosti jedného z členov danej rodiny. Zahŕňa to všetko - neschopnosť prijať smrť rodičov, vysporiadať sa sám so sebou, nájsť svoje miesto v spoločnosti i vo vlastnej rodine. Celý čas sú nám poskytované len náznaky toho, čo sú Hamiltonovci zač - to je veľmi fajn, lebo divák, ktorý sa nedovtípil na základe týchto jemných náznakov odhalil celú pointu až tesne pred koncom filmu, čo určite je aspekt, ktorý udrží pozornosť a záujem. Po tejto stránke nemám výhrady, ale keďže som očakávala horor a videla som len pár hororových scén alebo lepšie povedané útržky z nich, nie som veľmi spokojná. Nemôžem však poprieť, že spracovanie tohto odvetvia hororu sa mi v prípade Hamiltonovcov veľmi páči, hoci by to chcelo o niečo viac drsnejších,nechutnejších,horších scén.

Smrtící spojení (2007)

Jednoznačne sa prikláňam k pozitívnemu hodnoteniu. Faet som videla pred pár rokmi a v súčasnosti som si naozaj nepamätala dej, zápletku iba mená. Pre mňa dobré, pre film neviem, či až také dobré, každopádne po druhom pozretí som z neho nadšená. Milujem počiny, ktoré sa hrajú na niečo úplne iné a nakoniec sa z nich vykľuje to, čo by som len tak ľahko nepredpokladala. Páči sa mi, keď sa vo mne menia sympatie voči postavám a celej vzniknutej situácií, kedy sa raz bojím o hrdinku a následne som rada, že prišla satisfakcia. Po tadiaľto by som bola za 5*, ale na druhej strane som musela zvážiť niekoľko nelogických momentov resp. nedotiahnutých situácií a následne sa prikláňam k silným 4*. Určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi duchariny a súčasne sú radi ak sa s nimi film trošku pohráva ;)

Dark House (2014)

Priemerík, ktorý ma výrazne nenadchol, ale pozrieť sa dal bez ujmy na zdraví. Po trošku dlhšom rozjazde sa ocitáme v lese, kde sa budeme pohybovať až do konca. Naháňajú nás divní chlapi, ktorí vyzerajú ako za čias neandertálcov, no to je veľmi fajn, lebo to kvalitne vo mne vzbudzovalo napätie keď tam v noci v lese pobehovali. Páči sa mi, že sa Dark house nehrá na nič počítačové a zbytočne vypiplané až do takých rozmerov, že by to bolo skôr na škodu ako na úžitok. Namiesto toho sa jedná skôr o prirodzenejšiu filmarinu, a teda o to viac je znepokojenie hlbšie a autentíckejšie. Napriek tomu sa mi celý námet tohto hororu zdá ako strašná hovadina, nehovoriac o neustálych pokecoch cez ventiláciu (či čo to bolo). Na jedno pozretie ok.

Země kůlů (2010)

Tak trochu Walking dead v upírskom prevedení. Každopádne - mám veľmi rada takéto roady, kedy putujeme s postavami vypustlými mestami, kde už nie je život ani ľudia (tí občas áno) iba TO upírie/zombie - to je jedno. V podstate sa Stake land nijak extrémne nelíši od podobne orientovaných postapo filmov, ale keďže mám na ne slabosť tak sa mi veľmi páčil. Akcie tu nebolo veľa, ale to mi žili netrhá, kľudne si so záujmom pozriem aj pomalejší dej z času na čas okorenený nejakým bojom. Maskami som v tomto prípade obzvlášť úprimne nadšená, len škoda, že tu neriešime iba upírov a mám pocit, že viac nám vrásky na čele robilo to divné "bratstvo" - uvítala by som ešte viac priamych stretnutí práve s upírmi. Ďalšia vec, ktorá ma však strašne naštvala bol finálny boj - neznášam situáciu, kedy ho v priebehu jednej minútky skončia. Budem to teda vnímať tak, že samotné boje neboli pre nás až také dôležité, ale to na čo sme sa zamerali bolo jednoducho putovanie postáv do New Eden - ak to zoberiem z tohto uhla pohľadu dávam 4*.

Grandhotel Budapešť (2014)

Vôbec sa neobávam nazvať Grandhotel Budapešť majstrovským dielom. Momentálne si ani nespomínam, kedy naposledy (a či vôbec) som videla niečo tak originálne a doslova dokonalé. Jednotlivé scény - obrazy boli nakrútené naozaj veľmi zručne a mne to lahodilo oku takým spôsobom, že ešte teraz som z toho paf. Herecké výkony aj samotné obsadenie je druhá veľmi silná stránka filmu a všetko je to okorenené skvelým humorom. Celý film sa mi zdá ako fakt niečo úžasne premyslene inteligentné, ale aj napriek tomu, že som z neho po mnohých stránkach doslova unesená, nie vždy si dokázal udržať moju stopercentnú pozornosť. To však nič nemení na tom, že Grandhotel Budapešť je brilantná záležitosť, ktorá sa netočí každý deň! :)

Holky v balíku (2006)

Priblblý, umelý, presladený, americký, klyšovitý príbeh o dvoch boháčkach a ich páde na hubu. Američanov asi takéto hlúposti nikdy neprestane baviť točiť a pozerať. Šablónovitý príbeh s malými obmenami na strane hercov a vyriešenia zápletky - nič, čo by nebolo 200x prebraté z každej strany. Som si však istá tak ako iní užívatelia, že malé dievčence by toto žrali.

Predátoři (2010)

Nikdy som neholdovala týmto Predátorskoalienovským záležitostiam a v rámci dlhej chvíle pri TV som si nechala zapnuté toto. Na moje počudovanie ma to dosť zaujalo, už len kvôli tomu, že Adrien Brody bol obsadený do hlavnej úlohy. Spočiatku mi tam veľmi nesedel, pretože on nie je ten typ "drsňáka", ale nakoniec svoju úlohu zvládol veľmi dobre. Predators je kvalitná scifi vyvražďovačka, kde mi nešlo o žiaden príbeh ani nič podobné, zaujímali ma len samotné boje a vzhľad monštier - masky perfektné. To, že do boja s nimi vybrali rôznych drsných ľudí bolo ďalšie plus. Pri súbojoch na meče som sa trošku pozastavila a pousmiala, ale nebolo to nič, čo by negatívne ovplyvnilo moje hodnotenie.