• Thriller

Sliz (1988)

Kto by to bol povedal, že nejaký kyselinový sliz môže byť dosť dobrý námet na horor. Ja som sa pri The blob skvele bavila a už mi dokonca vôbec nevadil ani rok výroby. Herci boli v pohode, ich výkony vôbec neboli nejak extrémne umelé a dalo sa na nich príjemne pozerať. Samotný príbeh okolo celého slizu bol tiež fajn a aj keď tá ružová hmota vyzerala trochu vtipne, tak efekty ohľadom jeho vraždenia boli skvelé! S tým som najviac spokojná.

Jedině ona (2010)

To, že je tento film absolútne predvídateľný a odohráva sa v zidealizovanom svete, ktorý zahŕňa klišé od A po Z určite nie je možné poprieť. Chvalabohu, romantické komédie pozerám fakt výnimočne, a preto som sa s veľkou radosťou nechala pohltiť do veľmi milého a úsmevného príbehu lásky. Stačilo mi, aby som bola naladená na túto vlnu a ochotne som prehliadala všetko, čo by sa dalo skritizovať. Vďaka tomu som sa dobre bavila, ale pozrieť Just wright mi úplne stačí raz.

Nymfomanka, část II. (2013)

Tak som teda bola donútená pozrieť si aj dvojku a priznávam, že po prvých desiatich minútach odporu voči tomuto filmu som sa dokázala do príbehu vžiť omnoho viac ako v jednotke. Poviedky mi prišli lepšie a celkovo Nymfomanka naberala podľa mňa omnoho pozitívnejšie grády. Jednotka na mňa pôsobila miestami až pedofílne, keď sme sa tam viac menej bavili o pubertálnych zážitkoch a podobne. Tu sme naopak prešli už do dospelosti a priamo ku konfrontácii nymfománie s bežným životom ženy a vysporiadaním sa s tým. Intenzívne som nadobúdala pocit, že táto žena ma fakt obrovský chorý problém, ale keď jednotlivé situácie boli konfrontované so správaním muža daný problém sa už nejavil ako reálny problém, len ako "klasické" vnímanie mužskej a ženskej role v spoločnosti. Najviac sa mi ale páčil kontrast rozprávačky- nymfomanky a poslucháča-panica resp. asexuála, za ktorého sa sám označil. Vzhľadom na tieto fakty bol záver pomerne očakávaný, ale aj trochu neočakávaný, každopádne ho oceňujem.

Smrti napospas (2006)

Vzhľadom na to, že sa jedná o Cerdu a o Španielsko, musím povedať, že som pomerne sklamaná. Spočiatku som podľa hodnotení a komentárov ani nechcela veriť, že by Cerda naozaj nakrútil niečo zlé, bohužiaľ, je to tak. Ono to však nebolo zlé v technických záležitostiach, po tejto stránke je film v poriadku ako vždy. Skôr je problém ten príbeh, dej - jeho podanie mi príde dosť rozpačité, akoby tvorcovia nevedeli, ktorým smerom sa v ňom chcú uberať. Raz je to ducharina, zrazu akoby časová smyčka, aký bol vlastne motív vraha - neviem mám z tohto filmu viacero neobjasnených otázok. Cerda je skvelý, ale skôr sa asi prikláňam k jeho kraťasom a Bezmocných obídem akoby sa nič nedialo.

Cela (2000)

Rovnako ako iní užívatelia, tiež sa domnievam, že na rok 2000 je to celkom zaujímavý film. Hlavne z toho scifi pohľadu, ktorý mi v tomto prípade príde ako perfektné obzvláštnenie klasického žánru, a to krimi. Čiže Cela je v podstate krimi, v ktorom nepátrame po vrahovi, pretože ho máme - pátrame po obeti a pohybujeme sa v mysli vraha. Vizuál bol vo viacerých momentoch skvelý - tie fantázie u vraha sa mi fakt páčili a niekedy pôsobili pomerne desivo. Dlhšie som váhala medzi 3-4*, ale nakoniec je to za 3* - nemala by som čisté svedomie, keby som dala 4*.

Plague Town (2008)

Plague town je priemerná chuťovka, ktorú stačí vidieť raz a vtedy relatívne splní svoj účel. Ako som viackrát spomenula, ľudia v podobe zdegenerovaných mutantov je to, čo ja môžem. V tomto prípade sme sa zaoberali zdegenerovanými deťmi - myslím, že masky boli zvládnuté ok, teda aspoň mne výrazne nevadili. Pri rýchlejších a nie príliš priblížených pohľadoch kamerou pôsobili dosť nechutne. Celková pointa "očistenia" taktiež ušla, v rámci toho nie je čo vytknúť. Niektoré dialógy alebo scény mi z času na čas prišli trochu umelé, neuveriteľné = zle zahrané. Inak som celkom spokojná atmosféra ušla, napätie tiež bolo, dokonca ani happy-end sa nestal, takže ako som spomenula na jedno zhliadnutie je to fajn.

Queloune, Le (2008)

Veľmi slabučká vraj zombie záležitosť. Už keď to začínalo tou Coca Colou sa mi zdalo, že niečo nie je ok. Následne sa mi táto obava len potvrdila. Snáď prvýkrát v živote vo mne Claun nevzbudil ani štipku desu,hnusu,strachu alebo akéhokoľvek iného negatívneho pocitu. Ako "zombie" bol maximálne neuveriteľný. Celú podstatu vzniku týchto 11minút doteraz, bohužiaľ a možno chvalabohu, nechápem. Chválim akurát tak kameru a asi jednu alebo dve nechutnejšie scény.

Pečovatel (2014)

O tom, že je tento film skvele prepracovaný, zahraný a umelecky zvládnutý niet ani najmenších pochýb. Spracováva dosť drsnú tému, ktorej však diváka vôbec nevystavuje priamo, skôr len tak náhmatkovo, a teda to čo bolo na chvíľu reálne zobrazené som si ani len nepredstavovala - to čo sa dialo bolo horšie ako moje predstavy. Celý film má akoby dve línie, kde v prvej riešime podobné zmiznutie brata hlavnej postavy a v druhej trola. Miestami to bolo prepracované až natoľko, že som mala chvíľu problém sa v tom zorientovať. De Behandeling je určite priamočiaro vyobrazený príbeh, ktorý riadne zamrazí aj otrlejšieho diváka. Určite nič príjemné.

The Awakening (1990)

Cerdov debut teda vôbec nie je zlý. Prevedenie cez čiernobiely obraz pridáva atmosfére a podškrtáva znepokojenie, ktoré mi však na druhej strane rušila hudba. Myšlienka je super, ale napriek tomu nemôžem ohodnotiť rovnako ako dva nasledujúce kraťasy, ktoré predsa len mali o niečo navrch. Každopádne ako som spomenula úctyhodný debut!

Genesis (1998)

Nádherné. Až sa mi rozum pozastavuje nad tým ako tento človek dokáže divákovi podať príbeh. Pol hodinka bez jediného slova má v jeho podaní takmer vyššiu výpovednú hodnotu ako dve hodiny tárania o prudko filozofických úvahách. To ako nádherne dokáže sformovať a vizualizovať fantázie, ktoré ma v hlave je úžasné, pretože prostredníctvom neho môžem aj ja "snívať" a vidieť veci, ktoré by som bez jeho vedenia nevidela. Ako bolo spomenuté Genesis je až snové dielo, ktoré je opakom od Aftermath, ale napriek tomu tam nájdeme istú podobu.