Zvoník u Matky Boží (1996)

To, že se snímek absolutně nedrží předlohy, ignoruji.... (Je to Disney.) Poměrně temný animovaný film, který má skvělého záporáka (a u něho obzvlášť chválím český dabing), myšlenky jsou předávány sice přímočaře a jasně, ale to je účel pohádek... A co tady předvádí Alan Menken s chorály a hudbou celkově, je pro mě do jisté míry geniální... Sice asi ne tolik chytlavé tracky jako v Beauty and the Beast nebo Pocahontas, nicméně velmi atmosférické, jak songy, tak score... (a to jsem je slyšel dabované). Alan se pro Disneyho narodil a my můžeme jenom děkovat... ;-)

Breakheartský průsmyk (1975)

Geniální Goldsmith, originální dobrodružný příběh, který překvapí svým decentně detektivním pojetím a zajímavý náhled do minulosti z "dopravního" pohledu. Bez výhrad 5 :-)

Mezi námi děvčaty (2003)

Dobrý nápad, sympatická dvojice matka-dcera a udržení vtipu a pozornosti až do konce... Přesně to od komedií očekávám, takže bez výhrad :-)

Equalizer (2014)

Taková akční oddychovka, která si na nic jiného nehraje... Denzel hraje zapáleného superhrdinu, který je se okamžitě dokáže adaptovat na okolní prostředí a využít to, co je zrovna po ruce a vymyslet osmisekundový vražedný plán... Plné nadsázky, a to je v případě filmů tohoto typu jedině dobře ;-)

Odpojit (2012)

Těžký film, silný film, kvalitní drama. A při tom scénář nemusel být asi nějak složitě vytvářen, podobné příběhy se asi dějí i kolem nás. Internet je záležitost s nekonečnem možností a s tímto nekonečnem možností je spojeno nebezpečí. A bylo by tady ode mě asi troufalé tvrdit, že nám se nic podobného stát nemůže, neboť se to ze širšího úhlu pohledu vlastně už děje. (Samozřejmě naštěstí ne v takových extrémech.) Třeba právě teď. Na tomto filmu je nejsmutnější ta prázdnota životů, kterou si člověk uvědomí až když se něco opravdu stane, kam se člověk žene, co z toho (ne)má a co je vlastně to nejdůležitější. Doporučuji, jasná pětihvězda, přesně takové filmy je potřeba točit pro současné mladší generace... (A z pohledu výchovy dětí i pro ty starší) :-)

Tísňová linka (2013)

Film, který názorně demonstruje náročnost, zodpovědnost a rizika spojená s obdobným povoláním... Lidi na tísňovce docela obdivuji :-) Má to švih a spád, akorát ten konec mi přijde trošku vykonstruovanější. SPOILER: Dost divné, že by operátorka podle zvuku poznala místo, hned vydala se tam (to ještě ano) a nikomu nic neřekla (to nechápu), její jednání se trochu příčí se zodpovědností, se kterou k celému případu od počátku přistupovala...:-)

Grandhotel Budapešť (2014)

Rozhodně vizuálně zajímavý snímek, pro mě takový nedefinovatelně nadsazený, člověk nevěděl, co přijde + zajímavý charakter pana Gustava, fascinovalo mě, jak se svého poslíčka vždycky zastal :-)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Brilantní! Jednoduché a přesto geniální znázornění síly pochybnosti, ovlivnitelnosti a chybovosti člověka jako druhu. Občas vidíme, co chceme vidět, neboť jsme ovlivněni tím, co už jsme viděli a nevidíme to, co bychom vidět měli - fakta. Zároveň i na fakta se opět díváme pouze subjektivně a děláme odhady ne jejich základech. To není nic špatného, koneckonců jsme lidi. Nicméně když naše odhady mají rozhodovat o lidském životu, chce to zodpovědnější přístup :-) K zamyšlení doporučuji ;-)

La cara oculta (2011)

Nekoukejte se na trailer, prozrazuje příliš. (Naštěstí jsem ho neviděl před filmem.) Velmi dobře budovaný snímek, dobrá práce z retrospektivou. Velmi dobrá atmosféra, ke které nebylo potřeba krve a vražd, ale jen nepromyšlenosti činu. Pointa jednoduchá, ale přesto překvapivá, ale zcela logicky přijatelná (tudíž při větší míře snahy odhadnutelná), koneckonců právě "tah na reálno" dělá tento film zajímavějším. Postavy zdravě nesympatické - nechci spoilerovat, takže toto tvrzení nebudu obhajovat... A navíc vynikající práce s hudbou pro mě znamená, že musím dát o hvězdičku víc a tudíž plný počet :-)

Sama nocí tmou (2014)

Zajímavý, multižánrový film. Již třetí film, který jsem viděl na téma vztahu upírky a člověka, poprvé však s úsměvnými prvky. Snímek má zajímavou kameru, která se často zaměřuje na důležité minimalistické detaily, některé záběry jsou nezvykle dlouhé a důraz je kladen na mimiku hlavních protagonistů, což dělá tento snímek zajímavější. Právě smysl pro detail (zírání do světla, využití skateboardu, prstík, mimika, využití kočky) pro mě byl důležitější, než děj samotný. Výběr hlavních protagonistů dokonalý. Hudební složka rovněž zajímavá a dobře dokumentující, co se na scéně zrovna odehrává.,, Děkuji za čsfd projekci ;-)