Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Horor

Recenze (1 372)

plakát

(J)elita ze střídačky (2006)

Patrí to do typu zbytočných amerických komédií, ktoré chcú svojou občasnou zábavou a trápnosťou pobaviť čo najviac ľudí. Nevravím, že som sa pár krát nezasmial, ale je to fakt dosť stupidné. Dejovo strašné, komediálne priemerné, herecky pod úroveň. Nepotešil ma ani Rob Schneider, ktorého mám ako komika veľmi rád. Tu ma jednoducho o ničom nepresvedčil, vie natočiť aj lepšie komédie. Je to len taká malá americká bezúčelná kravina. Pri zažmúrení obidvoch očí môžu byť aj 3*. 50%

(K)lamač srdcí (2010)

Po čase konečne originálna romantická záležitosť hodná vyššieho hodnotenia. Dlhšia stopáž neprekážala, dej bol vcelku dobrý, čo som v takej miere nečakal. Na francúzsky film dosť predcízne a po viacerých stránkach vydarené. Mne osobne ale nie úplne sediace. Herecky veľmi nesympatické, no nevravím že herci hrali zle. Hlavný predstaviteľ bol pre mňa takmer nestráviteľný, podľa mňa zlý výber hercov. Nevadilo mi, že sú herci menej známy. Ani hlavná ženská postava mi neprišla bohviečo. Humor je prijateľný a vyvážený. Monacké prostredie je moc pekné. Pre mňa silný priemer, ale oko neprižmúrim. 70%

10 000 př. n. l. (2008)

Konečne je tu niečo, čo tu chýbalo a dlho nebolo. Som si vedomý, že je to iba úbohosť a všetko je tu dosť prehnané. Viem, že to je dosť veľká hovadina, no Emmerich to tiež asi nebral až tak vážne a znova chcel iba pobaviť divákov a ulahodiť ich očiam. Myslím, že sa mu to opäť podarilo, tak ako pri Godzille, Dni nezávislosti či Dni potom. Ja som sa v kine bavil dostatočne aj keď mi tam veľa vecí vadilo. Praveké kmene sa mi vôbec nepáčili a takisto ako vypadali jednotlivý ľudia. Toľko rôznych civilizácií na takom malom okruhu krajiny. Dej bol chabý, obyčajný ba až nudný a klišovitý. Nie som si istý pravdivosťou doby čiže 10 000 r. p. n. l. a zvieratami čo boli vo filme. Zrejme to nebolo brané pravdivo a fakt išlo iba o dobrodružstvo a zábavu. Herci sa mi nepáčili, boli dosť priemerní. No akčné scény a tony vizuálnych efektov zachraňujú tento film dostatočne. Výprava bola úžasná, takisto kostými a vizuálne spracovanie prehistorickej zveri. Pri filme je potreba zabudnúť na lekcie dejepisu, vypnúť mozog, kúpiť kýbel popcornu a baviť sa. Samostatný film je ledva priemerný, no s pozitívami, ktoré vlastní je to úžasná nadpriemerná jazda, ktorú si niekedy rád zopakujem. 70%

12 kol (2009)

Prekvapivo celkom svižný a vkusný akčňák. Začiatok bol mierne zmätený a chaotický, ale neskôr keď sa spomalilo tempo všetko šlo priamočiaro. Nie je to, ale ničím výnimočný film, no je určite lepší ako Cenov prvý film Vojak. John Cena je na jeho pomery veľmi fajn a navyše je to skutočne face Arnoldovho kalibru aj keď sa ako policajt moc nehodí. Bavil som sa vcelku dobre, ale jednoznačne treba brať film s rezervou a príliš sa nezamýšľať. Potom nie je problém dať filmu aspoň priemerné hodnotenie. 58%

12 opic (1995)

Veľmi zaujímavé a dobré sci-fi. Film má dobrý dej a mohol by byť kľudne dlhší o pol hodinku až hodinku keby tvorcovia použili viacej fantázie. Herci sú výborní. Bruce Willis s Bradom Pittom v netradičných úlohách excelujú. Je to trocha zložitý film a mohol byť viacej dotiahnutý. Treba vidieť. 84%.

plakát

187 - Kód pro vraždu (1997)

Veľmi drsná dráma z hnusnej školy Los Angeles, kde v každej triede je polovica žiakov kriminálnikov. Samuel to každým dňom silno pociťuje a aj na vlastnej koži. Clifton perfektne zahral jedného z grázlov. Samuel ako učiteľ pri ňom veľa šancí nemá. Super dráma so super dejom a super hercami. Bol som z toho nadmieru prekvapený a spokojný. Keby bolo viac takýchto filmov. 85%.

1984 (1984)

Rozhodne jedno z najpodivnejších sci-fi čo som videl. Netradičné prostredie, doba, atmosféra a situácie. Zaujímavé spracovanie. Dobrý herci a mučenie Hurta neuveriteľné. Dejovo nie moc pútavé. Myslím, že film určite nie je pre každého, skôr pre fajnšmekrov. Vykreslenie doby je neskutočne depresívne a odpudivé, ale o to zaujímavejšie pre divákov. Ja som očakával viac, kvalitnejší dej alebo pointu, obrat deja, nezabudnuteľnú scénu. Škoda, musím sa prikloniť k slabšiemu hodnoteniu, aj keď nerád. 70%

plakát

2001: Vesmírná odysea (1968)

Môj prvý kontakt s Kubrickom dopadol perfektne. Moja zvedavosť na toto prevratné sci-fi bola príliš silná aby ma nechala chladným a tak som sa k filmu po dlhých rokoch dostal. Neskutočne pôsobivý film, začiatok geniálny, opičí ľudia ma fakt dostali. Strih do vesmíru bol síce šokom, ale nechal som sa unášať príbehom, ktorý má čo povedať či genialitou, vychytávkami alebo prekrásnym vizuálom. Obrázky na vesmírne lode a stanice či vesmír sú neskutočné a očarujúce. Technika a život vo vesmíre ma fascinovali a očarovali. Na moje prekvapenie ma film príjemne bavil, na rok 68 je to fakt prelomový film. Záver je už iná káva. Čakal som len kedy prestanem chápať a úspešne som sa dočkal. Je to ten veľký filozofický záver, ktorému som fakt moc nerozumel a vysvetlil som si to po svojom. No aj v tom sa mi to páčilo. Stopáž mi ubiehala celkovo rýchlo, ba by som povedal, že to mohlo byť o niečo dlhšie. Pri najbližšej vhodnej príležitosti si film pozriem znova. Je to kult, klasika a prevrat. Pre každého zrejme nie stráviteľný snímok, ale odporúčania dávam najvyššie. 90%

plakát

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Od Kubrickového originálu to má síce ďaleko, ale aj tak sa jedná o dobré sci-fi a naviazanie na prvý film. Sci-fi mám veľmi rád a vesmír ma fascinuje, takže nevidím problém. Dejovo ma film až tak nevtiahol, ale predsa som bol rozčarovaný, hlavne z vesmírnych scén. Je to sci-fi , ktoré nemusí byť zrovna pre každého. 75%

2012 (2009)

Dlhé čakanie sa celkovo vyplatilo a ja som po návrate z kina spokojnejší ako som čakal. Trailery síce navnadili ešte viac a nabalili veľkú masu ľudí, bohužiaľ ukázali až priveľa. Dva a pol hodiny mi ušlo ako voda a pravdu povediac som sa takmer vôbec nenudil. Film si ma rozhodne získal a Emmerich to zvládol tentokrát obstojne a z prehľadom. Oni tam vedia komu majú dať 200 melónov do ruky. Réžia bola teda celkom fajn a navyše aj herci neboli priblblí ako som čakal. Cusack nepatrí k mojim obľúbencom, ale tentokrát si spravil u mňa očko. Ejofor bol tiež dobrý a ostatní tiež ušli, nie že by tu bol zrovna nejaký oscarový výkon. Na Oscara možno tak efekty, z ktorých boli asi všetci namäkko a ktoré sú zrejme hlavným ťahákom filmu. Sú naozaj tvrdým konkurentom transformerom a možno aj Avatarovi. Scény s deštrukciou sú na nepochopenie prepracované do posledného detailíku. Pri týchto scénach iba ostáva stáť rozum a ľudské zmysli nestíhajú s tým, že spodná sánka sa váľa niekde pod sedadlom. Dostali ma aj scény s archami aj keď to bolo už priveľké sci-fi. Týmto scénam nechýba napätie, emócie, zmysel pre detaily. Čo je horšie je to, že scenár by potreboval zopár zásadných škrkov. Nie, že by mi prekážal častý pohľad na Cusackovu nedokonalú rodinku, ale zopár scén bolo naviac (napr všetky scény s psom Caesarom) a posledný príhovor amerického prezidenta (potešil ma Danny Glover) bol už trocha trápny. Navyše kopec dialógov sa mi zdalo stupidných. Zbesilý útek rodinky pred istou smrťou treba brať jednoznačne z veľkou rezervou, inak môžte dať filmu z fleku odpad. Čo ma teší je, že Roland vo filme použil iba minimum vtipu, ktorým by film pravdepodobne pochoval. Film teda pôsobil vážne, samozrejme postava Woodyho Harrelsona pôsobí tak všeliak, ale myslím, že nebol pre škodu. Pri monštróznom výbuchu supervulkánu zahynul, takže film bol zachránený. Film je naozaj technicky prepracovaný a je na vrchole katastrofických filmov spolu s filmom Deň potom. Rozpočet je fakt vidieť a filmu to svedčí. Planéta nie je síce zničená, ale ľudská rasa je značne prečistená. Ja som prílišnú komerčnosť snímku v pohode prekusol a teším sa na DVD keď si to vychutnám zas a znova v pohodlí domova (nie že by som si to v kine neužil). Je to veľkofilm pre celú rodinu, každý si tam nájde niečo. Myslím, že 4* si to určite zaslúži. Pre mňa veľmi silné. 80%