• Krátkometrážní

Mami! (2014)

Kluk rozkošnej, paní Pilon skvělá, kanadská francouzština vtipná, ale CO KURVA TA HUDBA? Trošku se mi chce blinkat z toho že v roce 2014 na někoho funguje Wonderwall při jízdě na skejtu, krom toho, že si Dolan evidentně vybral songy co má rád a zbytečně je nasral uplně kamkoliv do filmu, je taky k zamyšlení, zda by se ten člověk neměl jít zabít a předtim se věnovat jen tvorbě videoklipů (protože v Mommy může hlavní postava zavřít dveře až když Dido dozpívá song). Co se týče scénáře, je rozhodně vtipný dát dohromady pošahanou matku a debilního syna s oidipovym komplexem, který zachrání jedině dementní sousedka. Co se musí nechat je hra s formátem, konceptík je to věru originální.

Noční jízda (2013) odpad!

Film přestane fungovat po dvaceti minutách, kdy se vyčerpají veškeré informace nutné vědět o hlavní postavě, a dále se už nijak nevyvíjí, takže scénář fakt debilní. A že můžu celou dobu zamilovaně koukat na svýho kluka, protože stačí film jen poslouchat, mi připadá jako hodně velkej fail - má-li se jednat o audivizuální dílo.

Leviatan (2014)

Nechápu, proč je Leviatan tak ukecanej. Cokoliv se divák doví z obrazu, musí být ještě doslova řečeno, nebo naopak, mluví se o bourání domu a pak NO SHIT deset minut bouráme barák. Úplně by mi stačily záběry na moře, pár dialogů, a socio-kulturní i spirituální paralely by byly i tak jasný.

Tati, chyť mě (2014)

Vizuálně top film, ta Sameena je od začátku nejpřirozenější herečka světa, s těma svejma svetrama, melírama a bordelem na ksichtě, stejně tak je geniální interiér maringotky s motýlkama a horkou čokoládou, ačkoliv prvních dvacet minut člověk netuší, co se děje, film je pastvou pro oči a čumění proto naprosto stačí. V postupujícím čase precizně naporcované explicitní násilí, neuvěřitelné herecké výkony a takové napětí, že při posledním Daddy, I'm your chumchum mám náběh na trauma. Síla.

Slepá (2014)

Film kterej si staví slávu na jedný slepý pani, a to mě vytáčí. Předvídatelnost a neoriginalita situací tomu moc nepřidává, hlavně že je to film o psaní, haha, no, tak ona aby vůbec nějaká postmoderní metatextualita fungovala, nestačí jenom dělat legraci s přikrejvánim očiček a oslepovánim postav. Třeba takovej porno Einar je megatýpek do doby, než přestane existovat. Cenim snahu o neotřelou skladbu narace, příjemnou hudbu a jedinou vtipnou scénu, kde na party zpoza manžela před Elin vycupitá ne jedna, ale tři kurtizány.

Neutečeš (2014)

Hihi, smekám za fucklogic nápad "prostě tě to sleduje, bere to na sebe podobu uplně čehokoliv strašidelnýho," takhle se má psát horor! It follows je žánrovka, kde utíká (polonahá) slečna před (polonahym) zlem. Film ale bezvadně prokládá mrazivé scény s černým humorem (pani na pláži má zlomený ťapičky), a je dost neuvěřitelně natočenej, zejména jsou paráda dlouhý záběry, nebo natáčení z kolečkový židle. A to kompoziční krásno! Všude jsou nádherný americký domečky a skvostný auta, co záběr, to dílo jak od Davida Lachappelle, Erwina Olafa, nebo lépe Gregoryho Crewdsona! a na to se kouká sakra dobře.

Kmen (2014)

Fascinující kamera, asi nejhustší steadicamy za celou sezónu, (oceňuji hlavně tracking shot z jídelny přes dvorek, žádost o pasy, obcházení kamioňáků), na druhou stranu se občas stane, že kompars vstupuje do záběru tak strojeně, že člověk skoro slyší režisérovo TEĎKA. Lokace, kostýmy neuvěřitelně hnusný, celej internát je k poblití, paní gynekoložka si utírá ruce do umolousanýho ručníku a pacientku posadí na zablácený prkýnko, když se holky oblíkaj "hezky" vypadaj o něco líp než splachovadlo, takže za to velký ocenění. Filmu je rozumět, je uplně jedno že to je ve znakový řeči. Sex, rvačky, potrat nevypadaj reálně, ale scény fungují, protože herci hrajou jak o život. Téma dospívání-je-těžký-kor-se-špatnou-partou je tisíckrát líp zpracovaný jinde, takže z toho neseru, "proč hezký holky končej na chodníku a proč dobrý kluci končej u hrobníků" je text od Chaozzu z devadesátejch let kámo, nevim, proč by mělo bejt tak šokující, že je to stejný u hluchoněmejch. A konečné rozbíjení hlaviček nočním stolečkem je dost na efekt.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Umírám při představě, že jsem čuměla dvě hodiny na něco, co se nestalo, a co nijak nezapadá do časové souslednosti X-menů. Shit. Až se přes tohle přenesu, ocením akčno a vtípky, a možná přidám hvězd.

Divergence (2014)

Dala bych tomu kratší metráž a míň explicitních mouder, utopické rozdělení společnosti je docela nuda, protože je to stokrát ohrané, jinak film jako teen drama cením, Ellie Goulding je super, mlátěj se tam i holky a když umíraj rodiče, nedělaj se kolem toho zbytečný melocavyky.

Na hraně zítřka (2014)

Parádní sci-fi s vracením času, které relativně dává smysl (což se nestalo nikdy, opravdu nikdy, možná u Chrise Markera a Dvanácti opic, ale jinak jsou ty časový smyčky na blití, počínaje Rowlingovou a konče X-menama, tady ne a pokud to někomu nesedí, tell me, mám už zkušenost s detailní explikací), film baví celou dobu a to i když se milionkrát vracíme, neb je fakt šikovně sestříhanej, Tom Cruise kterej mě většinou sere má na začátku vtipnou roli otloukánka, a jeho transformace ze zpocenýho nervózního ťulpase do zpocenýho sebevědomýho pána je smysluplná, Emily Blunt, co mě taky vždycky srala, je tu správně nedobytno-sexy-zkušená, romantiky je tu tak akorát-málo, nápad alfa-omega a na ně napojený menší svině je geniální, v celym filmu neni jedinej dloooouhej záběr na to jak ta která příšera vypadá, čímž mě vždycky nuděj veškerý fantasy a sci-fi filmy, na ty triky si totiž tak nepotrpim, to já spíš to povídání (a to i oplzlý cruisovo "zkoušela jsi určitě uplně všechno? chňachňa"). Závěr mohl bejt vychytanější, ale na to sere pes, jestli bude PC hra, tak si to hrozně dám, a budu se u toho bát. Jo a mé uznání se dostává i soundtracku.