Je to i můj život (2009)

Jedna z najemotívnejších drám aké som mal kedy možnosť vidieť. Film majstrovsky mapuje psychológiu a citové rozpoloženie nielen chorého človeka ale hlavne jeho najbližších. Tá ťažká náročná cesta, ktorá čaká na človeka v jeho posledných chvíľach kým sa dokáže zmieriť s osudom je tu zobrazená nesmierne citlivo a veľmi presne. Vo filme sa nezabúda ani na rodinu a pritom sa navodzuje myšlienka, že niekedy to v duševnej rovine môže mať práve rodina ťažšie. Ťažko o tom písať, to sa musí vidieť.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Keby nuda kvitla, tak som ako letná záhrada vo Versailles. Nadviazanie na jednotku sa nepodarilo a celý dej spadol do akéhosi smutno-nostalgického klišé, ktorý v ničom nezaujal, skôr naopak. Strašne ma mrle žrali a moja pozornosť sa skôr sústredila na hodinky s myšlienkou, že kedy to už konečne skončí. Pokus o humor sa mi zdal byť násilný a trápny. Ani neviem za čo tie 2 *, asi z úcty ku jednotke, ktorá sa už pomaly stáva kultom.

Machři 2 (2013)

Ide o komédiu, ktorá má zabaviť, takže prípadné filmové nedostatky ani nemá cenu riešiť. Proste ide iba o blbinku, ktorá má ambície pobaviť. Z časti sa to aj podarilo, ale určite nedosahuje kvalít prvého dielu. Na môj vkus to bolo až príliš nostalgické. Tiež by som privítal viac vtipných scénok a hlášok. 65/100

Včerejší děti (2000) (TV film)

Vynikajúca emotívna dráma s fantastickým námetom a slušným scenárom. Boli tam síce aj hluché miesta, ale našťastie ich nebolo veľa a človek mal aspoň zatiaľ čas porozmýšľať nad tým čo videl v minulej sekvencii. Príbeh ženy, ktorá po svojej smrti a v druhom živote hľadá svoje dávno dospelé deti chytí za srdce snáď každého. Film vo mne zanechal pocit príjemnej ezoteriky a neodbytnú myšlienku, že prečo by to aj nemohlo byť reálne? Natočené a odohrané to bolo tiež veľmi dobre takže s potešením za mňa dávam plný zásah :) Odporúčam každému, kto má rád dumavé, emotívne drámy s veľkým odkazom.

Padlé ženy (2002)

Výborne natočený a odohraný film so silným námetom. Je neskutočné, že sa toto dialo ešte pred pár rokmi pod záštitou svetového náboženstva. A kto vie, možno sa niečo také, pod rovnakou zástavou, stále ešte aj deje. Film vo mne zanechal jeden neskutočne silný pocit - hnev. Hnev na toľkú absurdnú nespravodlivosť páchanú v mene kríža. Miesto lásky sa rozdáva iba trápenie. Tak to dopadá, keď si niekto uzurpuje právo na morálku a potom ho násilím presadzuje, ako keby na svete existovala iba jedna pravda - tá jeho.

Ten kluk je postrach (1990)

Slušná zábava s množstvom absurdných situácií, ktorá začne trocha nudiť až po x-tom zhliadnutí. Taká milá spomienka na časy mladosti :) 65/100

Oni (2008)

Film plný rozporov. Na jednu stranu vyzdvihujem perfektnú napínavú atmosféru, a na druhej strane je tu totálne hlúpy a nelogický scenár. Celý film som si myslel, že ide o nejaké záhadné mysteriózne bytosti s nadľudskými schopnosťami a nakoniec vysvitne, že ide iba o troch pošahancov. Tak ako dokázali to, čo dokázali? Išlo o skupinu kúzelníkov? :) Myslím, že autor scenára to mal v hlave poriadne domotané a nevyužil dobrý námet. Ale Liv Tyler to odorala skvele. Opäť sa mi potvrdilo, že aj totálne podpriemerný scenár a slabučký film dokáže vytiahnuť do priemeru dobrý herec. A pre Liv mám slabosť, pretože všade kde hrá mi pripomína pre mňa jej najobľúbenejšiu filmovú postavu - Arwen, takže rád prižmúrim obe oči a dávam 3* :) 50/100

Insidious (2010)

Rozjazd bol trocha pomalší, nudné a zdĺhavé sťahovanie rodiny, sem-tam vrzli dvere, tajomne sa premiestnila škatuľa s vecami, jeden tieň za oknom.... Už som si myslel, že sa pozerám na druhý The Conjuring. Ale potom sa to našťastie rozbehlo a do filmu prišla tá správna hororová atmosféra, umocnená zvedavosťou, pretože na rozdiel od väčšiny hororov aj dejová linka zaujala. Celkový dojem trocha pokazili tí dvaja blázni a plynové masky, ktoré sa používali v 1. svetovej. Vyzeralo to dosť komicky čo uberalo na hororovej atmosfére, neviem čo chcel režisér tou komickou rekvizitou dokázať. Hlavný bubák bol tiež dosť od veci, pomaľovaná červená tvár, no neviem... možno to niekoho vydesí. Mne skôr pripomínal protagonistu jednej metalovej skupiny. Fungujúcich lakačiek bolo vo filme neúrekom, naozaj si nepamätám, že by som ich v jednom filme videl viac. Koniec tiež potešil, keby sa to tak uzavrelo a už sa nenatáčala dvojka tak by som sa vôbec neurazil. Obávam sa, že dvojka bude už dosť prekombinovaná a pomotaná, ale možno sa mýlim. 85/100

Elysium (2013)

Skvelý námet sprznený prostým, hlúpučkým a naivným scenárom, nehovoriac o tom, že je v ňom veľa nelogických situácií. Koniec je len jeden kopec vaty, aj keď sa snažil byť melodramatický. Žiaľ, žiadne emócie sa nedostavili, na to ma dej veľmi málo uchvátil. Ale na druhú stranu vyzdvihujem perfektný vizuál a réžiu. U mňa je to s odretými ušami na šedý priemer. 50/100

Horizont události (1997)

Oceňujem hlavne hustú atmosféru, ktorá je naozaj ťaživá, ponurá a depresívna. Na lodi, kde z každého kúta dýcha smrť sa odohráva boj o život. Dosť mi to pripomenulo Votrelca, s tým rozdielom, že tam bol hlavný záporák vopred jasný, tu to tak nie je. Až na konci filmu spadne opona a odhalia sa karty, naozaj veľmi pôsobivé. Možno by som zlepšil trocha vizuál, ale v kontexte tej doby bol postačujúci. 85/100