500 dní se Summer (2009)

Je veľmi málo romantických drám, ktorým dávam plný zásah, ale tu to ani inak nejde. Proste takto si to predstavujem a oceňujem hlavne originálny námet. Obyčajne filmy tohto žánru sú všetky na jedno kopyto (dvaja sa stretnú, potom príde nejaká kríza a potom sa zase romanticky dajú dohromady), ale tento veru nie. Scenár dokázal využiť nápad na sto percent a vyťažil z príbehu maximum, nehovoriac o perfektnom hereckom obsadení. Pozeral som s napätím a priznám sa, aj s určitými obavami, už som si predstavoval, že to na konci spadne do trápneho klišé ale našťastie nestalo sa tak a koniec ma príjemne prekvapil. Príbeh uzavrel jedinou správnou možnosťou a k mojej spokojnosti. Proste bomba film!

Pozemšťan (2007)

Filmy s veľkým odkazom alebo také, ktoré dajú podnet na premýšľanie tak to je presne moja šálka kávy. Ide o naozaj originálny námet, ktorý je rozpracovaný do perfektného scenáru a umocnený slušnými hereckými výkonmi. Dejová linka sa odohráva v príjemnej komornej atmosfére. Atmosféra však v tomto prípade nie je dôležitá, nejde o žiadny thriller alebo inú napínavku. Dôležitý je príbeh a myšlienky v tomto filme obsiahnuté. Vysvetlenie určitých historických súvislostí je totiž v tomto filme neskutočne dobre rozpracované (netvrdím že pravdivo). Pravda alebo klamstvo? To v tomto prípade nie je dôležité, pravda už naveky ostane ukrytá v prachu histórie, to čo tento snímok ponúka je však predostrenie svojej vlastnej filozofie a názoru na niektoré historické míľniky ľudstva takým spôsobom, ktorý sa nedá vyvrátiť, pretože univerzálna pravda neexistuje a ako aj vo filme bolo povedané: "všetko je možné". Páčili sa mi hlavne otázky týkajúce sa náboženstva a následné vysvetlenia. S určitými vecami sa stotožňujem a aj preto bol tento film pre mňa takým prínosom. Odporúčam všetkým, ktorí milujú "dumavé filmy" a ktoré v ľudskom podvedomí ešte dlho po skončení rezonujú ako motor poháňajúci vlak vlastnej filozofie a myšlienok smerom vpred.

Ecce homo Homolka (1969)

Jedna z najlepších českých komédií, ktorá sa stala v priebehu rokov legendou. Vyrástol som na nej a nikdy ma neomrzí láskavý a inteligentný humor hlavne Josefa Šebánka a Marie Motlovej. Ich vzájomné humorné dialógy prešpikované nesmrteľnými vtipnými hláškami sa dotýkajú večnosti.

Hudson Hawk (1991)

Aj napriek hodnoteniu a niektorým komentárom, ja som si film vyslovene užil. Tiež nechápem, prečo by ho rád B. Willis vymazal zo svojej hereckej histórie (aspoň tak som niekde čítal). Páči sa mi námet, je tu kopec zábavy a srandy, ani o vtipné hlášky nie je núdza a pritom si film zachováva kultivovanosť, zaujímavú dejovú linku po celý čas a pekný koniec. 80/100

Nekonečná pařba (2003)

Pre mňa to odpad rozhodne nie je. Áno, je to blbinka, ale na druhú stranu netreba zabúdať, že účelom takéhoto tipu filmov je pobaviť, aj za cenu niekedy fekálneho a trápneho humoru. A účel bol splnený. Ďalší príklad komédie, ktorá je tak hlúpa a bláznivá, až je pozerateľná :) 50/100

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Priemerne zábavná jednohubka s prispatým Raynoldsom a zemiak prežúvajúcim Bridgesom. Námet bol dobrý, policajti pre mŕtvych to znie celkom dobre, ale k čomu je dobrý námet keď scenár je prostý a nezaujímavý ako keby ho písal nejaký notorik z Hornej Malíkovej v pohostinstve 6. cenovej skupiny a po troch poldecákoch borovičky a pol litri okeny. Ale pozerať sa na to dalo, niekedy som dokonca zaznamenal aj náznak humoru, ani akcia nechýbala (aj keď masky a vizualizácia mohli byť lepšie), takže sa to s nudou pekne striedalo. U mňa je to s prižmúrenými očami na slabší priemer. 50/100

Frekvence (2000)

Milujem filmy s tématikou cestovania časom a časové paradoxy. A tento film ma v tomto smere nesklamal, možno jediné čoho ľutujem je to, že som ho videl pomerne neskoro, akosi ušiel mojej pozornosti. Asi to bolo tým hereckým obsadením, Dennis Quaid nebol práve môj obľúbenec. Zdôrazňujem minulý čas, pretože týmto filmom si u mňa šplhol a v ďalších mi už tak nevadí. Aj tu zahral celkom slušne. V tomto žánri je pre mňa dôležité, aby mal film tú správnu tajomnú atmosféru, ktorú živí zvedavosť a nezodpovedané otázky. Tie sa v priebehu dejovej linky snažím rozlúsknuť a pritom netrpezlivo očakávam koniec, či sa s autorom zhodneme alebo nie. Mne nevadí keď sa aj zmýlim, ak je originálna záverečná úvaha lepšia ako tá moja. To je príklad aj tohto snímku. Trafil som sa tak z polovice, a s tou druhou polkou som bol nadmieru spokojný. Odporúčam všetkým fanúšikom sci-fi, hlavne pre tých ktorí sa vyžívajú v časových paradoxoch. 90/100

Zkouška (2009)

Veľmi podarený thriller. Dejová linka je veľmi zaujímavá a pútavá. Možno sa niekomu bude zdať, že čo už len môže byť zaujímavé na klaustrofobickom prostredí a výberovom konaní. Popravde ani ja som si pred filmom nevedel predstaviť, že čo také len ten režisér vymyslí a ako sa bude dej vyvíjať. A musím konštatovať, že je úžasné, čo všetko ľudia dokážu vymyslieť a čím upútať a tí talentovanejší aj z mála dokážu vyťažiť veľa. Moje obavy sa nepotvrdili a nuda vážne nehrozila. Dej ma vtiahol hneď od prvej minúty a čo bolo príjemné, prinútil ma premýšľať, pretože som dlho nemohol prísť na to, čo znamenal ten prázdny papier a ako to riešiť. Proste toto bola námetová a scenárová bomba. 85/100

Moje krásná čarodějka (2005)

Celkom priemerná pohodová komédia. Nič extra som nečakal a preto ani nie som sklamaný. Opäť sa mi raz potvrdilo pravidlo, že aj podpriemerný námet a scenár môže na úroveň priemeru alebo aj viac vyzdvihnúť dobrý a skúsený herec. A v prípade Willa Ferrella to platí na sto percent. Svojou charizmou a herectvom dokázal tento film vylepšiť aspoň na priemer. A preto filmy s ním sklamú iba málokedy, proste dokáže aj z blbiny urobiť niečo pozerateľné. Nicole Kidman nie je zlá herečka, ale v tomto prípade mu vyložene nestíhala, pôsobila na mňa až moc strnulo. 55/100

Srdcová sedma (1998)

Naozaj originálny námet a perfektný scenár. Dejovo som si film vyslovene užil. Niekedy sa osudu skrátka nevyhneme a je jedno akou cestou k nemu prídeme. Z hercov sa mi najviac pozdával John Hannah, zahral skvelo. Príbehu dodal šmrnc a komediálny nádych. Možno by som vypustil pár nudných pasáží, inak som spokojný. 80/100