Mechanický pomeranč (1971)

Tenhle film je celý natočený jako jedna velká groteska - ať už to je chování a mluva postav, jejich kostýmy, scény (interiéry i exteriéry). Ve filmu se dějí reálné, nepěkné věci (znásilňování, bezdůvodné zabíjení a mrzačení, vymývání mozků, policejní násilí), ale u toho všeho se postavy nechovají a nemluví reálně, často jsou scény ještě kontrastně podbarveny veselou hudbou. U tohohle filmu mi to (narozdíl třeba od Full Metal Jacket) nijak zásadně nevadí - je to působivé, zajímavé, dobře se na to kouká. Pokud jsem režiséra dobře pochopil, chtěl tím asi říct něco jako násilí je špatné, ať už je jeho pachatelem jednotlivec nebio společnost. A já to od něj celkem beru, i když postoj režiséra samotného je poněkud schématický. Několik lidí tu psalo o tom, že se jim z násilí ve filmu dělalo až špatně, tak mně tedy ne. V tomhle je film poněkud přeceňovaný, znám i celou řadu drsnějších.

Zoolander (2001)

Tenhle film je hrozně podceňovaný, protože ho hodně lidí považuje za primitivní. Což je ovšem omyl - on se tak jenom tváří a naprosto brutálně zesměšňuje svět modelingu a tupých modelů. Idioti, kteří popíjejí Orangemoccafrapuccino a za hudby Wham! se polévají benzínem, setkání s ručním modelem roku 1982, Le Tiger, škola pro děti, co neumějí moc číst, skupinový sex s trpaslíky, David Bowie.....a to není zdaleka všechno. "What´s that shit? You play a fucking murmade!" "It´s a murman" A murman!"

Vybíjená (2004)

Tak tomuhle říkám řachanda. Od začátku do konce. Obrovská kadence jednoduchých gagů, z nichž některé jsou celkem kruté - co chvíli někoho něco (míč / francouzák / auto) někam trefuje (do hlavy / do přirození), kombinovaná s výbornými situačními a konverzačními vtipy, hromada odkazů, úžasné cameo role (minimálně Chuck Norris, David Hasselhoff, Lance Armstrong, David Bowie....). Je to celé neskutečně svižné, nehraje si to na velké umění, ani to nesklouzává do fekálu (alespoň tedy ne často). Pro mne jedna z nejlepších komedií posledních let. Čistě pro ilustraci - v kolika filmech uvidíte člověka, jak bojuje s chutí na sladké tak, že před sebe položí koblihu a pouští si proud do bradavek?

Pátý element (1997)

Rád bych předeslal pár věcí. Mám rád sci-fi. Mám rád komedie. Mám rád B. Willise, G. Oldmana a v podstatě i M. Jovovich. Ale v tomhle filmu mi to celkově zle nesedlo dohromady. Jedinou hvězdičku jsem v podstatě dal za Chrise Tuckera, který mne svojí roličkou pobavil. Jinak je to sice efektní, ale strašlivě plytké.

Nezvratný osud (2000)

Nápad je to hezkej, ale trpí to klasickou nemocí teenagerských filmů obecně, a to špatnými hereckými výkony. Kdyby nebyl ten kluk v hlavní roli takový dřevo, dal bych o hvězdičku víc.

Prokletí rodu Suttonů (2003)

Standardní duchařský horor, u kterého mi chválemi běhal děda mráz po zádech a chvílemi jsem se nudil. Kdyby se to sestřihalo na 25 minut, bylo by to o dost svižnější dlko. A abych nezapoměl, má to docela fajn pointu.

Salon krásy (2005)

Kvintesence trapnosti a duchaprostých žertů. Bod je za Kevina Bacona, který je celkem vtipný. K mému hodnocení si můžete přičíst další body, pokud: (1) jste černoch (nevztahuje se na Karla Černocha) nebo alespoň máte slabost pro černošské komedie (2) se rádi koukáte na filmy, kde hrají tlusté ženy (3) máte IQ do 85 (4) jste kadeřník.

Bylo nás deset (1962)

Samotný obsah není moc zábavný a v podstatě je popsaný výše. Kvůli němu nemá moc smysl se na tenhle film dívat, ale na jednu hvězdičku to jakž/takž stačí. Další důvody pro hvězdičky jsem osobně nenašel, ale jednotliví lidé si mohou najít důvody pro sledování např. v podobě Suchého a Šlitra, herectví Jarolava "Kuby" Satoranského, luzného zjevu Olgy Schoberové či lásky k ČSLA. Existují určitě i horší české filmy z 60. let, ale i desítky výrazně lepších.

Základní instinkt (1992)

Ten film jsem viděl až po 15 letech od jeho natočení, ale pošmáknul jsem si možná o to víc. Atmosféra je hodně hutná, Michael Douglas vulgo "střelec" je drsný a rozháraný, Sharon Stone je mrazivá a dokonale oholená, Joanne Tripplehorn je taky fajn. Tenhle film si udržuje obrovské napětí od začátku do konce, neustále se něco děje, nikdy si člověk nemůže být úplně jistý, jak se věci mají a jako ve správném thrilleru se vše rozplete až v úplném závěru. Sexuální scény jsou tady hodně fajn, a to nejen ty se Sharon, ale i s Joanne. Docela bych zdůraznil, že tam nejsou furt a taky jich není až tak moc. Ale to vůbec nevadí - k tomu filmu samozřejmě patří, ale nestojí na nich. Celkově je to vynikající kousek, asi nejlepší film M. Douglase i Sharon Stone. Mimochodem - jak píše don corleone - dovede se někdo představit, že tu spisovatelku by hrála Meg Ryan??? A vyšetřovatele potom kdo? Tom Hanks? A režíroval Zemeckis?