• Thriller

Gladiátor (2000)

Ak by sa ma niekto niekedy opýtal na pomyselný rebríček mojich best history filmov,bol by Gladiator medzi Top 3.Geniálne namiešaný mix dobrodružstva,napätia,histórie a v neposlednom rade jedného ľudského príbehu,priateľstve,ponížení a sile lásky na pozadí mocenských intríg.Kostýmy,exteriéry,výber hercov - to všetko číní z tejto snímky skutočný VEĽKOFilm v pravom zmysle slova.Majster Ridlley Scott rozvinul svoje majstrovstvo v plnej šírke,ba povedal by som,že nazrel až za obzor.Aj keď R.Crowe zahviezdil od čias Gladiátora v ďalších projektoch,v mojej pamäti navždy zostane zapísaný ako generál Maximus,ktorý svojou slávou zatienil aj zákerného cisára Comoda.

Bejvalek se nezbavíš (2009)

Absolútna pohodička na nedeľné popoludnie.Nepriehľadnuteľný M.Douglas v úlohe ducha - playboya-legendy.Od komédií tohto typu nikdy netreba čakať nič svetoborné,takže o sklamaní sa dá len ťažko hovoriť.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Svieži vánok zavial do poľa s cukrovou trstinou a kde sa vzal-tu sa vzal,pred nami všemohúci Bruce opäť v plnej zbroji stál :-) Svižná akčná jazda,ktorá síce neohúri prevratným vizuálom (aj keď sa o to snaží),neponúkne divákovi krkolomné scény,no aj napriek tomu poteší slušnou akceleráciou deja.J.G.Levitt ako podarená a mimoriadne vhodne zvolená mladšia verzia Bruce-a W.Myšlienka cestovania v čase,ktorá je v poslednej dobe filmármi tak často využívanou témou je tu celkom slušne zrealizovaná.Takže ak to skrátim : Film,ktorý vás ničím mimoriadnym neoslní,ale ani nesklame.Príjemná akčná oddychovka a jednoznačne nadštandard.

Stalingrad (1993)

Zima roku 1943,Nemeckí vojaci zdecimovaní obrovskými stratami a šialenou Ruskou zimou.Presne toto sa mi vybaví pri mene Stalingrad.Agresor uväznený v chápadlách túžby po ovládnutí nekonečnej ruskej krajiny.Zúfalstvo a bezradnosť tých tisícok obyčajných poslušných "vykonávačov rozkazov",ktorých ich neomylný vodca poslal na východný front v naivnej predstave bleskovej vojny,takže im na cestu zabudol pribaliť zimné ošatenie.No hrôza. Je zaujímavé sledovať osudy a nakoniec aj skazu ľudí z druhej strany barikády,lebo my - deti zrodené pod veľlkou červenou hviezdou sme mali dlhé roky za vzor neohrozených ruských bratov. Nemecký režisér J.Vilsmaier ponúka svoj pohľad na konflikt,ktorý mal na zvrat v WW 2.zásadný význam.Od Stalingradu Nemci už len ustupovali.Pre filmového fanatika milujúci vojnovú tematiku prináša táto snímka objektívny pohľad na vec a aj preto považujem film Stalingrad za významný prínos Európskej kinematografii.

Lesní duch (1981)

Pre mňa je toto dielko spomienkou na časy dávno minulé,keď boli horory naozaj strašidelné.Vynára sa mi staré kamarátove video a simultánny dabing,keď nám stačil jeden jediný hlas a nie príliš kvalitný obraz :-)Napätie vybičované do krajnosti,ruka odfaklená motor.pílou a mnoho ďalších symbolov.Bruce Campbell ako neohrozený "duchobijec"Vtedy,ako pubertiak som nemal veľkú možnosť porovnávať túto záležitosť s inými podobného druhu,takže spolu s Cintorínom domácich zvierat zostane v mojej pamäti uchovaná ako moje hororové základy.Aj dnes,po rokoch si tento filmik rád pozriem,ale namiesto hrôzy sa na mojej tvári objaví skôr jemný úškrn spôsobený primitívnymi trikmi.Až sa niekedy sám seba pýtam : "Ako je možné,že mi v tej dobe tieto nedostatky vôbec nevadili ?"asi tu nebolo nič lepšie :-)

Dr. House (2004) (seriál)

Pre jedných arogantný a samoľúby čudák,pre iných neprekonateľná modla. Za tých 8.sezón veru Gregory House nezaháľal a svojou neuveriteľnou intuíciou ala Sherlock Holmes stihol svojimi rozhodnutiami zachrániť desiatky ľudských životov.Neuveriteľlne štastná voľba hlavného predstaviteľa robí tento projekt o triedu lepším oproti iným "medicínskym"seriálom.Ja osobne som len postupne prichádzal Gregorymu na chuť,lebo mi spočiatku prekážala jeho arogancia,ale ako išiel čas,pochopil som,že za maskou "tvrďasa"sa ukrýva nevšedný človek a lekár a teraz mi tá jeho príslovečná arogancia vyslovene vyhovuje.Ako niekedy s obľubou vravím :"Človek nemusí byť priateľ s každým a za každú cenu"....

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Neuveriteľné ako jeden neuznaný rakúsky maliarik zmanipuloval masy a priviedol svet na pokraj priepasti.Démonické schopnosti AH našli živnú pôdu v 1.svet.vojnou zbedačenom nemeckom národe.A to,čo nasledovalo potom už história zachytila v učebniciach dejepisu. K samotnému seriálu len toľko : pochybujem,že niekto niekedy lepšie zachytí všetku tú hrôzu,ktorá sa prehnala svetom a ukázala,čo sa môže stať,keď ľahostajnosť mocných prerastie v bezmocnosť a zanechá len oči pre plač.Bohužiaľ ľudstvo vždy bude vzývať diktátorov a on sa ten Démon vždy niekde rád objaví.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

No čo už povedať k tomuto novodobému kultu?ak máš pocit,že máš veľa voľného času,začni pozerať Fringe-a a zistíš,čo je to droga :-) Ako tu už bolo viackrát spomenuté každá generácia má svoje X-Files :-) a tento seriál teda v ničom nezaostáva,ba práve naopak.Pokročilá technológia,sympatickí hrdinovia,veci medzi nebom a zemou,moderný šat a v neposlednom rade elektrizujúca atmosféra z neho robia ťažko odolateľnú záležitosť.

Chirurgové (2005) (seriál)

Obľúbený seriálik mojej manželky,ale nehanbím sa priznať,že aj mňa zaujali osudy viacerých postáv.Nemocničné prostredie nie je moje obľúbené miesto na oddych,ale pri tomto dielku mi to akosi neprekážalo.Jednoznačne pohodová rodinná záležitosť.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Desať hviezdičiek pre tento seriál by bolo málo.Spolu s mojou manželkou (na ženu má neuveriteľnú vlastnosť - miluje vojnové filmy)sme hltali diel za dielom a po skončení celej tejto vojnovej ságy upadli do akejsi letargie.Bolo nám ľúto,že toho nebolo viac. To čo prišlo potom (Pacific)už nenaplnilo naše očakávania,škoda. K samotnému seriálu asi toľko,že výber hercov,bojové scény,triky,atmosféra to Všetko bolo citlivo zvolené a povedal by som Dokonalé.