• Krátkometrážní

Odborný dohled nad východem Slunce (2014)

Prečo si po ovdovení jeseň života nestrihnúť v svojpomocnom mužskom triu, čo sa poskladá na kúpu zánovného domu a auta? Namiesto očakávaného, nudne-otupne šikanózneho domova dôchodcov. Na scéne je ale aj druhý plán. Pomstiť sa eštébákovi, ktorý každému z trojice dedov roky pil krv. Mužské predstavy potreby naplnenia spravodlivosti naruší prostitútka, ktorá sa k trojici nasťahuje. Pomalé tempo plynutia, čiernobiely obraz s 60 odtieňmi sivej a opakujúce sa zábery opustených sídiel a fabriky trefne symbolizujú jeseň života. Hudobná zložka príliš k filmu nesedela. Mladícke hippie popevky, otrasná adaptácia piesne "Koupil som si francovku" a pár hluchých scén znižujú hodnotenie na mierny nadpriemer. Naopak Brabencove dialógové sentencie a komentáre sú crème de la crème Sunrise Supervising.

Baby Driver (2017)

Pripomínalo mi to Mozartovu hudbu prevedenú do filmu. Emocionálne presvedčivú, vizuálne bohatú, obohatenú najrôznejšími páčivými kudrlinkami. A: komerčne úspešnú, lebo takú všeobecne peknú a čačanú. Navyše je pozitívne vyznenie s moralizujúcim podtónom potreby podriadenia sa oficiálnej moci.

Uloupená hranice (1947)

Pomerne presne a citlivo zachytená nepokojná atmosféra na nemecko - československej hranici v období tesne pred Mníchovom. Slabinou je kolísavé, nevyrovnané tempo filmu a v pár momentoch nadbytočne naťahovaný dej. 70%

Popelka (2015)

Popoluška je obľúbená rozprávka. Takže ocením každé spracovanie, ktoré rešpektuje predlohu a zároveň je schopné priniesť niečo nové alebo aspoň povznášajúce. Nech je to trebárs úžasná obrazová zložka a atmosféra, ako tu.

Chata (2019)

Sile pôsobenia náboženskej sekty sa môžete vysmievať. Môžete sa z nej liečiť. Môžete sektu zosmiešňovať. Môžete ňou aj strašiť a dovádzať iných do zúfalstva. No ak ide naozaj do tuhého a sekta má/ mala včele mimoriadne nadaného psychopata (spravidla so silnými schopnosťami ovládať vôľu a konanie iných) tak máte popiči. Hoci ste psychiater. No a zhruba o tomto je Chata. Dobre vystavaná, s pevnými základmi v odľahlej horskej prírode, nespoliehajúca na lacné ľakačky.

Kavej: Z východu na západ - Ako Klára "písky" hľadala (2019) (epizoda)

Jediný ako - tak dobrý vtip v tejto epizóde je premenovanie bratislavského prírodného kúpaliska Zlaté Piesky na Zlaté Pysky. Zvyšok o ničom. No aj použiteľný frk je dosť prvoplánový a lascívny. Keby mali tak tvorcovia odvahu takto ("pysky") pomenovať aj epizódu samotnú a nestrápňovať názov zjemneným českým názvom "písky", bolo by aj hodnotenie vyššie.

Noční vrátný (1974)

Láska, ktorá si nevyberá, bezpodmienečná, je, spolu s estetizáciou ideológie hlavnou témou filmu. Estetizácia nacizmu je predstavená úryvkami z opier, skladbami vážnej hudby, scénou mužského baletu. Išlo o typický znak elít Tretej ríše. Myšlienky naci ideológie (násilné a zvrhlé) potrebovali zjemniť intenzívnou vášňou k takzvanému vysokému umeniu (opera, vážna hudba, architektúra). Prítomný sadizmus a latentná homosexualita ako príznačné správanie sa elít sedia k hlavným témam filmu ako riť na šerbeľ. Kontroverzné je nabúranie vžitých mechanizmov absolútnej židovskej nenávisti k realizátorom holokaustu. Značne rozpornou je i téza, že takmer celá spoločnosť v Rakúsku, 12 rokov po ukončení vojny, aktívne spolupracovala s podzemnými skupinkami, pracujúcimi na očiste esesákov (hoci, ak si pozriete artistné výkony rakúskeho filmového a ideového undergroundu - myslím najmä viedenských akcionistov - tak to ďaleko od sureálne poňatého naziartu veru nemá:). Pomalé plynutie filmu poskytuje priestor na uvažovanie a strávenie znepokojivých myšlienok a kontroverzií. K deju: ulicami Viedne, lemovanými honosnými budovami a veľkorysými verejnými priestranstvami prechádza elegantne odený muž v klobúku. Mieri do hotela s názvom "Zur Opera". Muž, ako sa ukáže neskôr, je v hoteli nočným vrátnikom (odtiaľ názov filmu). Píše sa rok 1957. Existencia muža s druhoradým zamestnaním, vykonávaným pod rúškom noci, kryje jeho minulosť. Ide o niekdajšieho nacistického pohlavára. Napriek zmene statusu, niečo pretrváva - elegantné oblečenie, láska k opere a baletu, sadizmus. Ten sa naplno prejaví po tom, ako sa v hoteli náhodne zjaví mladá dáma - jeho niekdajšia židovská väzenkyňa a objekt jeho sadistických túžob. Po počiatočnom úľaku z ohrozenia vyzradením, naviažu obaja na sadomasochistický pomer z minulosti a prepukne medzi nimi naozajstná láska. Konštrukcia deja, akej sa dopustila režisérka je výnimočná. V dnešnej dobe politickej korektnosti sotva možná. Totiž ide o takú hlavnú dejovú líniu psychologickej drámy (nie paródie), v ktorej by sa Žid alebo Židovka zamilujú do nacistického pohlavára, ktorý ich ako teenagerov psychicky týral a sexuálne zneužíval. Love story pritom neprebieha počas vlády nacizmu, ale dlho po ukončení vojny. Bez výčitiek, vášnivo, stockholmsky syndrómovo úprimne. Bez edukačného vysvetľovania a potreby zdôrazňovania, že ide o nejakú psychickú vyšinutosť. Dnes nemožné. Značne kontroverzné aj v čase vzniku.

Sonic Youth: Sunday (1998) (hudební videoklip)

Korineho filmy mám rád. Filmy s Culkinom nemusím. Sonic Youth sú rockeri. Sunday je pohodová vypalovačka. Klip k nej zaberá prevažne Macaulaya ako špúli pery do kamery, bozkáva sa so slečnou alebo len tak prižmuruje oči.. Plus spomalovačky. Scény s mladou baletkou v úbore. Rezultát: pesnička v poho, klip naho: 40%

Krev andělů (1998)

Druhotriedna romanca. Ani poriadne vykreslenie napätia pred začiatkom španielskej občianskej vojny, ani poriadny milostný príbeh. Len taký letmý, letný. Nič nemení, flirt zanechá na perách a v mysli zúčastnených príjemnú spomienku. Čo sa nedá povedať o vzťahu diváka a filmu. Rozhodne žiadnu príjemnú spomienku nezanechal, skôr pachuť podpriemeru.