• Krátkometrážní

Natálie (1957)

Predloha a jej ústredná os (verné čakanie na pravú lásku) zaváňa starinou  romantizujúcich predstáv. Až do tej miery, že sa stáva neživotnou chimérou. Ktože by dnes čakal rok, a "nešuchél bys bokem", ako sa hovorí v našom kraji. Len trpáčka/trpák. Preto je len dobre, že režisér sa nedržal upäto predlohy. Oživil strnulú ruskú haraburdu a jej dej preniesol do súčasnosti. Do úlohy rivalov v láske obsadil mužov strednom veku, ktorí už v živote čo-to skúsili. Obaja zrazu v sebe objavia ťažkého romantika, čo samo osebe pôsobí srandovne. Mastroiani sa, podobne ako ťažkopádny Marais, vyhráža dievčine svojho srdca ročným celibátom, ona sa až zadúša, že rok ubehol: a v posteli nič s nikým. Rokenrolová tanečná zábava je skvostná (možno prvý dance battle vo filme), divák sa dočká epizód s motorkárskymi delikventmi, s prostitútkou, patriacou k početnej komunite chudákov, bývajúcich pod mostami, ktorí narušia romantickú chvíľku na člne. Finále pôsobí zaujímavo. Akoby sa emócie prostý Marais, odetý v dlhom plášti a veľkých rukaviciach, chystal svoju životnú lásku odviesť skôr do nejakej tmavej prázdnej uličky, ako do vysneného lôžka lásky.

Smolaři (2009)

Ťapákovci z Flámska.

Pod vodou (2020)

Štandardná úteková akčná hra v štýle "Zachráň sa kto môžeš!". Nad hladinou ju ako-tak drží pomerne dlho ledabolo pricapená eko agitačná veta v štýle: "Naša nenásytnosť pri dobývaní morského dna bola neúnosná". No do hlbín ju zráža explozívny záver. Pri ňom sa už na životné prostredie nijako nehľadí. Oceňujem však začiatok a koniec zostrihaných útržkov správ, trefne poukazujúci na politiku nadnárodných mega spoločností, dobývajúcich neobnoviteľné zdroje energií. Tie ututlávajú a zamlčiavajú o povahe a dôsledkoch ničenia Zeme čo len môžu. A zaujímavé je aj nepriame poukázanie na nedostatočné bezpečnostné opatrenia  takýchto mamutích firiem. Ak by ku koncu totiž ostalo nažive viac zamestnancov vrtno - ťažiarskej firmy, tak etické dilemy koho spasiť a koho obetovať by nemali konca-kraja.

Strašení (1963)

Ikonické strašidelné filmy sú zväčša zárukou kvalitného diváckeho zážitku. Ten sa však pri Strašení tak úplne na sto percent nedostavil. Len tak zhruba na 60. Primárne pre hlavnú chybu, ktorou trpí každý slabší horor - totiž tú, že nedokáže diváka vystrašiť, ba ani vyvolať v ňom zvláštnu predtuchu, podivuhodné mrazenie, záhadu. Režisér sa snažil ako mohol, no celkove to bolo menej desivé, ako návšteva strašidelného zámku v dnešnom viedenskom Prátri. Napriek zaujímavej zápletke, v ktorej sa snaží lovec záhad získať s pomocou privolaných médií (dvoch žien) a mladého skeptika (nádejného dediča domu) dôkaz o existencii nadprirodzených síl v dome s temnou minulosťou,  záhadnými úmrtiami a zvláštnymi úkazmi v ňom. Časť filmu, kedy sa hlavná hrdinka rozhodne zobrať život do vlastných rúk a šlohne rodinné auto, silno pripomínala  úvodnú časť filmu Psycho Alfreda Hitchcocka, kde mladá sekretárka ukradne firemnú tržbu a vydáva sa autom naprieč Amerikou.

V zemi (2021)

Kuchársky recept na Ducha lesa. Ingrediencie: testy na COVID-19, dezinfekcia, stany, sekera, nožnice, nože, kopec reprákov, neónové reflektory, kniha Kladivo na čarodejnice. Ďalej všetko zaniesť do prostredia, kde rastie veľa vyschnutých húb - prášnic bradavičnatých (Lycoperdon perlatum Pers.), plných výtrusného prachu. Musí tam byť najmenej jeden menhir, alebo aspoň nejaká skala- solitér v krajine. Nezabudnúť na ihlu, počítač, uspávacie tabletky a sirupy a niť. Pri príprave sú potrební dvaja muži, dve ženy. Pretrepať, urobiť v lese hlučnú alternatívnu elektro diskotéku a naštvať ňou a svietením reflektormi do nočného lesného kľudu lesné bytosti. Všetko zahaliť plášťom pomýlenej ezoteriky a stredovekého tmárskeho náboženského mystycizmu. Symbióza koreňových systémov a húb (mykoríza) narušená drbnutou snahou ľudí vmiešavať sa do jej zákonitostí zaručene povolá Ducha lesa, aby dal na vedomie trpákom človečím, že takáto neúcta si vyžaduje minimálne jednu obeť. Výstižný komentár: LIVINGDEAD

Boy (2010)

Sympatický film o  detstve a chlapčenských ideáloch v novozélandskej domorodej komunite. Jej obyvatelia sa pasujú s nedostatkom peňazí, kriminalitou, afinitou k marihuane, nekompletnými rodinami. A ideálmi, ktoré keď si nevysnívajú, tak ich nemajú. O nadprirodzených schopnostiach, o frajerkách a tak. Či o otcovi, ktorému vraj záleží na rodine a deťoch. Hoci v skutočnosti je nezodpovedný a neúspešný kriminálnik a lúzer. Aj o bláznivom bezdomovcovi, ktorý vie niekedy zachrániť život. Vhodne zvolení herci, prímorské prostredie marginalizovanej ostrovnej komunity a uveriteľný náhľad do jej života. Ako píšem sympatické. 68%

Pravá a levá ruka ďábla (1970)

Šerif Bambíno (Bud Spencer): "To nechceš vôbec nič robiť?" Lenivý Joe (Terence Hill): "Pozri sa, nič nerobím a predsa nemám vôbec na nič čas." Tento dialóg, z inak priemerného westernu, ma odrovnal. Veď to je jasné. Človek, ktorý dokáže nájsť vášnivú radosť v ničnerobení, ako by mohol niekedy pracovať, byť zamestnaný?  Výstižné. Šťastné sú chvíle, keď nemusím nič robiť. Absolútne nemám čas na inú otravnú prácu, či zamestnanie. A ak by som mal prostriedky na ničnerobenie, ani stádom volov by ma do konca života nik nedohnal k nejakej "zmysluplnej a platenej práci". Oveľa radšej by som sa donekonečna kúpal s krásnymi mormónkami v jazere, pojedal plné taniere fazule a preháňal sa na koni krajinou, podobne ako dvaja odlišní a predsa podobní bratia s diabolsky rýchlymi rukami v tomto filme.

Uzumaki (2000)

Ten, kto má rád nedovysvetlené tajomno a výtvarno, nebude veru Uzumaki sledovať nadarmo. A aj ten nevinný, po stene lezúci, slimáčik sa v závere mení na celkom iný tabáčik. Temné hody divákom prekliate mesto prichystalo. A nie: vyslobodenie z nich tentokrát nenastalo.

Punk je hned! (2019)

Autenticita. Áno, tá tu je. Teda pôvodnosť narkomanského dna. Droga nie je zadarmo. Treba si na ňu vedieť nakradnúť. Okrem toho je tu žena a dieťa. Aj o tie je potrebné sa postarať. Problém. Zberňa kovov, zberňa nakradnutých druhotných surovín do nej. Na dávku to stačí, na nájom už nie. Ostáva príves. Zúfalstvo plodí zúfalý čin. V poblúznení drogou je jedno, kto ho spáchal. Hrdina bol pri ňom, tak nech trpí. Bezvýchodisková situácia. Ale: tá je tu od začiatku. Až do prekvapivo happy endového konca. Teda feťácky šťastného. Ak Vám nevadí, že vo filme sa nerozpráva, ale nadáva, je to film presne pre Vás. A pank? Veď ten je tu čoskoro. Hneď ako skončí film. Inak, stručnejšie by sa dal komentár poňať dvomi slovami, ktoré nosí hlavná postava často na tričku: Malomocnosť Prázdnoty.

We Want To Live (2020)

Explozívne a burcujúce video od Animal Rebellion upozorňuje na trvalo absolútne neudržateľný systém globálnych mamutích zvieracích fariem. Ich prevádzka zaťažuje ekosystém neudržateľnými potrebami na ich prevádzku, výživu mučených zvierat, abnormálnymi  potrebami na pitnú vodu, ktorá v ďalších častiach sveta zúfalo chýba, masívne odlesňovanie, slúžiace často pestovaniu sóje, ktorá tvorí potravu pre zvieratá a klimaticky celkovo neudržateľnú prevádzku veľkovýrobní mäsa (eufemicky nazývaných ako farmy) zaťažujúcu ovzdušie. Zábery z demonštrácií sa rýchlo striedajú s hroznými zábermi veľkovýkrmní. V druhej polovici nasleduje varovná pieseň so skvele zostrihanými zábermi.