• Krátkometrážní

Slunce, seno, jahody (1983)

Je to buranská pičovinka a ne lidový humor. Zdeněk Troška je duchem tak o století zpátky, nic nového. Ale na zvrhlé pudy to působí přiměřeně, že se dá upřímně pobavit. Navíc to ještě nemá přepálenou stopáž jako zbytek série.

Sluníčkový den (2017) (seriál)

Jako Strawberry Shortcake s kadeřnickým salónem. A překvapivě to má i trochu nadhledu, o který se stará zejména psisko.

Slunovrat (2019)

Čekal jsem slasher šílenost o psychologii a rozkladu osobnosti hlavní postavy, dostal jsem dlouhatánskou naturalistickou baladu o tom, proč je lepší se vyhnout švédskému venkovu. Úplně nejděsivější na tom všem je, že se v tom chtěně či nechtěně blýská skrytý politický podtext či ostrá kritika společnosti vydávající se za vztahové drama a sektářský horor v jednom. Plně dokázat to však nemohu, to byste se už nemuseli dívat. I když pro slabší povahy by to znamenalo vysvobození se vším všudy. Nejde zas tolik o strach jako o tu sugestivnost, ať už psychickou či obrazovou. Někdy se smějete, hned v další scéně se za to stydíte a hltáte atmosféru. A zase dokola. Svou myšlenku to má, potřásávám rukou, ale s odstupem času se spíše směji. Přesto cením to zajímavé dafnéovské pojetí hlavní postavy. P.S. Scény s hostinou mě nutí přemýšlet nad tím, zda-li jsem nenašel původ výrazu “švédský stůl”. P.P.S. POSSIBLE SPOILER!!!!! Už jsem byl za cvoka kvůli teorii, že za všechno může ten Viking hadr. A pravděpodobně se mu kurvadrát stalo totéž. Přeci jen jsem nestihl přečíst ten blbej chat. Když už je ta teorie v zajímavostech, začínám tomu zas více věřit. A vůbec, vzhledem k tomu, jak pokrytecky a zfanatizovaně je zde reklamně zobrazováno Švédsko, nejsem si jistý, zda-li nadávat či tleskat (kostým medvěda... hmm, a jó, v jakém kontextu to asi bylo v South Parku? Zde spíš jako symbol vlastního oko-za-oko pokušení v současném politickém klimatu jako celkově). To ukáže až čas. P.P.P.S. Inspirace pro rozchod, jak tu někdo naznačuje? Radši použít jako anti-inspiraci, jak se to opravdu nemá dělat, o tom je ten film. Pokud se ovšem nebere s meganadsázkou, ale ne každý na to musí mít žaludek. I přesto, že s přibývajícím časem přibývá mladých beze smyslu pro ironii a recesi, zůstanu pozitivní.

Smrt jí sluší (1992)

Velmi nadsazená fantasmagorie o jedné ženské rivalitě a jejím prostředníkovi - Bruce Willis býval v 90. letech chameleon a je to tu krásně vidět. Navíc s poselstvím zřetelným a upřímným, které nevyšumí.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Někteří si u čtyřky nebo dokonce už trojky stěžovali na změny v McClaneově charakteru. Z inteligentního, sarkastického, superstatečného namyšleného poldy se skutečnou lidskou tváří se postupně stala hláškovací, lehce melancholická neporazitelná mašina na zabíjení, to uznávám. Roky jdou dál, ale ty povahové změny byly vzhledem k dobám vzniku s tím, co si zažil, více než na místě, i když akce hrála čím dál větší roli. Jenže tady? To už opravdu natolik ze své minulosti zmagořil, že naprosto nekonzistentně přepíná temperament během celého filmu? Když si odmyslíme sérii, není to tak špatné, Bruce Willis místy pořád baví (ale není to John McClane, jak jsme ho znali) ani Jai Courteney výrazně nevadí, ale třesoucí se mizerně osvětlená kamera a předvídatelný děj tomu moc nepřidají a vše vrcholí pasáží v Černobylu, kde to zklamání vyplouvá na povrch. Když máte poprvé k dispozici originální námět, tak dejte režisérskou židli McTiernanovi, Harlinovi nebo klidně i Wisemanovi, ze scénáristů prostě někomu, kdo s tím už má zkušenosti, pokud se nepovede, určitě to nedopadne takhle. Díky filmu jsem si vzpomněl na parodii od 'Rusáka' Konstantina Bronzita, kde si docela udělal prdel z prvních dvou dílů. Tento film si dělá víc než prdel z celé série a je paradoxně funkční jen u vztahu otce se synem. Zoufale očividná patriotistická propaganda z přetrvávající studené války působí jako pěst na oko, je vidět, že je tu naprosto nepochopena myšlenka série. Pokud bude Die Hardest o Putinovi (tedy skryté karikatuře), možná ještě změním na pětku názor. Tak či onak chci comeback Johna McTiernana (nebo aspoň sežeňte někoho, kdo rozumí), ať někdy za šedesát let neříkají naši potomci svým prapotomkům "Once upon a time in Moscow one famous film franchise died hard".

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tak nějak typický 00s Bruce Willis, ale houby John McClane. To prostě není on. Nebyl to žádný golem z dosavadních zaběhnutých konvencí akčního trendu (a technicky není ani tady), ale člověk se svými kvalitami (o tom minulé filmy byly) i chybami - možná i velkými, když ho před trojkou opustila žena. Ale přesto v DH3 bylo poznat, že je to on, byť měl za sebou hodně a začal být vyloženě nezničitelný. DH4 ovšem sklouzává tak trochu do jiného žánru vzhledem k spoluhlavní postavě, protože - no víte - nové generace. Akce místy až skvělá a je tu jakoby dějová návaznost, ale nevylučuje se to s faktem, že jde o hype a musím to tak brát

Solo: Star Wars Story (2018)

Před i po zhlédnutí jsem měl nového Sola za film, který vydělá čistě kvůli značce. A nakonec propadl. :/ Looooool! XD

Something Fishy (2002)

Jeden z animovaných shortů brázdících rané YouTube a tehdy i v rámci krátkometráže čerstvý svou animací. A prosím vás, je od Brainchild Studios, ne Pixaru. Ještě starší než Nemo (tím pádem i Shark Tale a S.Bait). Ne že by mě tehdy super pobavil, ale aspoň malý twist stojí za to.

Sonic X (2003) (seriál)

Ano, ani za hranicemi to nemají moc rádi. Snad ani tu neosekanou verzi (4Kids vystřihli scény, dialogy změnili v nafoukané vtipy, změnili intro i závěrečné titulky).Dementnější než Pokémoni? Cháá, Pokémoni jsou jen reklama, tady je děj, i když ukrutně pomalý. Ale jako menší jsem si to užil i zasmál se (i když některé vtipy možná byly neúčelné). Ještě že to tu nevidí (snad) notorická toxická část Sonic fanbáze, to by znamenalo pro tento web apokalypsu.xD

Soudy Kláry Slámové (2017) (pořad) odpad!

Aspoň že to už nedávají. Jestli takové autenticitě někdo z diváků věří, tak potěš pánbůh.