Amazonia vertical (2004)

Možno by si niekto pomyslel, že celý dokument vznikol kvôli scéne, v ktorej partia Slovákov, po vyšplhaní na Ayuan Tepui vytiahnú bošácku slivovicu a začnú spievať Okrééésny stavebnýý úúraaad....... Ale pravdou je, že tento dokument sáčkuje jeden silný moment za druhým. Od začiatku do konca je to celé veľmi dômyselne vyskladané a nechýba tomu absolútne niˇ, možno škoda, že je to iba hodinka. Človek by sa na to pozeral aj 5 hodín.

Je to i můj život (2009)

Tento film má našliapnuté na 5 hviezd. Ale nikdy ich nebude mať. Bráni mu v tom veľa amerických somarín. Rodičia sa pobozkajú, a dcéra od radosti zatlieska, a podobne žvásty. Strašne to ničí kvalitu. Aj všetky tie umelé útoky na city. No a posledná vec, je tu veľmi slabé herecké obsadenie v mužskom zastúpení. Otec, brat aj frajer sú nevýrazní. Najlepší je jej doktor, a celú mužskú líniu ťahá vysoko prevysoko Alec Baldwin. Keby už nič, tak aspoň preňho si ten film pozrite. Je super. Pozeral by som sa naňho celý deň. Ináč po všetkých stránkach vysoko nadpriemerný film, dobre natočený a dobre zahraný.

Pařba v Bangkoku (2011)

Trochu slabšie ako jednotka. Jasné. A čo. Jednotka bola úplný unikát čo sa týka šialenosti námetu. Tak je jasné, že celá trilógia bude o tom istom, ale už to neprebijú. Napriek tomu je to skvelá komédia, možno niekomu vadí vykonštruovanosť, a pod. ale film sa ani nesnaží prísť s niečím prelomovým, alebo hlbokým. Je tu kopa šialených zážitkov na vypustenie hlavy po celom dni, lebo práve o tejto nezmyselnosti to je, o tom dopriatí si šialených fantázií, lebo áno, kde inde sa dá lepšie fantazírovať ako v prepitej noci?

Vikingové (2013) (seriál)

Prvá séria je za mnou. Dávam 3 hviezdy. Seriál má obrovský potenciál vo všetkých oblastiach, len by tomu bolo treba viac peňazí. Malý rozpočet je cítiť. Skúsenosti z Tudorovcov sú tu zrejmé, ale povedzme si na rovinu, Tudorovci sú celkom na riť seriál, takže to nie je celkom výhra. Napriek tomu tu vidím omnoho viac pozitív ako negatív. Kvalitnej severskej tematiky je tu ako šafranu. Veľmi sa mi páči aj to, že na rozdiel od populárnej série Game of Thrones sa tu nekecá, ale koná. To znamená, že v jednej epizóde sa dej posunie aj viackrát, je tu omnoho viac zvratov na rovnakej ploche, a takisto sa v epizódach riešia väčšie časové úseky, veľmi často v 60tich minútach ubehnú aj celé týždne. To je veľmi podstatné, pretože seriál neobsahuje takmer žiadnu vatu, a dej sa teda rozvíja veľmi dynamicky. Napriek tomu sa dá viac ako mierne predvídať. Čo sa týka postáv, tak skvelé. Vikingovia sú vysokí obri, a ich ženy by som nechcel naštvať. Je tu veľmi dobré vykreslené zmýšľanie ich kultúry. Neviem čo je historická pravda a čo výmysel, ale každopádne je tu kladený veľký dôraz na ich tradície a vieru, na podstatu komunity, rodiny a súdržnosti. Vykreslenie ich zákonov, života, dennodennej reality.. fakt super. Už po prvej časti viem, že mali lepší súdny systém ako my :D To by už celá naša vláda mala zoťatú hlavu. Všetko toto je veľmi výnimočné po tej plejáde seriálov plných intríg. Napriek tomu sa nájdu aj tu, ale v podstatne menšej miere - a hlavne - práve tie intrigy sú najviac čitateľné, od prvého dielu je jasné, čo spraví Rollo, ako dopadne Jarl, a podobne. Veľmi sa mi páči aj vizuál. Nízky rozpočet skrýva veľmi dômyselne, írske a kanadské lesy sú skvelá kulisa, a architektúra ich osád je uveriteľná. Celé je to možno málo farebné, ale nevadí. Tiež vidieť, že kameramani sa fanaticky vyžívajú v pomalých záberoch na detaily, a tieto dávajú seriálu zvláštny šmrnc, ktorý iba a iba vítam. Aj preto, že sú to detaily zaujímavé, a ani pri jednom mi neušli myšlienky. Niekedy vedia zaujať viac ako dialógy, ktoré by mohli trochu prepracovať. Charakter postáv sa za tých 9 epizód veľmi nepomenil, ale je viac ako jasné, že sa tak čoskoro stane. Najmä u hlavnej postavy si stále nie som istý, či ho mám mať rád alebo nie, či je to dobrý muž a hlava rodiny, alebo hajzel ktorému ide iba o vlastnú povesť, ktorá sa bude odovzdávať v legendách. Čo trošku mrzí, je krátkosť bojov. Choreografie bojov sú tu na seriál vážne skvelé, niečo tu už bolo, niečo nie, a hlavne sa to pozerá veľmi dobre, znova aj vďaka dynamickej kamere, ktorá vie záber aj podržať, a nie len zbesilo behať hore dole, ako je dnes zvykom. Problémom je tu to, že boje sa skončia tak rýchlo ako sa začnú, je jedno či sa bijú dvaja alebo tridsiati. Vikingovia boli holt dobrí bojovníci, a dlho sa s nepriateľom nebabrali. Bojov nie je veľa, ale ak už sú, tak sú kvalitné, a sú veľmi dobre načasované. Ani jedna nebola naviac, ani jedna nebola zbytočná, ani raz sa nestalo že by mala prísť bitka a neprišla. Táto striedma priamočiarosť vývoja deja, mixu bojov, výprav, dialógov a intríg, ktoré naberajú čoraz väčší rozmer, je veľmi lákavá. Možno som.. priznám sa.. čakal som krajšie ženy, ale tak čo už, stane sa. Kto má rád severské témy, tak must see, a kto má rád kvalitné seriály, ktoré si razia svoju vlastnú cestu, tak takisto. Tiež to uvíta každý, kto má plné zuby veľkolepých seriálov súčastnosti z hocakého obdobia a tématiky, od GoT po The Walking Dead, v ktorých sa prd deje, pretože tu v jednej sérii ubehlo viac času a udalostí ako tam v troch a viac sériách. Klobúk dole. Update: Druhá séria totálne zdvihla latku po všetkých úrovniach hore. Nemám inú možnosť než dať 5 hviezdičiek. Chýbajú mi iba krásne pomalé detailné zábery kamery, ktoré sa v prvej sérii sem tam objavovali, a dodávali seriálu na tom mytologickom šmrnci. Ale inak je to obrovský posun vpred. Skvelé.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Vôbec nechápem, prečo majú ľudia GoT tak radi. Je to veľmi slabý seriál. Mainstreamové publikum musí uchvacovať, ale niekoho kto má rád kvalitu asi iba výnimočne. Je to jeden z tých novodobých typov seriál-vata, kde sa za jednu 60 minútovú časť stane maximálne JEDNA pre dej dôležitá vec, a zvyšok sa len prekecá, prekecá, prekecá, a prekecá. V prvý sériách sa kecalo, kecalo, sexovalo, kecalo, ale potom sexovanie viac menej zmizlo a ostalo iba kecanie. A aj to kecanie je také.. no, všelijaké... Na to, že je to historický seriál plný rytierov a bojovníkov, je tu akcie výnimočne pramálo, a ak aj je, tak by ste čakali niečo viac, nakoľko sa vyrába 10 častí za rok. + aj to málo akcie je veľmi trápne. S takým rozpočtom to malo byť prepchaté obrovskými stretmi, množstvom krvi a tiež by tomu pomohlo viac brutality. Jedna odseknutá ruka za sériu je maximum? Síce sú tu draci, ale tí nie a nie vyrásť. A tak sa iba kecá, trápne intriguje, a to všetko s postavami, ktoré sa od prvej série charakterovo nikam neposunuli, a čerešnička na záver: všetko sa to odohráva v najgýčovejších a najotrepanejších archetypálnych prostrediach aké existujú. Severská krajina, krajina lesov, prímorská a púštna krajina. Už len čakám na časť, ktorá sa bude odohrávať v močiaroch. Ale dovtedy už dávno nebudem divákom, takže to ani nezažijem. A vôbec ma to ani netrápi.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Pozor, tento komentár obsahuje spojlere Prvá séria bola super. Všetko šlo ako po masle, na konci každej epizódy človek nemohol vydržať do uverejnenia ďalšej.. celkovo bolo iba málo otázok, ktoré neboli ozrejmené. Už tu ale začínalo byť mnoho vaty a málo akcie. Seriál bol o tom, ako partia ľudí bojuje proti zombíkom a snažia sa prežiť. To by diváci dokázali pozerať donekonečna. Ale nie....nemohli to tak nechať. Druhá séria začal ísť dole kopcom. Po nájdení farmy trvalo dlho, kým sa pohli ďalej. Idiotský malý chlapec nie a nie zomrieť, miesto neho umierali dobrí. Shane skončil, dobre tak. Ale mal sa vyskytnúť niekto kto by ho nahradil. Bolo tu viac zombíkov, ale len v prvej polovici série. Potom tam zombíci síce boli, ale ani sa veľmi nezabíjali.. a vata? hrozne hrozne veľa vaty. Kým sa niečo stalo, prešlo aj 10 minút. Na konci už bola naznačená väznica, ktorou sa to celé pokazilo. Tretia séria to pochovala. Absolútne. Veľa veľa preveľa vaty. Niekedy sa za celý seriál nič mimoriadne nestalo. Hrozne veľa nudy a nezaujímavých scén. Odkedy sa partii podarilo zabarikádovať vo väznici, šlo to do kelu. Malý chlapec stále žije, veľká manželka je mŕtva. Celé zle. Navyše pribudlo bábätko, a ubudli takmer všetci zombíci. Ostali len tí v generálovej spálni. Keď sme pri tom, Woodbury tu nemalo čo hľadať. Ani ninja černoška. Nie. Celá pointa seriálu, ktorá mu priniesla toľko úspechu a divákov, sa absolútne vytratila. Merle a Deryl tomu pomôcť nedokázali. Zo seriálu, kde ste sa báli o partiu ľudí bojujúcich o prežitie v každej sekunde, sa stal seriál, kde partia ľudí vyvaľuje šunky v bezpečnej väznici, kde im takmer nič nehrozí, a miesto takmer odstránených zombíkov bojuje proti druhý ľuďom, s necharizmatickým vodcom, ktorý ma vôbec nedokázal presvedčiť. Jediná vec, ktorá sa za celé 3 série nepokazila, je proces premeny Rickovho charakteru, kde sa z bojazlivého súcitného človeka premieňa na síce bojovníka, ale neuveriteľného hajzla ktorého prestávate mať radi. Je to tlupa ľudí, ktorých osud vás vôbec netrápi, ktorých netrápi ako sa apokalypsa začala, šľapka Andrea to ničí ešte viac, a nakoniec zistíte, že Vás to vôbec nebaví, a tak to v polke tretej série prestanete pozerať, a už si na to absolútne ani nespomeniete, koniec, uzavretá, zabudnutá kapitola.

Medicopter 117 (1998) (seriál)

Bol som malý chlapec, a žral som to.

Meeting People Is Easy (1998)

Tvrdý pohľad na tvrdý život, ktorý v zákulisí musí viesť rocková hviezda. Psychika človeka je úžasná, ale niekedy sa tlak už nedá vydržať. Pre verných fanúšikov je to must see. Je to ako hudba Radiohead v obrazoch. Celé je to hrozne depresívne. Vlastne až smutné. Verný fanúšik trpí spolu s kapelou. Pri natáčaní No Surprises som sa dusil na suchu.

Goyovy přízraky (2006)

Kto si chce pozrieť film o umelcovi Goyovi, nech to nepozerá. Tento film zavádza. Celý príbeh je o otcovi Lorenzovi. Goya je len taká vedľajšia figúrka na pritiahnutie divákov. Film nie je zlý, no ani neprekvitá skvelosťou. Nenudil som sa, ale už si to nikdy nepozriem, a o 2 dni naň úplne zabudnem. A ak si niekedy na niečo spomeniem, tak na scénu s tlačením kovorytu. Bola to suverénne najlepšia scéna z filmu. PS: Ani pre Natalie sa to neoplatí pozerať, 2/3 filmu je šeredná ako nikdy :)