Lesní duch (2013)

Po skončení filmu jsem byl naštvaný. A to jsem se 70 minut i přes jistou přiblblost královsky bavil a chtěl dát čtyři hvězdy. Bylo to dost stylové, dynamické, úžasně sick, režijně a herecky velmi snaživé a hrozně moc se mi líbí ten vizuál. Zhruba v 70. minutě ale přišel zvrat, který mě málem poslal do bezvědomí. Následné finále taky není vůbec špatné, ale díky tomu zvratu jsem si ho moc neužil. Poprvé v životě se mi stalo, že mi jedna scéna zkazila zážitek z filmu. Zkusím to zhlédnout znovu a podle toho ještě hodnocení upravím, ale zatím jen tři hvězdy. Edit: Napodruhé už mě to ani moc neštve a užil jsem si to trochu víc, tak tam tu čtvrtou dám.

Mafiánovi (2013)

Docela slušná oodychovka se skvělými herci, jen má pár problémů. Zaprvé: film vede prakticky odnikud nikam a je bez začátku a bez konce, je jen takovou epizodou ze života rodiny. Zadruhé: nedostatečně prokreslené charaktery a vůbec zápletka s mafiány (zdálo se jen mě, že film vůbec nezdělil jak a proč je De Niro zradil?) - navíc je nám to sdělováno prostřednictvím linie, která je vlastně slepu uličkou (kdyby tu knihu vydal nebo měla nějakou funkci v ději bylo by to k něčemu. Takhle je to jen nemotorný pokus o seznámení a vysvětlení minulosti). Zatřetí: nevyrovnanost filmu je dost problematická (například závěrečná přestřelka se vůbec nehodí do konceptu, který nastavil zbytek filmu). JInak to má místy fakt super pasáže a fóry (tenis u rybníka, obchoďák, nebo starosti s vodou či filmový klub) a je škoda, že se Besson prakticky nedokázal rozhodnout co chce točit, protože Mafiánovi mají podle mne větší potenciál, než to co film prezentuje. Smířlivé tři.

Machete zabíjí (2013)

Tohle už je moc. Zatímco první mačeta byla ujetá jen v detailech a samotná zápletka byla relativně normální (opakuju: RELATIVNĚ. Samozřejmě je to hrozná zhovadilost), ale dvojka je ulítlá úplně celá, a to ještě dost přes čáru. Samozřejmě, že je to tak ulítlé naschvál, samozřejmě, že se ten film nebere nikdy ani trochu vážně. Ale jen vršení blbostí mi ke štěstí nestačí. Tohle je prostě příliš na hlavu, než aby se na to dalo dívat. Zároveň nemůžu ani hýkat v guilty pleasure opojení, protože to technicky není úplně špatně natočené. Machete byla grindhouse, Machete Kills je už jen demence.

Město nemrtvých (2013) odpad!

Vlastně si to ten odpad možná nezaslouží (možná je to i o chlup lepší než Diamond Dogs), ale já už jsem prostě unavenej. Už mě nebaví koukat na takovéto obludné výpotky. Nebaví mě koukat na scénáristický paskvil vykrádající Walking Dead, Residdent Evil: Apokalypsa a další, navíc takhle strašně zřežírovaný. Už mi vadí sledovat takhle hrozné akční scény, takhle odpudivý vizuál, špatnou kameru, špatný střih. Já to prostě vzdávám. Tady dělám hranici a tu nepřekročím.

Muž taiči (2013)

Tohle mě mrzí. Těšil jsem se na brainless akčňák a dostal jsem tohle. Mám z toho pocit že, Keanu Reeves ani nevěděl, co chce točit. Respektive, že se nemohl rozhodnout jestli točit záležitost ve stylu Tygr a Drak, nebo tupou arénovku, a tak to zkombinoval. Díky tomu film šeredně skřípe ve všech rovinách. Asi čtyři souboje jsou hodně super, jinak prostě 30 metrů sraček, Reevesova divného přehrávání, pitomého scénáře a nudných keců. A nejmizernější je finálový souboj, kde se Tiger Chen (který umí dost dobře bojovat) musí strašně krotit, aby si z Keanu Reevese neuplácal bábovičky. Jo a kdo se těšil na to, že Iko Uwais ukáže zač je toho Pencak Silat, ten si bude muset počkat na Berandal. Tady se Iko jen krátce projde po place.

Muž z oceli (2013)

Nevím jestli čtyři nebo pět hvězd, to rozhodnu později, zatím dám spíš ty čtyři. První polovina, kde Kal-El hledá své místo na světě na mě púsobí trochu necelistvě, ale fungují v ní skvěle emoce. Snyder je ale nejsilnější přecejen v akci. A ta je megaepic. Vzhledem k tomu, že nejslabší kryptonská rána láme beton jak tabulku čokolády a jelikož oni se se Supermanem řežou nemilosrdně a vší silou, je finále taková destrukce jakou jsem ještě neviděl (Tady se bude muset snažit i Pacific Rim, aby takovou megalomanii překonal). Jinak herecky opravdu vynikající, Henry Cavill je hodně velký sympaťák, Crowe a Costner jako mentoři bodují a Shannona předbíhá na postu nejlepšího záporáka roku jen Benedict Cumberbatch. A nakonec bych chtěl ještě říct, že soundtrack Hanse Zimmera je vynikající. Být to trochu méně rozklížené dal bych plný počet bez nejmenšího zaváhání.

Nepřítel (2013)

Bylo to super (Denis Villeneuve je vynikající režisér a Jake Gyllenhaal zas vynikající herec), ale díky závěru vůbec netuším, co to mělo znamenat. Takže budu muset počkat na další projekci, než to snad alespoň trochu pochopím.

Oldboy (2013)

Nejsem nijak velký fanda asijských filmů, ta západní je mi mnohem bližší. Proto jsem taky remaku Oldboye hned fandil. A na začátku mě to taky fakt bavilo. Ale nakonec to je ve všem skoro úplně stejné jako v originále, což mě opravdu štve. Asi bylo moc očekávat nějaké nové dějové konsrukty a zvraty. Jediná výhoda remaku tedy je, že Josh Brolin mě baví víc než původní představitel a celý film je mnohem srozumitelnější (což já osobně považuju za největší klad, ale většina lidí to smete ze stolu jako nutný ústupek tupým Američanům). Řemeslně na výši, bitka s kladivem super. Ve své podstatě je to poměrně zbytečná záležitost, která jen z drtivé většiny znovu přeřiká již řečené. Bavil jsem se ale dost dobře. Mezi třemi a čtyřmi. Dávám tři hvězdy, očekávání byla příliš vysoká.

Open Grave (2013)

Tak nevím, jestli to bylo špatně napsané, nebo špatně zrežírované. Asi oboje. Zpočátku slušně načrtnuté, s krásně špinavou atmosférou a několika slušnými nápady, ale později to jde do kopru. Škoda, já mám totiž Copleyho docela rád.

Osamělý jezdec (2013)

Piráti ze západu. Opět hrozně natahovaný blockbuster s nevyrovnaným tempem. Jednoduchá historka, která by měla zabrat tak maximálně hodinu padesát, je natažena na neuvěřitelných 150 minut, takže se toho nestane zas tolik, kolik by se mělo v tak dlouhém filmu stát. Což je škoda, protože Johnny Depp, i když vykrádá svého Jacka Sparrowa je bezva, Armie Hammer je dobrý, Wilkinson a Fichtner jsou super, Zimmerův soundtrack je cool a závěrečná akce je opravdu vynikající. Vysříhat tak čtyřicet minut a šel bych na čtyři hvězdy.