V zajetí démonů (2013)

Tím pravým démonem je Wan. V subžánru vymítačských hororů se toho moc vymyslet nedá (minimálně základním styčným bodům se prostě nevyhnete) a tady se o to ani nikdo nesnaží. Jediný ozvláštňující prvek je vztahová linie manželů vymítačů. The Conjuring je ale tak dobře zrežírované, že je všechno jedno. Vynikající atmosféra a funkční lekačky, hrátky s kamerou (průlet celým domem na začátku, nahlížení přes okraj postele), se zvukem, s hloubkou ostrosti (ruce ve skříni). Jediná opravdu větší výtka patří scénám s panenkou. Působilo to na mě, jako by scénáristé dělali třetí příběhovou linii, ale na konci se na to vybodli. Jinak tohle je prostě poctivý oldschoolový horor a zatím nejlepší horor roku. Jestli se po Insidious 2 hororový král opravdu vykašle na horory, tak asi skočím z okna (no to asi ne, ale víte jak to myslím)

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že Ben Stiller citlivě a sofistikovaně natočí podle slavné povídky jeden z nejzajmavějších filmů roku, vysmál bych se mu do ksichtu jak malýmu klukovi a pustil mu Zoolandera a Tropickou Bouři, které, i přes svou slušnou kvalitu a vtip, byly dost buranské. No stalo se a Ben Stiller natočil zatím nejlepší film své (nejen) režijní kariéry. Vtipné, vizuálně přitažlivé, skvěle ozvučené, výborně zahrané a optimistické. Víc takových děl.

Záhada Hory mrtvých (2013)

Found footage mě moc nebere, ale občas se objeví výjimky jako Cloverfield, Trolljegeren, REC nebo Chronicle. Dyatlov Pass Incident k výjimkám ale nepatří. Postrádá atmosféru Cloverfieldu, srandovnost a nadhled Trolljegerena, nekompromisnost RECu a hravost a nápaditost Chronicle. Je to jen hloupý scénáristický blábol bez nápadu originálního nebo alespoň smysluplného. Renny Harlin má kariéru v troubě a tenhle bordel mu zaručeně nepomůže. Spíš naopak.

Zlomené město (2013)

No tak, lidi. To jako bylo ono? Pamatuju si moc dobře jak nás tvůrci krmili tím, jak je to temná a drsná kriminálka s koncem, proti kterému je konec Se7en večerníček. Ne, Broken City rozhodně není nijak zvlášť temná ani drsná krimi a konec je úplně normální. Ale narovinu, rozhodně to není špatný film. Naopak je poměrně dobrý, scénář má pár zadrhelů a několik otravných chvil se najde, i tak slušně funguje, Mark "Největší borec pod sluncem" Wahlberg je pořád největší borec pod sluncem a Russell Crowe je jako slizký záporák skvělý. Bohužel filmu hodně často chybí napětí. Takže podtrženo sečteno: jsem zklamán dost, přesto se ale jedná o poměrně slušnou oldschool detektivku s výborným obsazením, která se dá zhlédnout absolutně v poho.

12 let v řetězech (2013)

Naštěstí to není tak nekoherentní jak jsem se bál a tak tou největší skvrnou na kráse je, že Steve McQueen nedokázal pořádně pracovat s časem. Kdyby to nebylo tak explicitně vyjádřeno v názvu, tipoval bych, že se to celé odehrálo během takových tří až pěti let. Ale nevadí. Je to skvěle zrežírované se skvělou dobovou atmosférou a je to velmi příjemně nepatetické. A herci jsou dokonalí. Zvlášť Fassbender, s tím jeho magorem bych si na pivo rozhodně neskočil. P.S.: Hans Zimmer sice vykrádá sám sebe, ale i tak je jeho hudba cool.

Agent na útěku (2012)

Vykrádačka Taken a Bournovek. Velmi špatný a zoufale neakční akčňák (akční scény jsou asi čtyři a jsou neuvěřitelně krátké), navíc Philipp Stölzl pohřbívá jakýkoliv náznak akce ještě horším způsobem než Olivier Megaton a to už člověk musí být člověk fakt antitalent. Aaron Eckhart je sám osobě v pohodě, ale děj je tak zmatený a pitomý, že je to stejně jedno. The Expatriate je zbytečnost, která nemůže svým vzorům v ničem konkurovat.

Amazing Spider-Man (2012)

Možná je to trochu i moje chyba. Já vlastně ani nechtěl, aby se mi to líbilo, protože už od prvních obrázků a trailerů mě nový Spidey odpuzoval. A nakonec jsem dostal zhruba to co jsem čekal. Podivný, neadrtálsky natočený, špatně napsaný, neinveční, nevtipný slepenec. Všechno umělohmotné a gumové, z Petera Parkera je trapný spratek, záporák je idiot, objevování spiderschopností je dost pitomé, akce sterilní a jen asi tak dvě tři scény mají ten správný spidermanský feel, jinak je Marc Webb totálně mimo. Andrew Garfield v pohodě, Emma Stone super a Hornerova hudba dobrá. Na dvojku se kouknu protože scénáristy jsou Kurtzman a Orci, hudbu skládá Hans Zimmer a kvůli novým tvářím v obsazení, ale pochybuju že se mi to bude líbit. Edit: Ne není to moje chyba. Podruhé jsem se opravdu snažil, aby se mi to líbilo, ale prostě mi není dáno.

Dredd (2012)

A první místo v malování pokojů vyhrává Dredd, jehož práce s krvavě červenou uchvátila porotu a hlavně všechny obyvatele slumu. Ne vážně tohle je roztomilej filmík, kde nehoráznej frajer (Karl Urban se pro tu roli snad narodil) střílí lidi a občas ucedí nějakou tu hlášku typu "I am the law." a tak to prostě je. Tahle pecka si na nic nehraje a přímočaře míří k cíli. Lahodné komiksové béčko, ke kterému bych určitě chtěl vidět sequel - s ještě větším počtem mrtvol! P.S.: Nelze tento film vinit z toho, že kopíruje The Raid, protože Dredd začal vznikat mnohem dřív než The Raid, ale díky problémům s produkcí nakonec vyšel později.

Expresní zásilka (2012)

Jsem v pokušení vrazit tam tu čtvrtou. Scénář nic moc, ale řemeslně je to lahůdka, Stylová a nápaditá režie, vynikající kamera, skvělý střih a Joseph Gordon-Levitt a Michael Shannon jsou výborní. Hodně adrenalinová pecka, která nezaváhá a nezasekne se a jede neustále kupředu. Edit: Po třetím zhlédnutí fakt tu čtvrtou dávám, protože se jednotlivé linie vyprávění proplétají zajímavěji a chytřeji, než jsem si původně myslel.

Gambit (2012)

Hezká heist komedie s fajn herci. Nic převratného. Hodně vtipů je už v traileru, ale i tak nevadí a film je vtipný dost. Nikdy nesklouzne do trapnosti (jak je nejen v amerických komediích zvykem) a díky krátké stopáži příjemně uběhne a nenudí. Neoslní, ale potěší. Na rovinu bavil jsem se víc než u Lupičů paní domácí nebo Po přečtení spalte.