Já, Frankenstein (2014)

What the fuck??? A to jsem do teď považoval Beattieho alespoň za docela slušného scénáristu, ale tohle je fakt síla. Já, Frankenstein je film, ve kterém neexistuje jakákoliv představovačka postav ani příběhu. Nepochopil jsem kdo je kdo a hlavně proč dělá co dělá. Postavy nemají vůbec žádné motivace (minimálně jsem žádné nezaznamenal), v ději není žádná vnitřní logika, diaogy jsou většinou blábolivé. Triky nic extra ale v pohodě (až na ty démoní obličeje). Bitky jeden na jednoho slušný, ty velké bitvy jsou strašně sterilní. Kamera ok. Obsazení dobré. Ale Beattie absolutně ztratil soudnost. Tohle není jen blbé (to by mi vůbec nevadilo), tohle je blbé i ve svém vlastním světě.

96 hodin (2008)

Mezi přiblblými béčky Luca Bessona je to (spolu s Danny the Dog) absolutně největší pecka. I když ono začíná být trochu svátek pokud Besson napíše scénář, který není úplná debilita. Tohle ale nejen, že není debilita. Tohle je dokonce ve své strohosti, přímočarosti a osekanosti poměrně dost chytré. Skvělá kinetická režie a kamera a hlavně absolutně boží Liam Neeson předvádějící nejlepšího a nejdrsnějšího frajera široko daleko. Bryan Mills je asi jediný tvor na planetě Zemi, který dokázal v souboji zdolat i samotného Jasona Bourna. A tak všemožnou albánskou, arabskou a francouzskou verbež řeže tak brutálně a efektivně, že to v Paříži nestíhají odklízet. A to je dobře. Alespoň se to pročistí a nebozí turisti se nebudou muset bát vystrčit nos z Ameriky :).

Oldboy (2013)

Nejsem nijak velký fanda asijských filmů, ta západní je mi mnohem bližší. Proto jsem taky remaku Oldboye hned fandil. A na začátku mě to taky fakt bavilo. Ale nakonec to je ve všem skoro úplně stejné jako v originále, což mě opravdu štve. Asi bylo moc očekávat nějaké nové dějové konsrukty a zvraty. Jediná výhoda remaku tedy je, že Josh Brolin mě baví víc než původní představitel a celý film je mnohem srozumitelnější (což já osobně považuju za největší klad, ale většina lidí to smete ze stolu jako nutný ústupek tupým Američanům). Řemeslně na výši, bitka s kladivem super. Ve své podstatě je to poměrně zbytečná záležitost, která jen z drtivé většiny znovu přeřiká již řečené. Bavil jsem se ale dost dobře. Mezi třemi a čtyřmi. Dávám tři hvězdy, očekávání byla příliš vysoká.

Konzultant (2013)

Zprvu jsem dal tři, ale po pár hodinách přidávám takovou malou, trochu olámanou čtvrtou hvězdu za odvahu jít hlavou proti zdi a to ještě s takovým velkým rozběhem. Režijně skromné, postavy a motivy nejednoznačné, děj jakbysmet, neakční, ale plné těžké filosofie a pocukrované trochou brutalit. Skvěle zahrané. Přesto to nemělo žádnou naději na úspěch u diváků ani kritiky. Scott i McCarthy to museli vědět od začátku a já je celkem obdivuju, že se do toho vůbec pustili. S Only God Forgives je tohle nejnepřístupnější a nejhůř stravitelný film roku.

12 let v řetězech (2013)

Naštěstí to není tak nekoherentní jak jsem se bál a tak tou největší skvrnou na kráse je, že Steve McQueen nedokázal pořádně pracovat s časem. Kdyby to nebylo tak explicitně vyjádřeno v názvu, tipoval bych, že se to celé odehrálo během takových tří až pěti let. Ale nevadí. Je to skvěle zrežírované se skvělou dobovou atmosférou a je to velmi příjemně nepatetické. A herci jsou dokonalí. Zvlášť Fassbender, s tím jeho magorem bych si na pivo rozhodně neskočil. P.S.: Hans Zimmer sice vykrádá sám sebe, ale i tak je jeho hudba cool.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že Ben Stiller citlivě a sofistikovaně natočí podle slavné povídky jeden z nejzajmavějších filmů roku, vysmál bych se mu do ksichtu jak malýmu klukovi a pustil mu Zoolandera a Tropickou Bouři, které, i přes svou slušnou kvalitu a vtip, byly dost buranské. No stalo se a Ben Stiller natočil zatím nejlepší film své (nejen) režijní kariéry. Vtipné, vizuálně přitažlivé, skvěle ozvučené, výborně zahrané a optimistické. Víc takových děl.

Rivalové (2013)

Dvě osobnosti. Dva přístupy. Jeden sport a jeden strhující příběh. Skvělý Morganův scénář, bezvadná Howardova režie, super kamera a střih a boží herci Hemsworth a Brühl. To všechno na silné čtyři hvězdy. Ale ta Zimmerova hudba. To je pecka. Kdykoliv začne film trochu selhávat tak se do toho Hans mocně opře, zahladí všechny nedostatky a vykouzlí emoce, které by režisér sám nedokázal. Pět hvězd. Formule 1 mě nikdy předtím ani potom nebraly, ale při filmu jsem to žral.

Vlk z Wall Street (2013)

Nářez. Ale jako fakt totální. Když jsem viděl trailer říkal jsem si, že takhle dravý dynamický a energický ten snímek být nemůže. Byl. A k tomu sakra vtipný. A hlavně herecky vybroušený. Leo je na svém vrcholu a já doufám, že z něj ještě dlouho neslítne. Od Scorsesiho mám přece jen radši Prokletý Ostrov, Vlk se však zařazuje hned za něj a oblíbil jsem si ho víc než Casino a Mafiány.

Špinavý trik (2013)

Je to možná přeci jenom trochu příliš dlouhé na to co se tam děje. Ale jinak je tohle filmařská high school s výbornou režií a hlavně špičkovými herci, kteří si své role hodně užívají (Jennifer Lawrence by mohla mít z fleku nominaci na oscara a Jeremy Renner jakbysmet), a lahodnými dialogy. American Hustle je prostě povedená, trochu odlehčená gangsterka. Kult se z toho fakt nestane, ale zabaví dostatečně. P.S.: Ty nominace na Oscara kromě hereckých kategorií jsou absolutně mimo.

Amazing Spider-Man (2012)

Možná je to trochu i moje chyba. Já vlastně ani nechtěl, aby se mi to líbilo, protože už od prvních obrázků a trailerů mě nový Spidey odpuzoval. A nakonec jsem dostal zhruba to co jsem čekal. Podivný, neadrtálsky natočený, špatně napsaný, neinveční, nevtipný slepenec. Všechno umělohmotné a gumové, z Petera Parkera je trapný spratek, záporák je idiot, objevování spiderschopností je dost pitomé, akce sterilní a jen asi tak dvě tři scény mají ten správný spidermanský feel, jinak je Marc Webb totálně mimo. Andrew Garfield v pohodě, Emma Stone super a Hornerova hudba dobrá. Na dvojku se kouknu protože scénáristy jsou Kurtzman a Orci, hudbu skládá Hans Zimmer a kvůli novým tvářím v obsazení, ale pochybuju že se mi to bude líbit. Edit: Ne není to moje chyba. Podruhé jsem se opravdu snažil, aby se mi to líbilo, ale prostě mi není dáno.