Havran (2012)

Jednou o půlnoci jsem se rozhodl vybodnout se na svazky vědy prastaré a záslužné a pustil si film Havran. Těšil jsem se nažhaven trailery a obsazením. Nečekal jsem nic extrémně sofistikovaného, spíše béčkovou akční jízdu, ale jsem trochu překvapen že dvojice scénáristů nebyla schopna vyplodit alespoň nějakou soudržnou detektivní zápletku. V Havranovi neexistuje pátrání či logické dedukce, tedy vlastně jich tam pár je, ale většinou jsou natolik blbé, že nemůžou nikoho ohromit (červená maska = povídka Maska červené smrti = vrah zasáhne na večírku, ruce od krve vedou do divadla, kde se hraje Macbeth, ... ) popřípadě zkratkovité a vůbec nevedou k identitě vraha (ten musí být tedy na konci odhalen instantně a náhodou). Přesto se mi film líbí. Má to několik bezva scén (fajn začátek, šťavnaté kyvadlo, docela slušná je scéna v divadle a pár dalších), soundtrack je super, John Cusack ok (i když slyšet ho recitovat Havrana mi nečiní úplně potěšení), Luke Evans je božan, má to skvělé kostýmy vizuál a atmošku Baltimoru 19. století a tempo je dost slušné, takže to v celku dobře uteklo. Ale chtělo by to nějakou hororovou detektivku, která by s takovým námětem operovala lépe a nápaditěji.

Hon (2012)

Film tak hutný, že jsem si musel 2x pauzu, abych to dokoukal. Naprosto surový Vinterberg nenechá diváka ani na chvíli vydechnout a rve mu jednu drsnější scénu za druhou. Přidejte k tomu jako vždy excelentního Madse Mikkelsena a dostanete absolutní pecku.

Chata v horách (2012)

Wow. Něco mezi naprostou genialitou a úplnou demencí. Rozhodně je to nejoriginálnější film roku, který představuje absolutně všechny hororová klišé, aby je do jednoho rozšlapal. Pokud se chcete bát, tohle vynechte (na tu chvíli). Cabin in the Woods je čistokrevná zábava pro fanoušky hororů.

Iron Sky (2012)

Kdybych dostal pár miliónů na natočení filmu taky bych tam měl nácky na Měsíci :).___ Iron Sky nakonec je zábavná blbina s fungující satirickou rovinou. Místy velmi vtipné a nápadité, ale bohužel z toho vychází jen nekonzistentní scénáristický a režijní bordel. Možná by neškodilo se trochu krotit a do scénáře nervat všechno, co autory napadne. Ani nemám chuť koukat na delší DIrector's cut. Vzledem k rozpočtu to má však překvapivě luxusní vizuál.

Jak porodit a nezbláznit se (2012)

Má to asi pět příběhů, ale je to jedno dlouhé nic. Onen "humorný pohled do života" znamen, že je to kopa prvoplánových historek a pseudosladkobolných canců a jediná opravdu zajímavá linie, ta s Annou Kendrick a Chacem Crawfordem, je nepříjemně hodně upozaděna. Docela zábavná je pak jen Rebel Wilson a to je vzhledem k obsazení dost málo. Není to ale nijak výrazně špatně zrežírované, tak se na to dá čumět docela bez bolesti. Výsledek ale fakt nepotěší.

Jedna mezi oči (2012)

Akční videobéčko v áčkové kinoprodukci s připitomělým scénářem. Ale já se nato nedíval kvůli tomu, že bych čekal nějak zvlášť sofistikované dílo. Díval jsem se nato proto, že jsem chtěl vidět řádnej akčňák s fajn obsazením a režií. A to jsem dostal spíš tak trochu napůl. Sung Kang je pořád pohodář a Jason Momoa momentálně jeden z nejtvrdších řízků, ze kterého tryská chlapáctví a testosteron jak z The Rocka. Ze Stallona jsem trochu na vážkách, začínám si poprvé v životě myslet, že začíná být trochu starý, ale ok je pořád v poho, i když už to není jako dřív. Jinak akce není tolik kolik bych chtěl a je zrežírována často trochu zmateně, rozhodně však není úplně špatná a závěrečná bitka s Jasonem stojí za to. Jedná se tedy o nadprůměrnou vzpomínku na osmdesátky, která by určitě neměla uniknout fanouškům akčního žánru. Arnieho Konečné jsem dal čtyři na hranici se třemi a tohle je přece jen slabší, takže dávám tři.

Kletba z temnot (2012)

Absolutně průměrný a trochu nudný vymýtačský horor. Sice má pár poměrně bezva nápadů a scén, ale celé je to takové schéma, že to nic nezachrání. Navíc i přes to, že to má pouze 92 minut, to působí neskutečně zdlouhavě. Prospělo by vystřihnou řadu zbytečných scén, aby to mělo trochu větší spád. Jinak herecky v pohodě a režijně ok, i když Ole Bornedal má podle mne na víc.

Kontraband (2012)

Jediný aspekt, co mi brání tam narvat tu čtvrtou hvězdu, je slabé vyprofilování vedlejších postav. Jinak je to parádní adrenalin a skvělá řemeslná práce bez jediného hluchého místa. Scénář pečlivě vygradovaný a překvapivý, ale naštěstí nepřekombinovaný, výborná režie, bezva soundtrack a Mark Wahlberg je frajer až za kopec. To všechno v kabátě chladném a syrovém. Ta čtvrtá utekla fakt o chlup. Ale pocit, že všechny postavy jen dělají Wahlbergovi podržtašky není úplně super.

Ladíme! (2012)

Pokukuju po té čtvrté hvězdě. Tohle mě překvapivě bavilo. Scénář je sice sestaven je ze šablon a z jiných filmů známých situací a deviací je opravdu minimálně (já si nedokážu vybavit žádnou), ale je to natočené, zahrané a odzpívané s takovou chutí pro věc, že mě to pokaždé strhne. Nebýt těch vtipů se zvracením dal bych čtyři bez mrknutí oka. Těším se na dvojku, i když mám obavy, že bude postrádat ten švih.

Lidé jako my (2012)

Pěkný a příjemný filmík s moc fajn herci. Jen podle mne Kurtzman mohl více brnkat na komediální strunu (námět a obsazení Chrise Pine k tomu docela vybízí), to by tomu mohlo dodat trochu více štávy a já bych mohl přitlačit a vrazit tam i tu čtvrtou. Takhle musím dát jen tři i přes fajn scénář a překvapivě velmi dobrou režii. P. S.: Je škoda, že Olivia Wilde byla tak nevyužita.