Casino Royale (2006)

Dr. No, Zlaté oko a Casino Royale. Trilogie, kterou už 50 let zbytečně natahují.

Cesta do Ameriky (1988)

To tu nikdo nechápe, že je to přeci ultimátní negr odysea ukazující bílejm Američanům kulturní sílu černochů?!

Čelisti (1975)

Nenapadá mě lepší mustr pro krystalicky čirou dějovost než vyslat sympatický a chytrý postavy proti ultimátnímu predátorovi. Oni ho prostě musí dostat! Schéma akčních, úkolových filmů neustále musí prostupovat morálka kvůli motivaci, jinak je to přiznanej brak jak třeba Star Wars nebo umělecký zobrazení skutečnosti jak třeba všichni ostatní. Dá se to dělat spousty způsobama, ale Čelisti jsou jedním z těch vzácných případů, kdy máte příběh, který je dospělý, protože řeší realistickou situaci s reál postavama a ZÁROVEŇ je klukovsky dobrodružný, protože o vskutku motivujícím záporákovi nemusíte přemýšlet. Nemusíte si lámat hlavu nad genetickym inženýrství z pravěkýho komára, nad náboženskýma relikviema, nad předvídáním budoucnosti. Je naprosto logický, že Larry to posral a Bruce je ten nejnebezpečnější žralok v dějinách. Eticky máme jasno, akce se může plně rozvinout. To já jen, jak přichystal osud Spielbergovi takhle kompatibilní látku k jeho stylu. A teď jeho styl. Všechno si to pečlivě storyboardoval, takže prakticky každý záběr vypadá fotograficky. Kompozice vždycky kombinuje různý prvky (hodně postav a každá něco málo dělá; každá je v různý hloubce zaostřená, takže to nikdy nevypadá ploše; pozadí určuje dynamiku, když by to mohlo působit staticky - viz. konverzace na přívozu). Sladění obrazu a hudby - zvuku je precizní. Nožka s teniskou dopadne a hudba se uvolní, Brody si čte a hudba koncentrovaně duní v pozadí. Williamsova hudba, puristická hudba. Spielbergova režie. Puristická režie. Vítězoslavný nájezd, když pronásledujou Bruce a postavám je to opravdu na obličejích znát. Všechno zapadá: drama - zvuk - obraz - střih se násobí navzájem. Á propós: Střih - prostě scéna na pláži - https://www.youtube.com/watch?v=Z_Tq91Sq-94&t=12s - k tomuhle videu nemám moc co věcného dodat, jen řeknu, že když jsem to viděl poprvé, jako všichni ostatní (v době premiéry Čelistí určitě) jsem kulil oči, jak Spielberg nechá toho kluka ne jen zabít, ale přímo roztrhat na cucky a krev šplíchat v gejzíru do metru a půl. Jaký měl tehdy koule! Jestli je Spielberg nejzručnějším nástupcem Hitchcocka a Kubricka, tak se to manifestuje na tomhle filmu. Tam, kde oni protěžovali řemeslo buď na obsahu staromódním nebo uměleckém, Čelisti jsou normální. Nestává se často, aby někdo mistrovských schopností natočil takhle normální film. Právem první trhák.

Černý Petr (1963)

Čeština je ten nejsušší jazyk na planetě.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Na pět je první řada, kterou si můžete asi tak 10x vynásobit Grantovou knížkou Nekonečno vítá ohleduplné řidiče. Bez prdele krutý scifi sebevražd, alkoholismu, šílenství technologií nebo snězení vlastního nosu, když nemáte na splátky mafii. Silný. Co se týče sitcomu, jak jim rostl rozpočet, víc se začali autoři vzdalovat od upřímných konverzaček a chytrých nápadů do akčního scifi o zápletkách. Místo vtipných postav, děsivě rychle stárnoucí herci vypráví anekdoty. Po IV odešel dvorní režisér a po VI Grant, ačkoli navzdory dogmatu, je 7 série lepší než poslední klasická. Zbytek po VIII už je samozřejmě pro dědky, ale tak co no. Je to jejich věc.

Čínská čtvrť (1974)

Ať je to jakkoli malý nebo velký v každý sekvenci probublává další. Ten film má neskutečně silnej motor. Nejlepší retro.

Čtyři lvi (2010)

Jeho manželce moc nevadí, že se chce odbouchnout co? Jak kdyby s klukama měli za hobby paragliding. V těhle momentech jde Chris až někam do surreálna, kdy skoro nepostřehnutelně paroduje scény rodinných zpovědí. Jinak je to výborná a nápaditá komedie s chytrou dekonstrukcí, callbacky a hláškama ("zkufruj ho" si zabírám pro sebe). V některých ohledech až švejkovský pastiš ve kterém se lidé berou vážně jen když má člověk náladu. Moje gusto. Za skutečně promyšlené povazuju, že to působí jak kdyby to natočil sám nějakej muslim. Pro něj totiž není terorismus téma, ale konkrétní realita.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Vždyť ta satira západního komercionalismu je trefná. Rádi bysme si přečetli knihy, co napsali vrazi a všechny příběhy slouží primárně k pudovým potřebám. Saudkovy plastické kresby jsou úžasné, ale remaster co neni v tý 4:2 srágoře nebo co to je, vydali myslim až loni v lednu.

Daria (1997) (seriál)

Ženskej South Park.