• Krátkometrážní

Coherence (2013)

Jednou za čas se objeví film odehrávající se v podstatě v jedné místnosti, s neznámými herci, z evidentním nedostatkem peněz na bohatší provedení, napsaný však způsobem, který by mu mohl kdejaký dražší film závidět. Působí to levně, ale je to vlastně zážitek. Tohle je jeden z těch filmů, a rozhodně stojí za vaši pozornost. (z podobných stojí za zmínku Man from Earth z roku 2007 nebo My dinner with Andre z roku 1981)

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Když jsem to v dětství viděl poprvé, byl jsem nadšený. Později přišli trochu analytičtější úvahy, a nemohl jsem přehlédnout jak do sebe tluče temnější tón z předchozího dílu, s infantilností chlupatých obyvatel planety Endor. Po delší době jsem názor opět změnil, a musím uznat, že propojení Ewoků s Lukovým bojem s Temnou stranou síly je velmi chytrý tah - kdy se dva extrémní póly dorovávají a tvoří jeden systematicky propletený rodinný celek, ve kterém je opravdu všechno, pro všechny. Jestli mě něco stále trápí, potom to jsou někteří gumový obyvatelé Jabbova baru, ale to je spíš formální věc, která celku neubírá na velkolepopsti.

Piknik na Hanging Rock (1975)

Opravda sugestivní, a asi nejpřesnější žánrové naplnění škatulky mysteriózní jaké si lze představit. Ten pocit nejistoty v člověku rezonuje ještě dlouho. Doporučuji před shlédnutím nic o filmu nezjišťovat, a naopak po shlédnutí se podívat na Wikipedii pro víc informací.

Jupiter vychází (2015)

Je tu vidět obří množství různých vlivů a žánrových poct (japonské anime a manga, klanový svět Duny, Gilliamovská byrokracie ), a to je sympatické v rámci pomrkávání na spřízněnou diváckou duši. Ale je to celé něčím divné. Na jednu stranu se mi zdá, že to Wachovští prostě nezvládli, a zcela se minuli v obsazení titulních rolí, přeplácaností dějové linky a plytkými dialogy. Na druhou stranu v podstatě každý jejich předchozí film je dokonale dotaženým konceptem, který ve své totálnosti někomu nemusí dávat smysl, může připadat mimo, ale je na něm vidět upjatá snaha dotáhnout celek k formální dokonalosti. Tady to tak není. Přinejmenším na první pohled. Odbarvený Channing Tatum, geneticky upravení lidé s velkýma legračníma ušima, často až televizní střich z jedné hlavy na druhou... těch věcí je mnoho, na všech frontách. Až má člověk podezření, že je to záměr. Ale pravděpodobně ne.

Umřel nám pan Foerster (1963) (studentský film)

mě se to vlastně moc líbilo, jen mi to nakonec tak nějak nenápadně uteklo.

Paddington (2014)

Nehrát to Paddington až trochu příliš na rodinnou jistotu, bylo by to za plný počet. Vymazlené obrázky s množstvím skutečně vizuálních vtípků a nápadů doplňují originální příběh (předlohu neznám) o světě, ve kterém není podivné potkat na ulici mluvícího medvěda v klobouku. Opravdu povedenýn film pro děti!

Talaash (2012)

Místní komentáře NEČÍST, ani skrz ně nescrollovat!!! Film stojí za to - mysteriózní detektivka s indicky vypjatými emocemi. Víc opravdu vědět netřeba.

Boj o světovládu (1914)

I když je to dlouhé, některé scény rozměrem svých dekorací stále udivují, akce je docela zábavná (římské překonávání hradeb by ve filmu slavilo úspěch i dnes!) a hlavně je to v některých momentech stále vtipné - někdy sice nechtěně, ale párkrát zcela uvědomělě. V tomto ohledu mi jako jedna z nejlepších scén přišla ta se zajetím ve vinném sklípku. Silák Maciste se svým římským pánem tu skvěle předvádějí jednu z prvních variací na "buddy movie", a svým přátelstvím a zábavností tak trochu zastiňují samotnou Cabirii.

NON-STOP (2014)

Perfektní žánrovka, která ve svých vytyčených mantinelech těží maximum - tzn. strach v letadle + akční Liam Neeson. Scénář si hitchcockovsky chytře pohrává s podezřením diváka a přehazuje jeho pozornost z jedné strany na druhou. Všechno už to někdy bylo, a tak Non-stop ocení skutečně spíš nenáročný divák, nebo naopak divák velmi zkušený, který si v žánrových klišé lebedí, a rád se podívá na kvalitní variaci již viděného:)

Everly (2014)

To je tak moc šílené, že se to nedá ani pořádně hodnotit.