Orange Is the New Black (2013) (seriál)

Samotný príbeh, ktorý Piper Kerman popísala v knihe, bol dosť nezaujímavý a popravde som sa nevedela dočkať, kedy ho dočítam. Avšak tvorcom otvoril dvere k obrovským možnostiam čo sa života väznice a postáv týka. Dali by sa vytvárať prakticky do nekonečna, Niektoré postavy z knihy sa objavili aj v seriáli, napr. Red, Yoga Jones alebo Alex. Prekvapivo pravdivý bol aj diel Mother's Day, kde prišli väzenkyne navštíviť ich rodiny. V podstate by sa kniha dala sfilmovať do 2 - 3 sérií. Avšak keď je to populárne a fanúšikovia to žerú, prečo to nenatiahnuť na 7? Tretia a šiesta séria boli hrozné, scenáristicky nezaujímavé, štvrtá a piata séria bola o vzbure, ktorá skutočne nenastala, ale dali do nich veľa súčasnej politickej atmosféry v Amerike. Prvé dve série sa predlohy držali najviac, boli aj najlepšie spracované a najoriginálnejšie (pretože sme ešte nepoznali postavy a ich príbehy, ktoré už časom nemohli veľa nového ponúknuť). Som veľmi rada, že siedmu sériu natočili so cťou, a tým aj dokončili celý seriál. Už to totiž dávno nebolo o Piper. Pointa knihy bola skôr v tom, ako je nastavený systém súdnictva a väzení v USA a že na tých ľudí prakticky kašle, pretože neponúka veľa programov na zmenu návykov väzňov, a teda na to, aby sa opakovane nedostali do väzenia. Miesto toho štát získava obrovské peniaze na kauciách a jediná motivácia nevracať sa späť sú podmienky vo väzení, byrokracia a celkovo systém. Nevrátiť sa však rozhodne nedokážu všetci a že je tých odsúdených každoročne naozaj veľa. Práve tieto veci boli scenáristicky doplnené v poslednej sérii, čo ma dosť potešilo. OITNB bol projekt, ktorý príbehom zaplnil dieru na trhu, ale zároveň svojimi možnosťami výberu postáv všetkých rás, kultúr a dokonca aj sexuálnych orientácií dal divákom to, čo je v súčasnosti dosť trendy - diverzita. A aj preto bola podľa mňa kniha spracovaná do seriálu.

Potomci lidí (2006)

Asi najlepšie natočená dystopia, akú som zatiaľ videla. Nie, že by išlo o nejaký extra výnimočný nápad, ale to spracovanie a atmosféra boli naozaj výborne vytvorené. Občas som mala pocit, ako by som hrala nejaké RPG, to práve vďaka zaujímavej kamere. Inak rada by som si pozrela viac filmov na tému neplodnosti obyvateľstva, lebo myslím, že niečo podobné nám reálne hrozí.

Unplanned (2019)

Abbyin príbeh by sa dal zhrnúť príslovím "Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami". Pre mňa úplne neznámi herci, tiež je film dosť orientovaný aj kresťansky, ale beriem to tak, že režiséri sú aj autormi filmov God's not Dead. Nie, že by to bolo niečo netypické, kresťania sú tí, ktorí vždy bojovali proti potratom. Vo filme padlo zopár veľmi zaujímavých hlášok a boli v nich silné scény. Naozaj strašné, keď si človek uvedomí, že ide zase len o peniaze. Pretože áno, kmeňové bunky sa dajú rôzne využiť, len je ťažké sa k nim dostať. Potrat je jedným zo spôsobov, lenže ho musíte vedieť predať, lebo predsa len to je strašná vec. Veľmi ma zarmucuje, že je to dnes niečo bežné. Napr. na Slovensku ich počet z roka na rok klesá, ale stále je ich niekoľko tisíc a každý človek je dôležitý. U nás ich pokiaľ viem vykonávajú iba nemocnice. Dosť ma desí predstava, že by sa u nás otvorila pobočka PP a bežne by som videla reklamy na ňu. Som rada, že tento film vznikol. Pridávam pár hlášok, ktoré ma dostali: "Abortion is our fries and soda.", "Non-profit is a tax status, not a business model.", "You might wanna wait, I got another one coming out.", "America wants abortion, which is why we exist.", "Have you ever seen the list of our donors? Soros, Gates, Buffett.", "I have been complicit in over 22 000 abortions. That is the weight of my guilt.", "No ambulance! We never do that. Think of all the protesters outside."

C.B. Strike - Hedvábník (2017) (série)

Tak toto už bolo oveľa lepšie, paradoxne o jeden diel kratšie ako prvá detektívka. Myslím, že keby to s týmto prístupom malo tri diely, už by to aj mohlo byť také, aké si to zaslúži byť. Oceňujem, že tvorcovia zaradili do deja mnoho detailov napriek tomu, že scény s nimi boli naozaj veľmi krátke. A keď niečo zmenili, spravili to šikovne. Keby do príbehu zaradili aj Pippu (postava, ktorá v knihe sledovala a napadla Strikea), bolo by to ešte o niečo napínavejšie. Na druhú stranu Matthew aj Liz sa chovali dosť odlišne ako v predlohe. Podľa mňa je základom detektívky práve komplexnosť, a preto si myslím, že dva diely jednoducho nestačia. Napriek tomu z toho príbehu naozaj vyťažili veľa.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

A pre toto milujem britskú kinematografiu. Herci tak briliantní a zároveň neokukaní (Douglas Booth ma veľmi milo prekvapil), skvelá predloha, jednoducho klasika. A že to nepokazili! Opäť neľutujem, že veľmi nesledujem blockbustery a mainstreamové kino. Toto tam totiž asi málokedy uvidíte.

Domek z karet - 45. kapitola (2016) (epizoda)

Scény s halucináciami opäť top. A celkom ma pobavilo, ako Claire naštvala Petrova. Frank jej už vyjadril uznanie, ktoré tak veľmi chcela, tak som zvedavá, či ešte bude vyvádzať. A Kevin Spacey je ťažký sympaťák aj keď hrá postavu pár hodín po operácii.

Domek z karet - 44. kapitola (2016) (epizoda)

Myslím, že Claire sa týmto celým chce dostať na vytúženú pozíciu vice prezidentky. Aj som čakala, že jej Franka bude naozaj ľúto, ale nebolo. Aj keď ktovie, čo si skutočne myslí. Páčia sa mi tie halucinačné scény, aj tie, čo mal Frank pred nehodou. Pridáva to ešte viac korenia navyše. Mimochodom, komu ešte na konci napadlo, že Doug niekoho zabije, aby mal pre Franka celú pečeň? :D

BlacKkKlansman (2018)

Videli ste ten koniec. Stále to isté. Aj teraz sa zdá, že občianska vojna v USA je nevyhnutná. Veľmi kvalitný film, vážny a zábavný zároveň. Nehrá sa na blockbuster, je uveriteľný, herci neokukaní. Chválim.

Matrix Revolutions (2003)

Krásna dystópia. V mnohom mi to pripomínalo Terminátora. Zase o niečo horšie ako predchádzajúci diel, ale stále oveľa lepšie ako súčasné akčné filmy. Naviac sa mi z celej série páčili scény z Matrixu, teda v mestách a chcela by som ten Reevesov kabát. Myslim, že išlo o fajn zakončenie a Matrix je jeden z tých geniálnych filmov, pri ktorých chcú fanúšikovia pokračovanie. Ak ho nedostanú, budú pindať. Ak ho dostanú, budú pindať. Že by to spravili inak, alebo to vôbec nebolo nutné. Podľa mňa to bolo slušné, aj keď prvý diel bol predsa len najlepší.

Matrix Reloaded (2003)

Hlbšie poznávanie Matrixového príbehu, nadupaná hudba, výborné herecké obsadenie. Myslím, že prvý film bol len pomyselná špička ľadovca. Je zaujímavé vidieť niektorých hercov 15 rokov dozadu, napr. Monicu Bellucci a Jadu Pinkett Smith. Na druhý stranu by som neznásilňovala vizuálne efekty na úkor deja a len preto, aby boli čo najdrahšie. Tie v prvom filme boli už tak výborné. Niekedy je menej viac.