• Krátkometrážní

Amélie z Montmartru (2001)

Amélie z Montmartu je jako Forrest Gump. Stejně jako on si jen tak proplouvá životem a koná dobro pro ostatní. Dokážou jí udělat radost maličkosti, třeba, když dělá naschvály zlému zelináři nebo když zjistí, že tajemný muž na fotkách je vlastně opravář. Amélie z Montmartu je krásný, opravdu krásný film, který je plný nezbytečných oklik, přesto jde přímo za šťastným koncem. Audrey Tautou je půvabná a určitě talentovaná herečka, které ale bude dělat velké potíže překonat tento skvělý výkon. Maximální požitek dodává skvělý soundtrack a mezi nejlepší scény patří ty, které se odehrávají v kavárně. Kdyby stála podobná poblíž mého domu, vůbec bych se nezlobil.

Čínská čtvrť (1974)

Chinatown je hodnocen jako jeden z nejlepších filmů sedmdesátých let naprosto po právu. Se spoustou dějových zvratů a různých teorií je během celé doby hustá atmosféra, která konečně po dvou hodinách vygraduje v posledních minutách scénou právě v Čínské čtvrti. Poměrně mladý Jack Nicholson hraje svou roli s perfektním zanícením a myslím, že není od věci mluvit o ní jako o jeho životní roli. Ovšem Jack není jediný skvělý herec, který předvádí bezchybný výkon. Třeba Faye Dunaway hraje svou zamindrákovanou roli zamindrákované paničky velmi přesvědčivě. Dokonalý scénář má nesporné kvality například v popisování jednotlivých postav, které rozhodně nejsou takové, jaké se na první pohled zdají, občas ani na ten druhý. Režie Romana Polanského střídá citlivé okamžiky s těmi překvapivými stejně skvěle, jako se vždy do pozadí vloudí jazz Jerryho Goldsmithe a obohatí už tak napjatou atmosféru poměrně těžkou hudbou.

Dcera nejlepšího kamaráda (2011)

Hugh Laurie, můj nejoblíbenější seriálový herec a Leighton Meester, moje nejoblíbenější seriálová herečka. To samotné už je téměř jistá záruka úspěchu. Když si k tomu připočtu příjemné prostředí, parádně střelenej scénář, pohodovou hudbu a stopáž dlouhou přesně tak, jak je potřeba, vychází mi The Oranges v kategorii romantická komedie na velmi vysoké příčce. Kdyby to mělo ještě o chlup lepší konec, dal bych i maximum.

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Jeden z těch lepších filmů Tonyho Scotta. I když si neodpustí ani zde ty svoje wannabe cool střihy, dá se na to dívat. Travolta vypadá správně drsně a Washington jako neohrožený dobrák jsou naprosto skvělí!

Earth (2007) (TV film)

Opravdu krásný dokument s úžasnými záběry všech možných koutů Země. Jen mi trochu vadí, že je to místy až příliš jako manifest ekologie. Těžko hodnotit, jestli to má co dělat v první dvacítce nebo ne, ale když je to tak ohodnocené...

Pád Třetí říše (2004)

Der Untergang. Poslední dny a hodiny říše Adolfa Hitlera, říšského kancléře a vrchního velitele nacistických ozbrojených sil. Bruno Ganz si právě v tomto filmu zahrál svou životní roli, díky které je už napořád Hitlerem. Zhostil se role velmi dobře a zahrál ji tak věrohodně, že by si za ní zasloužil snad i Oscara. Jediné co mi snad na filmu vadí je, že by v něm mohlo být malinko více akce a prostředek filmu by se dal zkrátit. Jinak je Pád opravdu jedním z top filmů o nacismu.

Valkýra (2008)

Bryan Singer je i přes svůj relativně nízký věk opravdovým režijním chameleonem, neboť zvládá vše od komiksových adaptací, přes kultovní filmy, až po filmy o nacismu. Valkýra je skvělý válečný film, pojednávající o statečnosti a o veliké odvaze zariskovat svůj život i život svých rodin a uspořádat puč. Puč, který svrhne nejděsivějšího diktátora v historii lidstva. Ačkoliv je konec vzhledem k průběhu dějin vlastně naprosto jasný, stejně neztrácí film na napínavosti a tempu až do úplného konce. Skvělý herecký výkon předvádí hlavně Tom Cruise, bez kterého by byl film sotva poloviční a souhra scénáristy McQuarrieho a Briana Singera je opět ozdobou tohoto jinak přes svou délku docela svižného filmu.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Nezajímá mě, jestli je to originál nebo remake, je to kvalitní film! Jak jinak od mistra Davida Finchera, který se po několika filmech vrátil se svou pověstnou temnou atmosférou. Daniel Craig, to je naprosto kompletní herec, jeden z nejlepších. Jen mi ho bylo trochu líto při postelových scénách s tou obludkou, kterou Rooney Mara zahrála mimořádně přesvědčivě. Jinak je film velmi dobře budován až do závěrečného dramatického rozuzlení.

Po krk v extázi (2004)

Jedna z rolí, které zajistily Danielu Craigovi místo v pořadí šestého Jamese Bonda. Zde vystupuje jako elegantní, uvědomělý, svědomitý elegán a drogový dealer, co se snaží do ničeho se moc nezaplést. Nebýt jeho, těžko by měl film tak slušné hodnocení. Poctivá gangsterka v anglickém stylu, přesně jak má být.

Železná lady (2011)

Skvělá Meryl Streep v docela povedeném životopisném snímku, který ale totálně kazí jeho rozdělení na dvě části. Na tu hroznou, o staré bláznivé ženské, a na tu zajímavou, která mapuje nejdůležitější fáze bohatého života této konzervativní Iron Lady.