• Krátkometrážní

Muž z Ria (1964)

Lehce nadprůměrná dobrodružná komedie se skvělým Belmondem, ale to, co dává Muži z Ria naprosto legendární status, je rozestavěná Brasília. Fenomenální a neopakovatelná podívaná.

Brexit (2019) (TV film)

Hravá režie, aktuálnost a opět věrohodně zahraný sociopat od Benedicta Cumberbatche. Z vedlejších postav jednoznačně vede ztvárnění Nigela Farage, i Boris Johnson ujde. Fajn a solidně odvedená filmařina na základě pravdivého - a trudného - dění.

Rodinná oslava (1998)

První Dogma 95 film. Podobně jako mě svého času uchvátili Trierovi Idioti, i Vinterbergova Rodinná oslava je mimořádně silný film, který zkoumá psychologii zdánlivě obyčejných lidí, kteří se ale chovají neobyčejně. V kulisách honosného venkovského sídla za přítomnosti alkoholu a dlouho odkládané rodinné sešlosti vybublává na povrch nelichotivá historie, kterou Vinterberg umně dávkuje, hraje si s divákem, k čemuž pomáhá i toulavá a zvídavá kamera, a především rafinovaný střih, který zajímavě prolíná jednotlivé sekvence, ať už se dějí paralelně, či naopak chronologii porušuje. Thomas Bo Larsen vynikající, hrozně fajn byla jemná romance nejstaršího syna se servírkou. Vynikající film.

Žít svůj život (1962)

Třetí Godardův film a potřetí natočený zase úplně jinak, než byly nejen tehdejší zvyklosti, ale mnoho vypravěčských, střihačských, kameramanských i režijních procesů a postupů je fascinujících i po 60 letech. Žít svůj život je významný snímek nejen díky svému jedinečnému snímání postav, ale i díky Anně Karině, která v hlavní roli velmi věrohodně přenáší na plátno velmi temný, cynický a ve své době jistě skandální příběh, Godardovu variaci na neorealismus. Zvláště bych chtěl vyzdvihnout její skvěle zahranou proměnu hlavní postavy, která se potýká s nelítostným osudem, pro což není její romantická duše zcela ideální. Speciální pozornost si zaslouží osmá kapitola, to je opravdu kuplířské zasvěcení do byznysu až to vyráží dech.

Lekce rapu (2022) (seriál)

Moc fajn doplněk k Rapstory. Karl Veselý káže, jak to všechno s rapem v Česku bylo a je. Mám ho rád.

Smrtící epidemie (1995)

Pure devadesátky. První, spíše komornější polovina je skvělá, Dustin Hoffman herecky koncertuje a síla Outbreaku je především v pečlivě budovaném napětí, aby přišla druhá, megalomanštější, devadesátková druhá polovina, která ledacos přehání jako úlitbu pro velké finále. Donald Sutherland je ztělesněním filmového záporáka. Celkově velice dobrý film a strong 4*

Eternals (2021)

Netradiční marvelovka, která má ambici být neuspěchaná a intimnější, ale jelikož chce obsáhnout příliš velké penzum událostí a postav, vyznívá nakonec překvapivě plytce. Příliš tomu nepomáhá ani rozmáchlost v obsazení, kdy je postav tolik, že kdyby jich bylo o tři míň, vůbec nic špatného by se nestalo a příběhu by to ani v nejmenším neuškodilo. Jejich "likability" je navíc velmi kolísavá. Dohromady zhruba na úrovni Shang-Chiho. Žádný šlágr, noví hrdinové se Marvelu ve fázi 4 zatím nedaří. Zábavné a usledovatelné to určitě je, kritický jsem hlavně ve srovnání s ostatními marvelovkami.

Reportéři ČT (2004) (pořad)

Vysoce kvalitní žurnalistika ve velmi pochybném a zaostalém vizuálním hávu.

RapStory (2021) (seriál)

"Chceš vidět alkoholikův profil?" Je dost možné, že pro laika může jít o minimálně v prvních dílech docela zmatené vyprávění, kdy jsou výpovědi sekány rychle za sebou, aby se dodržela stopáž cca 10-12 minut na epizodu. Na druhé straně pro fanouška rapu jde o celkem povrchní záležitost, která ale vychází z toho, že je na ploše nějakých 100 minut představeno snad 20 různých rapperů a lidí točících se kolem rapu. Ve výsledku je z toho celkem fajn průlet českým rapem, nic víc, nic míň. Celkově ale dobře odvedená práce. Epizoda 7 nejlepší.

Žena je žena (1961)

Žena je žena už je po všech stránkách dospělejší Godardův film než jeho prvotina. Podobně jako byla U konce s dechem formální kinematografická revoluce, podobným směrem - byť umírněně - míří i Žena je žena. Zatímco U konce s dechem byl výrazný zejména blbnutím se střihem, i to se zde objevuje, více akorát zaujmou hrátky s audiem. Milostný triangl Brialyho, Belmonda a především vynikající Anny Kariny byl skvělý.