• Krátkometrážní

Hranaři (2011)

To je tak, když se Češi snaží natočit thriller po americku a obsadí ho profláklými herci, co tu hrají každý druhý seriál a film. Tomuto "souboru" dají za úkol zahrát co nejvíce vážných výrazů na naprosto stupidní scénář, který je plný plochých postav, špionážních kamer, který jsou snad i na hajzlech v obchoďáku. Korunu tomu nasadí to, že přes všudypřítomné kamery nás sledují rusáci, kteří nemají na práci nic lepšího, než sedět na prdeli a čumět na nás. Po celou hodinu a půl do toho ještě ke všemu hraje furt samá hudba, ze který člověka rozbolí hlavě po pěti minutách. A to to měl být film, který skandálně odhalí, jak probíhá korupce v Čechách. Z letargie vystupuje jen skvělý Jirka Langmajer, dělající si z celých slavných Hranařů jednu velkou prdel.

Hra o trůny (2011) (seriál)

K tomuto seriálovému fenoménu posledních let jsem se dostal až dlouho po skončení čtvrté série, kdy už byl Game of Thrones celosvětovým fenoménem. Od začátku jsem si nechával trochu odstup, abych neměl přehnané očekávání a aby tak pro mě seriál neskončil zklamáním, přeci jenom ale ta celosvětová mánie a k tomu doporučení od známého, že je to nejlepší "středověká" fantasy od LOTR? To přeci nemohla být náhoda, a také že ne. Sice mi několik pár prvních dílů trvalo než jsem se pořádně zorientoval a naladil se na tu správnou seriálovou notu, ale jakmile se to povedlo, na příštích několik dnů mě od toho nikdo nedostal. Naprostý vrchol televizní výpravy, geniální nepředvídatelný scénář hrající si s životy svých postav i s divákovým očekáváním, parádní herci Iwan Rheon, Peter Dinklage, Emilia Clarke, ... to vše ještě detailně propracované s tím, že žádný čin není bez budoucích následků, anebo je to jen další Martinova hra s divákem? --- Přes uspěchaný a nedotažený konec musí být 5*

Hugo a jeho velký objev (2011)

Marty je velkým milovníkem filmů, což je ostatně cítit z téměř každého jeho díla. Zde, v Hugovi, je to však ještě podníceno velmi chytrou poctou tomu prvnímu, ke kterému by měl každý filmař vzhlížet. Problém ovšem nastává, že se bohužel nechal strhnout "trendem", který prosazuje zejména Spielberg, jde o to, že nacpe do hlavních rolí rádoby roztomilý malý parchanty za cílem směřovat film pro ty nejmenší diváky, kterým rozhodně jméno George Méliès nic neřekne. Je to škoda, takovou změkčilost bych u Martyho opravdu nečekal, ale alespoň částečně si to vynahradil opravdu dobrým výběrem jiných herců (Cohen, Kingley nebo Lee). Na takového mistra, jakým je Scorsese je to ale bohužel žalostně málo.

I Touch a Red Button (2011)

Hudba je fajn a nemůžu si pomoct, ale já se tomu fakt smál... stupidita level ninja.

Jack a Jill (2011)

Nikdy bych neřekl, že se takovej bůh jako Al Pacino objeví ve filmu s Adamem Sandlerem nebo Santiagem Segurou (kterýho jsem teda hledal marně). Jack a Jill bude zřejmě jeden z těch úplně nejhorších Sandlarových filmů, otázkou tak je, proboha proč Al!? Hraje tam naprostýho kokota, kterýho dokáže překonat snad jen Sandler jako transvestita Jill, fakt hodně špatný. Snad jen díky nespornému charismatu, které Pacinovi pořád nelze upřít a kvůli moc milé Katie Holmes a jejímu lehce zoufalému úsměvu dám dvě hvězdy, přeci jenom se tam něco vtipnýho občas najde. Sangler rozhodně umí daleko líp.

Jana Eyrová (2011)

V Mie Wasikowske neshledávám pražádný fyzický půvab, na hlavním plakátu k tomuto filmu má dost děsivý a odpudivý výraz a ještě ke všemu kostýmní dramata z 19. století naprosto nesnáším, tak proč jsem se sakra na Jane Eyre díval!? Jednoduché, kvůli mému velkému oblíbenci Michaelu Fassbenderovi, zručnému režisérovi Cary Fukunagovi a faktu, že to alespoň není adaptace velkohubé nudičky Jane Austin, až pozdě jsem si však uvědomil, že Charlotte Brontë i se svou sestrou byly vlastně podobného ražení. Mimo jiné se také velice zajímaly o první projevy ženské emancipace. Dopadlo to tedy zhruba tak, jak jsem očekával, Wasikowska mě neskutečně iritovala, což alespoň na 3* vytáhl jako vždy charismatický herecký suverén posledních let, Michael Fassbender.

Jeden den (2011)

První polovina spíše vtipná, než nutící k zamyšlení. Po tom, co si Emma s Dexterem začali uvědomovat, s kým musí skončit se celý film zvedne. Anne Hathaway se mi moc líbila se sestřihem "na kluka", jindy vypadala se svými neustále se měnícími účesy spíše komicky. Kromě přehnaného konce téměř dokonalé.

Jeden musí z kola ven (2011)

Na tenhle film jsem se takovou dobu těšil, ale bohužel mě zklamal naprosto nevídaným způsobem. Přes to, že sedmdesátá léta opravdu nepatří mezi mé nejoblíbenější období, tak jsem nečekal tak beztvarou a šedou nudu. Dávám aspoň dvě hvězdy za Oldmana, který je snad jediné pozitivum na celém filmu. A chtěl bych vědět, jakej k***t narazil Hardymu na hlavu tu otřesnou paruku!!!

J. Edgar (2011)

J. Edgar Hoover, muž, který po téměř čtyřicet let honil zločince po celých Spojených státech, mezi jehož úlovky patří všichni od Johna Dillingera, přes vrahy dětí až po rudé komunistické svině. Režisérská i herecká práce odvedena naprosto na jedničku, jde vidět, jak si Eastwood s DiCapriem při natáčení rozuměli a oba moc dobře věděli kterým směrem tuto divácky jistě náročnou životopisnou podívanou směrovat. Málokdy se totiž povede tak komplexní pohled na život člověka, o kterém toho zase až tak moc známo nebylo, protože na veřejnost se o řediteli FBI dostávali spíše informace bulvárního charakteru, kterými tak utrpěla jeho pověst. Pedant a ohybač zákonu možná, ale vizionář, obrovský vlastenec a průkopník pravého vyšetřování, to je daleko vhodnější charakteristika, i když samozřejmě nic není černobílé. Chválím zejména DiCapria, že si mezi tolika diváckými velkofilmy našel čas na komornější příběh, který většina lidí stejně nemá šanci pořádně docenit.

Johnny English se vrací (2011)

Johnny English už není mladý, ale s věkem mu přibývá i moudrost. Ano, scéna s naháněním mongoloidního "šimpanze" se opravdu náramně vydařila. Stejně tak ta s invalidním vozíkem a závěrečná honička, která jen podtrhuje šílenost celého filmu. Definitivní rozhodnutí, že Englishovo pokračování bude za 4* jsem udělal hned, jakmile jsem viděl Rosemund Pike. Bacha na Mosambik!