• Krátkometrážní

Ivanovo dětství (1962)

Pretože to bol jeden z prvých Tarkovského režijných počinov a hneď vytvoril dielo, ktorému hĺbke sa mnohí nepriblížia za celý život, musím hodnotiť plným počtom. Dychberúca symbolika, dekadentná a pochmúrna atmosféra skutočne dýchala hrozbou apokalypsy. Posolstvo naliehavo bijúce do očí. Priamo do toho pekla na zemi zasadil osud malého chlapca, ktorý je dieťaťom už len fyzicky. Nezmyselná vojna mu vzala viac než len matku. Vzala mu všetko okrem holej existencie a túžby pomstiť smrť najdrahšej bytosti. Nepoužijem spoiler. Stojí za zhliadnutie viac ako ktorékoľvek iné s vyšším hodnotením Nedá sa porovnávať s ostatnými Tarkovského dielami, je originálny, ako každé z nich. Agónia a nirvána zjednotená v nádheru.

Almost Home (2013) (hudební videoklip)

Nejako podobne to prebiehalo u mňa, tak prečo by som sa mala vzdať nádeje, že budú nasledovať ďalší. Myslím, že práve táto nádej mi dáva životnú silu a odhodlanie nevzdávať to s ľuďmi úplne..

Patas de kiltro (2002)

Veľmi smutný dokument o živote pouličných psíkov, včetne šteniatok a tehotných feniek. Ukazuje ich každodennú snahu o prežitie, ich odvahu, vytrvalosť, hravosť a aj oddanosť, ak im nejaký človek prejaví aspoň trochu súcitu a poskytne nejaké jedlo, vodu a pozornosť. Mám doma psy a preto viem, čo potrebujú k spokojnému životu, verte mi, nie je toho veľa. Tieto túlavé psíky nemajú ani desatinu toho, čo má bežne chovaný domáci pes. Predsa prežívajú na uliciach 6 až 8 rokov. Kvalita ich života je väčšinou mizerná. Ich kondícia je často veľmi zlá. Znamenajú problém pre mestá a ľudí. Sú zabíjané nehumánnymi metódami a umierajú ešte horšie, ako žili. Ak by som mala charakterizovať psa, napadli by ma výrazy ako - spoločenský, priateľský, prítulný, verný, hravý, bezbranný a dôverčivý. Ak by som mala charakterizovať bežného človeka, použila by som výrazy ako - nenásytný, zaslepený, ľahostajný, bezcitný, sebecký a krutý. Preto je pre mňa ťažké zmieriť sa s nespravodlivosťou toho, že takto trpia tí nepraví.

Peřinbaba (1985)

Perinbaba je pre mňa už od detstva neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Sledujem ju pravidelne každý rok, nie len preto, že sa mi ako jediná rozprávka zdá celkom zmysluplná, ale aj pre zvláštnu, výnimočnú, magickú a snovú atmosféru, ktorú je Jakubisko, ako režisér schopný vytvoriť. Dôvod, pre ktorý nemôžem dať plný počet bodov je, že sa mi nepáči, ako sa vo filme prezentujú zvieratá, ani ako často sa v ňom objavujú kožušiny. Vlky nahradené nemeckými ovčiakmi tiež nie sú práve najlepšou voľbou. Inak však niet čo vytknúť a zvláštnou čerešničkou na konci je svadobný tanček, ktorý je roztomilý a prirodzene bezprostredný.

Láska je láska (1998)

No, čo k tomu napísať? :) Najviac ma dostala scéna v aute, skutočne krásny bozk a spontánna reakcia na citové napätie. V takýchto chvíľach sa človek cíti skutočne šťastný a na žive. Nezáleží na pohlaví a orientácii, ak vás drží za ruku milovaný človek a díva sa vám do očí, stratí sa na chvíľu celý svet. Zostane len nádherná eufória a možno aj malá závrať...Krásne pohladenie po duši.

Odpojit (2012)

Nebolo vôbec jednoduché ohodnotiť túto drámu. Píšem drámu, pretože si ten názov zaslúži. Nebudem ju porovnávať s inými, aj keď kvôli podobnosti som ubrala 1*, nie však v podobnosti deja, ale v podobnosti prevedenia. Napriek tomu má myšlienku aj posolstvo a udrží vašu pozornosť počas celej stopáže. Ja, ako žena, oceňujem predovšetkým to, ako mi zahral na city a donútil ma k zamysleniu. Bála som sa, že bude prvoplánovo zameraný proti internetu, ale vnímavý divák pochopí, že má síce kritický postoj k sociálnym sieťam, nie však jednoznačne odsudzujúci. Gradáciu deja ku koncu som ocenila, presne takto to mám rada a o napätie nebola núdza ani počas celého filmu. Trošku lepšie, ako dobre odvedený kus filmárskej práce.

A.L.F. - The Frontline (2004)

" Skutoční teroristi zabíjajú, A.L.F. zachraňujú životy! " Citované z filmu.. A.L.F. bojujú za svet v ktorom by som konečne mohla šťastne a rada žiť. Keby boli všetci ľudia tak súcitní ako oni, mohla by som vyhlásiť, že som hrdá na to, že som človek. Pozrite si, ako sa majú správať ľudia! Nekompromisný ku strojom a klietkam, citliví k živým tvorom. Pri sledovaní ich akcií moja duša zaplesala. A.L.F. do toho!!!

Vždy online (2012)

No, skutočne by bol extrém, keby som dala odpad, alebo 5*. Nie je to takto jednoznačné. Vo svojom okolí nenájdete vždy ľudí, ktorí vás pochopia a zdieľajú rovnaké životné názory. Taktiež nie každý si sfalšuje identitu, aby sa k vám dostal... Súhlasím, že u mládeže sa tieto veci často vymknú z rúk rodičov, rozhodne je ale nutné nájsť kompromis. Nie je všetko len biele, alebo čierne. Každému sa môže stať, že do toho spadne viac než by kedykoľvek čakal, ale veľmi záleží na okolnostiach a zatratiť napríklad kontakt s niekým, koho máte od seba fyzicky ďaleko, určite nestojí za dobrý pocit z toho, že ste odolali internetu. Je to kontroverzné a chce to veľkú dávku sebaovládania, ktorému sa aj ja práve učím:)

Earth, Spirit & Action! John Seed's US Roadshow 2005 (2006)

John Seed spieva a aj rozpráva o Zemi, živote, pocitoch, ľuďoch, láske, demokracii a vlastne snáď úplne o všetkom. Rozpráva o tom poeticky, inteligentne, s citom, miestami aj vtipne a áno, príliš rýchlo:) Mala som skutočne čo robiť, aby som stihla poberať jeho myšlienky a slová. Napriek všetkému som celkom obstojne porozumela základnému posolstvu. Áno, súhlasím s ním vo všetkom čomu som porozumela a zvlášť s myšlienkou, že ekologické myslenie je základnou súčasťou inteligentnej ľudskej osobnosti. Veľmi presvedčivý pán. Vypočujte si jeho rozprávanie. Rozhodne je to zmysluplné trávenie času.

Slepý hněv (1976)

Vydieranie a špinavé praktiky korporáciíí, také typické a samozrejmé pre dnešnú dobu. Malí podnikatelia sa musia oháňať ak chcú prežiť v tomto svete veľkých peňazí a čeliť nátlaku. Film je podľa mňa dosť realistický a nemyslím si, že by som konala inak, ako hlavný hrdina.