• Krátkometrážní

Mylène Farmer - Si j'avais au moins (2008) (hudební videoklip)

Nefandím image (make-up a oblečenie) tejto konkrétnej speváčky, podla mňa by bol vhodný skromnejší odev a bez zbytočného extravagantného prvoplánovo sexi zjavu, ale to je jediné, čo by som klipu vytkla. Celkove má prekrásnu myšlienku a je veľmi dojímavý a zmysluplný. To, že na koncertoch spieva túto pieseň a nepremieta žiadny záber z klipu- čiže z laboratórií, kde vivisekcia prebieha dodnes Myléne však neodpustím. Chcela by som mať moc akú predvádza vo videu, vlastne by som chcela, aby sa na živé bytosti takto dívali všetci ľudia, aby bola konečne naša Zem šťastným miestom pre život všetkých jej obyvateľov.

Svatý boj (2001)

Myslím, že pacifizmus je tŕňom v oku mnohých jedincov. Jeho myšlienka je správna, logická a nebojím sa napísať, že aj ušľachtilá. Sú však svet a ľudské pokolenie naň pripravené? Myslím, že odpoveď je jasná. Pre človeka je násilie niečo čo vyplýva z jeho najprimitívnejších pudov, preto byť proti násiliu je považované buď za zbabelosť, alebo za vyšší stupeň vývoja. Ja osobne preferujem druhý názor, ale závisí na konkrétnom jedincovi. Každopádne žiť vo svete, kde je násilie každodenným javom a odmietať sa brániť aspoň pokiaľ ide o ľudský život, je číre šialenstvo a hlúposť. Priame popieranie prírody. Bojovať za svoje ideály je možné aj inou než za každú cenu extrémnou cestou. Mŕtvy vojak vojnu nevyhraje. Druhá otázka, ktorá pre mňa z filmu vyplynula je, že rozdiel medzi židovským náboženstvom a mojím ateizmom je ten, že nevykonávam každý deň hromadu nezmyselných úkonov a neriadim sa Tórou, ale svojim morálnym cítením. Myslím, že meniť nebudem. Každopádne aj cez moj velmi subjektívny komentár, stojí film za zhliadnutie. Doporučujem.

Arme Sau - Das Geschäft mit dem Erbgut (2006)

Vlastne ani neviem, čo ma na spoločnostiach ako je Monsanto desí najviac. Ći je to tá neuveriteľná drzosť s ktorou sa zahrávajú s modifikovaním génov, ktorá by mohla mať pre nás všetkých nezvratné a tragické následky, alebo či je to nenažranosť a šialený hon za mocou a peniazmi. Takéto organizácie považujú všetky živé tvory jedine za tovar a materiál. Nesmieme dovoliť aby ovládli ktorékoľvek z odvetví poľnohospodárstva, pretože výsledkom bude utrpenie chovaných zvierat, vyhladenie normálneho, zdravého druhu a jeho nahradenie iným na pohľad rovnakým, avšak vykrmovaným geneticky modifikovaným krmivom a vlastne časom určite pretvoreným genetickou modifikáciou k obrazu firmy Monsanto. Táto korporácia je podľa mojho názoru jednou z najnebezpečnejších a najagresívnejších na trhu. Rýchlosťou, akou sa rozvíja a expanduje sa obávam, že jedného rána zistím, že prišla s novým druhom technológie založenej na genetickej modifikácii ľudského druhu.

Presento - Dokedy?! (2014) (hudební videoklip)

Rozhodla som sa hodnotiť celkový dojem z klipu a muziky dohromady a preto musím dať plný počet. Posolstvo je jasné a som naozaj veľmi rada, že kapely s takýmito zmysluplnými textmi existujú nie len na punkovej či hard-core scéne. Veľmi oceňujem aj to, že je spev zrozumiteľný a nie príliš ujačaný, alebo prehlušovaný agresívnejšou muzikou.U mňa maximálna spokojnosť.

Sexteens (2006)

Reklama na antikoncepciu. Len škoda, že niketorí sú nepoučiteľný a za Boha ten kondóm nepoužijú:D

Let's Pollute (2011)

Nabité sarkazmom a čiernym humorom a napriek tomu nekonečne smutné..

Mother: Caring for 7 Billion (2011)

Je nás priveľa. Čísla uvedené v tomto dokumente sú alarmujúce aj vzhľadom k tomu, akou rýchlosťou sa rozmnožujeme. Kedysi slabší jedinci umierali a tým sa prirodzene regulovala veľkosť populácie. Dnes je veda a medicína na takej úrovni, že je úmrtnosť minimálna. Naučili sme sa využívať prírodné zdroje takým sposobom, že sme získali mylný dojem, že sa možeme nekontrolovateľne rozmnožovať. Považujeme za normálne 3 aj viac detí na rodinu. Takýto vzrast populácie však nie je trvalo udržateľný. Viac ľudí viac spotrebuje. Chová sa viac hospodárskych zvierat, obhospodáruje sa viac zeme a lesy sa menia na polia a mestá. Potrebujeme viac ropy pre naše autá, viac uhlia, dreva a viac priestoru pre naše potreby. Nepremýšľame však nad tým, kam tento deštruktívny životný štýl smeruje. Nehľadiac na to, že redukujeme životný priestor ostatných živých tvorov, ktorí s nami zdieľajú našu planétu a majú rovnaké právo žiť na nej dostojným životom, tak ako my ľudia. Jedného dňa vyčerpáme všetky zdroje a nebude už nič, čo by nás zachránilo. Nebude už cesty spať. Aj keď sa nám tento scenár zdá katastrofický, nemení to nič na tom, že je reálny a nevyhnuteľný. Jedinou cestou je kontrola porodnosti. Nesmieme dovoliť, aby naše sebectvo bolo našou záhubou. Aspoň v tomto musíme byť rozumný a ohľaduplný a myslieť dopredu. Naša planéta nám poskytuje všetko, čo k životu potrebujeme, nie je však nafukovacia a nevyčerpateľná.

Líbánky (2013)

Myslím, že spravodlivosť pre niektorých ľudí proste neexistuje. Mal by Aleš pocit zadosťučinenia, keby zničil Radimovo manželstvo? Podarilo sa mu to? Alebo Tereza uverila svojmu novomanželovi? Myslím, že očakával od ženy pochopenie, preto šiel za ňou a vyrozprával jej svoj príbeh. Poznám ľudí Radimovho razenia a poznám aj takých, ako Aleš. Ak sa takíto dvaja stretnú, je to vždy nerovný boj a naozaj len veľmi ťažko možno očakávať, že nájdu jeden pre druhého pochopenie. Snáď len vo chvíli, keď sa Radim díval na svojho syna, ktorý bol tak podobný povahou šikanovanému chlapcovi, snáď vtedy pochopil....

Bella a Sebastián (2013)

Akoby rozprávkový príbeh malého cigánskeho chlapca, ktorého všetky ženy v jeho živote opustili a fenky ovčiackeho psa, ktorá od ľudí poznala len kruté zaobchádzanie a bezcitnosť. Film je zasadený do nádhernej alpskej prírody a sprevádzaný ľúbeznou hudbou. Viem, že niektoré zábery a úseky boli tak trochu schválne prehnané, aby vystupňovali napatie a pridali atmosfére na naliehavosti.Napriek tomu sa mi páči hlavná myšlienka, že ak sa stretnú dve citlivé bytosti a nehľadia na rozdiely, ale vnímajú jeden druhého ako rovnocenného, vtedy vznikne vzácne priateľské puto, ktoré je cennejšie než čokoľvek na svete.