21 gramů (2003)

Smrt. Pomsta. Víra. Láska. Naděje. To jsou motta tohoto filmu. Režisér Iňárritu se při střihu filmu rozhodl pro NEchronologické vyprávění, souběžné prolínání několika dějových/časových linií a učinil tak tento film stravitelným opravdu jen pro pozorného diváka. Ten se díky bezproblémovému střihu bude dobře orientovat, ale pokud někdo (z jakýchkoliv důvodů) vynechá jedinou scénu, tak už do rozjetého vlaku nenaskočí. SILNĚ tedy doporučuji vyvarovat se čehokoliv, co by mohlo sledování rušit. Snímek zdobí ORIGINÁLNÍ(a hodně temný) scénář, lehce neurotická hudba(které skvěle pasuje k náladě filmu) a především SKVĚLÉ HERECKÉ VÝKONY. Ty si zaslouží zvláštní zmínku. Nevím, koho mám chválit více. NAPROSTO VĚROHODNÝMI emocemi zmítanou Naomi Watts v roli Cristiny Peck? Seana Penna, jenž postavě umírajícího matematika Paula Riverse propůjčil jemnost, která skvěle kontrastuje s tragikou hlavní hrdinky? Nebo nejpodstatnější vedlejší postavu - pasivního křesťana s kriminální minulostí Jacka Jordana v podání Benicia Del Tora? A i další role (Charlotte Gainsbourg, Clea DuVall, Melissa Leo - abych jmenoval aspoň ty největší) se rozhodně dají označit jako nadprůměrně zahrané. NEJLÉPE ZAHRANÝ FILM ROKU(a ačkoliv je teprve únor, dal bych ruku do ohně za to, že lépe zahrané filmy s kinopremiérou v tomhle roce bych spočítal na prstech jedné ruky)!! Naomi Watts a Benicio Del Toro jsou naprosto zaslouženě nominováni na Oscara(škoda, že zůstalo jen u nominací). A pokud si zvyknete na to, že film je snímán ruční kamerou, tak(za předpokladu pozorného diváctví, samozřejmě, MUSÍM to ještě jednou zdůraznit) dostanete těžko opakovatelný filmový zážitek, jaký se rodí jednou za několik let a který ve vás bude rezonovat ještě několik dnů po shlédnutí(v mém případě po odchodu z kina) - je to 3 dny, co jsem ho viděl a STÁLE se k němu v myšlenkách vracím. Pokud bych mohl, dal bych nejmíň osmičku.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Ještě se rozepíšu, ale dostal jsem víc, než jsem čekal. Jedním slovem - spokojenost (Millerovu předlohu jsem nečetl).

48 hodin v Paříži (1988)

Američan(hraný Fordem) má 48 hodin na to, aby našel v Paříži svou unesenou manželku. Nezná město, a tak je odkázán jen sám na sebe... Povede se mu to? Neprávem opomíjená role Forda. Jeden z lepších Polanského filmů, plný napětí.

9 a 1/2 týdne (1986)

Rourke a Basingerová se sice snaží, ale přesto je to průměr, byť lepší. Nicméně je tento film slavný a neměl by uniknout vaší pozornosti. Už jen kvůli použití jídla při souloži.