• Krátkometrážní

Pes Baskervillský (1959)

Býti více vytí šel bych do plných. Peter Cushing mi do role klasického Sherlocka sedl jako pověstná prdel na hrnec, a to samé mohu prohlásit o obsazení všech dalších rolí, včetně netradičně kladného Christophera Lee či naprosto okouzlujícího Milese Mallesona jako lehce potrhlého biskupa Franklanda. Jinými slovy hereckými výkony všech zúčastněných jsem se přímo opájel. Vytříbené dialogy střídaly chvíle povedené gotické atmosféry mlhavých blat baskervillského panství. O vysloveně napínavé okamžiky sice byla trochu nouze a samotného ďábelského psa mohlo býti i více, nicméně vzhledem k celkové spokojenosti s víc než zdařilým převedením klasiky na stříbrné plátno, to považuji jen za drobnou vadu na kráse. Velmi spokojená čtyřka. Filmová Výzva 2015 od peter12

La residencia (1969)

Jednoznačně zklamání. Budování atmosféry se zadrhne v provlhlých spodničkách nadržených děvčat, přesto film působí až staropanensky cudně. Hororu se prakticky nedočkáme, jen několika letmých připomenutí, že bychom mohli být, ruka za oknem či lomcování zamčenými dveřmi, a pohříchu zřídka i už méně letmých vražedných útoků. Ty patří, společně s povedeným závěrem, k tomu lepšímu, co španělské ne-giallo nabízí, byť perlám žlutého žánru se nevyrovná ani náhodou. Zbytek je jen unylá padramatická šeď s pletichařicími dívkami a jejich strastmi s nadměrně přísnou ředitelkou a matkou s oidipovským komplexem v jedné osobě. Čekal jsem mnohem víc, dokonce i do sprch šly v nočních košilích! Za dva. Filmová Výzva 2015 od peter12

Ti druzí (2001)

Stejný problém jako u Šestého smyslu, při opakované projekci se vytrácí ono kouzlo velkého překvapení. Ale stejně jako u něj toho zůstává pořád dost, možná i o fous víc. Od strašidelné atmosféry až po skvělou Kidmanovou. Horor, který překračuje svůj žánr a přesto mu zůstává věrný. Jednu z nejlepších duchařin, možná i tu vůbec nejlepší, nelze než ohodnotit plnou palbou. Filmová Výzva 2015 od peter12

Zlodějka knih (2013)

Plytké a přísně mainstreamové poudání o holčičce, která těžký život měla, ale na konci se i smrt na ni usmívala. Ve zkratce asi takhle: "Milé děti, i za války byla spousta hodných lidí, víte? A to i v Německu! No, co vám budu povídat, bylo to těžké, všichni se báli a chleba bylo málo. Ale i tak si někteří dokázali uchovat svou lidskost a někteří i víc! Zachránit v té době lidský život, navíc židovský, to byla velká odvaha! Bohužel se totiž i umíralo. A v tom dospívejte. Strašný. A dál? Dál už naštěstí jen samá pozitiva a životní jistoty. Zasloužila si to, holka, že jo?" Vcelku neškodná pohádka na stokrát zpracované téma, nehledáte-li hloubku nebo ostré hrany, dokáže potěšit. Já je zrovna hledal, sorry. Filmová Výzva 2015 od tatanapope

Pozor na Harryho (1997)

Mé předsudky k Allenovým filmům definitivně překonány. Pozor na Harryho mne nalákalo k dalším průzkumům. Středobodné ufňukané jáství páně Woodyho už mi přijde nejen snesitelné, ale konečně i vtipné. Změť různorodých povídek naplněných nekorektním humorem spojuje zejména láska k veřejně či alespoň snadno dostupným vagínám. Touha po nevázaném životě, k níž se však pojí hrdinova vlastní neschopnost vyrovnat se sám se sebou. Neuróza a roztěkanost, která proklouzla (záměrně) i do formy. Kdo by si nevšiml roztržitého střihu. Aby se však divák nepotácel jen v silně egocentrickém iluzorním světě pana režiséra, dostane se nám i zdařilého zkarikování několika světonázorů a světomyšlenek. Může být, tento způsob komedie se mi nezdá poněkud nešťastným. Filmová Výzva 2015 od tatanapope

Big Lebowski (1998)

Nejlepší film o pochcaným tepichu, jakej jsem kdy viděl. Filmová Výzva 2015 od tatanapope

Faust (1926)

Do Mefistova zjevení jsem jen zíral s otevřenou pusou, působivost s jakou se Murnau vypořádal se silami pekelnými neznala mezí. Lucifera debatujícího v temnotách s archandělem či zahalujícího město černým pláštěm moru osobně považuji za jedno z nejlepších filmových zosobnění pána temnot. Kdo by to byl řekl, že téměř ve stoletém filmu něco podobného objevím. Ona vůbec ta zhruba první třetina byla měrou vrchovatou prošpikována atmosférou, hustou tak, že by se ani nedala krájet. Expresionismus v plné síle! K Murnauovým se zprávy o jeho úpadku v druhé polovině dvacátých let evidentně nedonesly. Zbývající dvě třetiny sice ztrácí na oné působivosti a do popředí se dere spíš klasické melodrama, ale díky vynikajícímu Emilu Janningsovi v roli Mefista či naivní, přesto svůdné kráse, Camilly Horn jako Markétky rozhodně neztrácí celkově a i divák dosud příliš nezasažený klasickými "děly" němého filmu, tedy já, je spokojen. Filmová Výzva 2015 od kajda.l

Gremlini (1984)

Tohle jsem hrál hodiny. Gremlini jsou filmovým oxymóronem, spojují totiž klasický rodinný film a horor a daří se jim to na jedničku. Absolutorium neuděluju jen z jednoho prostého důvodu, dvojku mám totiž raději. Filmová Výzva 2015 od kajda.l

Tichá bolest (1990)

Ono anti mi bylo prakticky jedno, kudla se v mé kapse proti svinstvu permanentně nezavírá. Tichá bolest je sice výpovědí o bolševických sviních a nesmyslnosti jejich pokřiveného systému, já si z ní však odnášel vlastně něco úplně jiného. Moudrost. A ta je nejen ve filmu velkou vzácností. Klid v duši. Alespoň na chvíli. Toho si vážím víc než čehokoliv jiného. A v neposlední řadě i zábavu. Pétépácké historky s nesmrtelnými hláškami mi kouzlily úsměv na tváři a já se nebránil. Díky za taková filmová pohlazení. Filmová Výzva 2015 od kajda.l