Labyrint: Útěk (2014)

V rámci moderních ''post-apokaliptických teen sci-fi'' je Labyrint určitě tím lepším, co nám Hollywood nabízí. Když se podívám na Hunger Games nebo Divergenci, tak tohle má aspoň atmosféru. Herci ale jako vždy nesympatičtí a ten nedostatek krve je taky na škodu, nicméně na lepší 3 hvězdy to určitě dosáhne. Jsem zvědavý, kam se budou ubírat pokračování, protože začátek není marný.

Spider-Man: Secret Wars (1997)

Tahle ''série dílů'' patří určitě k těm lepším v daném zpracování Spidermana (rok 1994). Koho by taky nenadchlo tolik hrdinů/padouchů pohromadě. Příběh to má zajímavý (hlavně pro ty, kteří jsou obeznámeni s postavou Beyondera), akce je jako vždy dostatek a prostředí cizí planety je příjemná změna. Stejně jako celému seriálů dávám ''Tajným válkám'' plný počet.

Vesnice (2004)

Prapodivné dílko... Shyamalanově režii jsem nikdy nepřišel na chuť (s vyjímkou geniálního Vyvoleného samozřejmě, ale ten spíš potvrzuje pravidlo) a ani tenhle pokus o cosi hlubokého mě k němu nepřiblížil. Je to utahané s prapodivnou zápletkou a vlastně jediný klad, který jsem zpozoroval, jsou herecké výkony. Jenže když je zasadíte do něčeho tak nezajímavého, film vám nezachrání. Bohužel tedy zase jen za 2 hvězdy...

Nepřítel (2013)

Nepřítel je velmi složitá mozaika detailů postavená především na výkonu Gyllenhaala (nebo dvou Gyllenhaalů?), atmosféře (na té se podílí jak ''žluto-šedý'' vizuál, tak i mrazivý soundtrack) a nenápadných podobenstvích. Když jsem totiž četl zdejší komentáře, tak povětšinou platilo, že kdo dal méně než 3 hvězdy, tak film prostě nepochopil. Ono se není čemu divit, protože rozplést Villeneuovu pavučinu (doslova?) dá hodně zabrat. Můžu říct, že tohle je teprve druhý film, který mi dokázal naprosto zamotat hlavu (tím prvním je samozřejmě Nolanovo Memento) a potřeboval jsem ještě 2 projekce, aby mi všechny části skládačky zapadly. Takže závěrem - na Nepřítele se dívejte maximálně soustředění a určitě si ho nenechte ujít! Je to parádní filmařina.

Rio 2 (2014)

Nenápaditý trapný scénář, šablonovitý děj i postavy, jedno klišé střídá druhé, průměrná animace, dětská naivita,... Všechny tyto atributy má film s názvem Rio 2. Jednička byla takovým příjemným neurážejícím osvěžením, ale tady už tvůrci nevyvinuli vůbec žádnou invenci. Ty 2 hvězdy jsou za to, že to alespoň nebylo vlezlé a ukřičené.

Hospoda (1996) (seriál)

Takovýhle seriál nemohl prostě vzniknout nikde jinde než v České republice... Každý díl jen o tom, jak parta ochlastů tlachá o ničem a občas se k nim přidá jiný vysloužilý herec, kterého příští díl vystřídá jiný a tak pořád dokola. Uznávám ale, že to není otravné (jak tomu je u většiny českých seriálů) a některé scénky vtipné byly, takže aspoň ty 2 hvězdy tomu dám.

Ex Machina (2014)

Ex Machina je vizuálně krásné psychologické sci-fi drama, kterému podráží nohy ten naprosto odfláknutý konec... Celou dobu obklopuje diváka správně tíživá atmosféra a především herecké výkony všech tří hlavních postav nás směrují do velkého (nikoli velkolepého) finále. To se ovšem nekoná, takže tento snímek zapadne v historii kinematografie maximálně do lepšího průměru. Velká škoda, ale i tak odvedl Garland dobrou práci a 4 hvězdy si zaslouží.

Nepřítel státu (1998)

Tony tohle se Ti vážně povedlo! Nepřítel státu je režisérsky naprosto precizní thriller s tím správným dechberoucím tempem a hi-tech vychytávkama, které by mu mohl závidět kdejaký předražený film posledních let. Najdou se zde sice chybičky (občasné scénaristicky laciné kličky, nejistý výkon Willa Smithe), ale celkový dojem je jasně pětihvězdičkový. Nechápu, jak mi tenhle skvost mohl tolik let unikat.

The Collection (2012)

Collection je pořád dynamický horor s dostatkem gore a dobrou atmosférou, ale už je tu zkrátka moc WTF momentů (odemčení zámku zlomeným předloktím, v podstatě celá úvodní akce na diskotéce,...) a příliš to připomíná SAW (děj v objektu s pastmi, které postupně usmrcují partu lidí a někteří vyvolení mají šanci přežít...???). Kde se tedy jednička mírně inspirovala, tam dvojka vykrádá jak o život. Už je to prostě jen nadprůměrný svižný horor s příjemnou stopáží, který na geniální předchozí díl sice nestačí, ale výraznou ostudu mu taky nedělá. Takže zasloužené 3 hvězdy.

The Collector (2009)

Naprosto ultimátní hororová jízda od začátku až do samého konce. Takhle vydařenou kombinaci napětí, akce a gore už jsem dlouho neviděl. Collector na mě fungoval zkrátka ve všech aspektech, což se moc často nestává. Celou atmosféru podtrhoval skvělý soundtrack a sympaťák Josh Stewart to utáhl bez problémů. No ať vzpomínám sebevíc, nemůžu najít slabé místo, takže to neznamená nic jiného než plný počet.