Rabbits (2002)

Upozorňuji, že mám Lynche hodně ráda. Ale!... Jestli jsem někdy vyslovila myšlenku, že jsem některý Lynchův film nepochopila, tak to ode mě bylo více než troufalé. Ty filmy si to totiž vůbec nezasloužily. Ne, opravdu nedokážu ocenit film, který nepochopím. U ostatních filmů na mě aspoň zapůsobila mrazivá atmosféra. Ale tomuto snímku chybí i to lynchovské napětí a úzkost vyvěrající z hudby a strachu, co se objeví v další scéně. Tohle scény, které trvají čtyřikrát déle než by měly, rozhodně nevyvolávají. Z úcty k Lynchovi to ale úplně do koše hodit nemůžu. 21.4.2007

Aberdeen (2000)

Není nad to podívat se občas na něco skandinávského, opět zase jeden z těch nepřikrášlených pohledů do života "obyčejné" rodiny, které mám tak ráda, aneb připomenutí, že život je jeden z nejtěžších. Vývoj vztahu mezi hlavními postavami během několika mála dnů může možná někomu zavánět nudou, ale mně přišel takřka dokonalý... podmanivé, příjemně plynoucí drama. 4.4.2007

Fontána (2006)

Je nad moje síly vyjádřit se k tomuto dílku. 3.4.2007

Tristram Shandy (2005)

Bojím se to říct, ale nedá mi to: tohle je snad bláznivější než všichni Monty Pythoni dohromady. Smršť anglického humoru ve smršti střídajícího se vyprávěného příběhu a reality. Druhá (reálná) polovina filmu je sice trošku slabší, ale i tak je to celkově asi největší překvapení z produkce roku 2006. Svěží, příjemně ubíhající a tak vtipné, že už teď se to pro mě stalo kultem. A ta hudba! 23.3.2007

Opustit Las Vegas (1995)

Úžasný rozjezd v podobě Cage proplouvajícího supermarketem a plnícího vozík chlastem, to jsem se ještě smála (musela jsem si to několikrát přetočit) a předvídala divokou jízdu. Očekávané tempo filmu se pak ale mění, to podle toho, v jakém stavu se Cage zrovna nachází. Dostáváme se tak spolu s Cagem do kolotoče, kde se střídá euforie po pár panácích (tedy několika párech), kdy Cage srší vtípky a dá se říct, že je okouzlující, kocovina, stavy netečnosti po pár flaškách, absťák a vzácné prchavé chvilky, kdy to vypadá, že s tím Cage snad sekne, ale hned se vzpamatuje a vše se opakuje. To už jsem se nesmála, není to příjemná podívaná, ale přesto se těším, až se na to jednou podívám podruhé. 21.3.2007

Vratné lahve (2007)

Těšila jsem se na Svěrákův laskavý humor a dočkala jsem se, co víc si přát. Vtipné, (přitom) dojemné a (krutě) pravdivé. Prostě svěrákovská klasika. Tečka. 13.3.2007

Seber prachy a zmiz (1969)

Po nepříliš povedeném prvním kousku What's Up, Tiger Lily? jsem rozhodně nečekala, že Allenův první „právoplatný“ film bude o takový kus dál. Stačilo pár minut a už mě těch několik vtipných momentů dokázalo příjemně naladit. Ta pravá zábava ale začíná v okamžiku, kdy na scénu vstupuje žena. Na prvním rande se Allen opravdu "vyřádil" a od této chvíle hláškami a bizarními zločinnými kousky nešetří až do samotného konce. 11.3.2007

Život Briana (1979)

Osobně mám radši Holy Grail, jehož ulítlost je dohnaná ad absurdum. Life of Brian mě vlastně baví jen díky té představě, co na to asi říkají věřící, protože větší zesměšnění křesťanství si neumím představit. Z tohoto pohledu je to geniální satira, možná nejgeniálnější všech dob. Bohužel (bohužel pro mě) některé vtípky mi nesedly tak, jak asi tvůrci zamýšleli, v určitých momentech jsem věděla, že bych se měla smát, ale nesmála jsem se. Naštěstí takových momentů nebylo zase tolik... tak mě nekamenujte! 1.3.2007

Co je nového, kotě? (1966)

Tato parodie na n-tou je teda oříšek. Vtipných okamžiků se našlo hodně, Woody Allen se tu nezapře, ale po celou dobu jsem z toho měla spíš rozpačitý pocit. Nicméně dovedu si představit, jak se Woody Allen bavil při tvoření tohoto filmu, bohužel, pravděpodobně asi víc než já při jeho sledování. 23.2.2007

Vozka smrti (1921)

Ve Švédsku jsem se čirou náhodou dostala na seminář přibližující švédskou kinematografii zahraničním studentům. Výklad byl doplněn ukázkami ze "zásadních děl": z Vozky smrti – němá éra a Lesních jahod – Bergman (Lesní jahody se zčásti natáčely v Lundu, kde se konal i seminář, proto padla zrovna tato volba). Nakonec se promítala kompletní Láska je láska – současnost. Vozka smrti byl i tak trochu varujícím snímkem pro Švédy holdujícím alkoholu. O tom, že Švédi jsou na tento film vážně hrdí, svědčí i to, že asi za týden po semináři dávali film v televizi (odpoledne!) a já jsem ho tak aspoň mohla zhlédnout celý. Ač jsem dá se říct ignorant němého filmu, u tohoto filmu jsem odhodila předsudky a dočkala se tak nebývalé podívané. 21.2.2007