Bitva u Midway (2019)

No, sice se to jmenuje Midway, ale je to nějaká trapná napodobenina, což mi bohužel došlo až za chvíli. A jelikož se američani nejen že neobtěžují přicházet s novými náměty, ale navíc poslední léta točí všechno pro cílovou skupinu vlhký slipy 8-12 let, až mi z toho docházejí hanlivé příměry, tak ani já se nebudu obtěžovat psát komentář a udělám neelegantní remake mého jiného komentáře: Nemá cenu to dlouhosáhle komentovat, podobnou blbost jsem už nějakou dobu neviděl, asi že nemám doma televizi. Klasika klasik dnešních dnů, efekty nasekali počitač a jeho operátor suprový, ale dál se to nějak rozuteklo do ubohého něčeho. Charlton Heston by měl po letech vzít do ruky kulomet a rozsekat tvůrce na mraky a hlavně ty zdegenerovaný hlavní drsňáky z časopisu pro pupkatý chlapíky, kteří si čtením podobnýho braku dokazují, že jsou taky borci. Škoda práce filmařů, škoda času divaků. Fuj.

Denník Anny Frankovej (2019) (divadelní záznam)

To bylo nakonec překvapivě hezký a Táňa Pauhoufová byla výborná, i když ji nemám zrovna v oblibě. Líbilo se mi to netradiční pojetí a zpracování, takže byla velká škoda, že jsem to viděl jen ze záznamu. Nejen proto, že se vytratila podstatná část atmosféry, ale i proto, že jako divák jsem odkázán na to sledovat, co snímá kamera a tak mi nejspíš unikají různé detaily. A to trochu u tak vyrazového divadla chybí. Ale určitě šťasná náhoda, že jsem na to narazil. Za mě čtyři.

Legionář Maxx (2019)

Kde začít? Geroj větší Ramba s výcvikem lepším než měl Bruce Lee, originalita úrovně Kameňáku 4, dialogy nebetyčné kvality Teletubbies a vlhkost v trekách na hladině Pacific Rim. Ale to není samozřejmě to nejleší, protože mě osobně se nejvíc líbilo, jak si (očividně) před každou akcí všichni zajeli do obchodu s hadrama a cestou domů se zastavili v hobby marketu. A ještě stihli za dopoledne postavit třeba celou novou vesnici. Ve světě, kde se tohle odehrává, to je samozřejmost, stejně jako že všude na světě se mluví anglicky. Tam jsou všichni vždy čistí, kdejaký bordel i v nejzapadlejším pralesním táboře jako nový, budovy nikdy oprýskané, čas plyne ve skocích a nikdo se nikdy neušpiní, i když se válí v blátě. Takže jedna nová, čistá a nablejskaná.

Osudové okamžiky (2019) (pořad) odpad!

Mno, JůHeleŤůb zas perlí, to automatický přehrávání se nesmí nechat bez dozoru. Dal jsem dva díly. V prvním byl Honzík Musilojc Jaromíra Soukupa se svým drámem Jaromíra Soukupa vo tom, kterak upadl ze žebříku Jana Musila... že by chyba v matrixu? Každopádně, tokali si tam převeledobře, Soukup vařil z vody a dělal citlivýho, lezli si do řiti... ale tohle ještě ušlo. Hlavně díky Musilovi. Pak mi byl však naservírován díl s nějakým týpkem na vozejku. Ten stihl pouze několikrát zopakovat, že se nenarodil normálně (asi se vylíhnul z vejce nebo co) a ohradit se proti tvrzení, že je invalida, pak už iniciativu přebral Jaromír Soukup Jaromíra Soukupa a bez obalu mluvil za něj. Když tam hupnul třetí díl, můj žaudek překonal moji lenost a šel jsem to přepnout. Lepší než zvracet, to už očividně udělal Jaromír Soukup. Opět.

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Já si myslím, že by Jaromír Soukup měl dostat nobelovku nebo tak něco. Demagogickej monolog, to už tady bylo a je to ostatně podstata tohoto hnoje. Náš hrdina však dokázal povýšit již ve druhém pokračování vlastní demagogický monolog tím, že ho vedl jako dialog sám se sebou... To je skoro tak dobrý jako ten pokec s klaunem. Ostatně, mám podezření, že Zeman a Soukup jsou autoři námětu i dialogů. Jinak samozřejmě výborná možnost jak kopat do kohokoliv. Na první dobrou. A vemte si, že všechna tahle šaškárna s takzvanou televizí Soukkupov je, že on je brouk Pytlík převtělenej do nevtipnýho stand-up komika stiženýho narcismem.

Případ dvou básníků (2019) (TV film)

Oproti prvnímu filmu (ani jsem nevěděl, že to má být nějaká série) Případ pro rybáře je tu viditelný posun k lepšímu. Ale i tak mi to přijde jako Potkali se u Kolína: Pojďte pane, budeme si hrát na detektivy. Asi proto, že na vyšetřování se nepodílí skupina operativců a vyšetřovatelů, nýbrž (borec!) Viktor Preiss a jeho divnej kámoš David Matásek, spolu s prakticky kýmkoliv, kdo je zrovna kolem. Neříkám, že by to mělo bejt jako Kriminálka Zadní Lhota, kde mají sofistikovaný digitální ultrarovnáky na superohejbáky. Ale na druhou stranu, točit to ve stylu mířícím ku kvalitám To je vražda napsala taky teda není výhra. K tomu se navíc přidávají některé dost slabé výkony ve vedlejších až nejvedlejších rolích a navíc ta dramatizace a spád... no pořád nic moc. Slabší tři hvězdičky.

Roztříštění (2019)

Měl jsem vůči filmu předsudky, ale docela se je podařilo vyvrátit. Od jisté chvíle jsem sice měl podezření, které se také následně potvrdilo, ale i tak bych ocenil tvůrce za ty rozličné udičky, které mi házeli. Vystačili si s poměrně málem a líbilo se mi, jak to bylo natočený. Především první třetina a některé vybrané záběry ze zbytku, zejména ty bezútěšné. Občas to bylo trochu chatrné a myslím si, že ta gradace na konci nebyla zvládnuta nejlépe. Ten film pro mě v jistém okamžiku změnil tempo a snažil se budovat drama jiným způsobem, což u mě nějak nefungovalo, i když závěr byl bezva. Hudbu si vůbec nevybavuju, ale ve výsledku alles gute, takže se nebojím lepšího průměru.

Teroristka (2019)

Pár měsíců zpět jsem viděl tak asi čtvrtinu od začátku. Tak trochu jsem tedy doufal, že by to mohlo gradovat k nějakýmu tomu drámatu. K mému zklamání se tak ale nestalo, protože film má tendenci všechny stěžejní situace odlehčovat. Nakonec se dostane kamsi k lehké komedii, s některými poměrně absurdními momenty a konstrukcemi, upadne do předvídatelnosti a konec? No z téhle strany tedy dejme tomu a hodnocení by bylo tak nějakej horší průměr, což ostatně vidíte. Celkem pobavilo, ale hlavně to táhnou herci. Zejména mě (v poslední době) baví Martin Hofmann, i když zde, opět, představuje pochybnej charakter. Ale stejně mě mrzí, že ten poneciál námětu byl takhle nevážně použit, že charaktery nebyly hlubší a situace tíživější. Úplně nejvíc je pak škoda té scény v Machově domě. Po střihu jinam umřely všechny mé zbývající naděje a namísto poslední šance zvrhnout vše v opravdové drama se trousili přicmrndávači. Skoro jako Přátelé... až na ty zbraně. Horší tři tedy...

Trhlina (2019)

Celkem ucházející pokus na středoevropské poměry, nicméně slabota. Slyšel jsem před časem audioknihu, kterážto mi přišla inspirovaná některými pracemi Howarda P. Lovecrafta, což není zrovna to, co vyhledávám. Ale alespoň to mělo nějakou atmosféru a gradaci. Neříkám, že mě to chytlo. A tenhle film je takovej vykastrovanej pomalejší bráška předlohy. Už od začátku se nedařilo budovat atmosféru ani charaktery a proto rozuzlení na konci, po mnoha kecech vyznívajících do prázdna, byla spíše úleva než opravdové rozuzlení s mrazením v zádech. Kamera se ve druhé části chvílemi snažila o stylizaci něco jako The Blair Witch Project (asi), ale celý mi to připadalo jako temnější nikoliv však lepší verze Jak Ťuk a Bzuk putovali za sluníčkem. A i charaktery těch dvou malovaných hovad... eh teda čmeláků... byly prokreslenější než ty nijak výrazně jen tak tak odehrané zde.

1917 (2019)

Inu, dal jsem si to ještě jednou a ne, nebudu rozhodně zlej. Je mi jasný, že to v jednom záběru natočený nebylo (to by teprve bylo!) a dají se najít místa, kde se asi stříhalo, ač umně maskováno. Ani příběh vlastně za moc nestál. Ale rozhodně to musela bejt pro tvůrce makačka tohle naplánovat a pak realizovat. A pro herce naučit se ty tuny dialogů, protože někdy jedou docela dlouho a střih tam nebyl ani teoreticky. Vzpomněl jsem si na Pojedeme k moři, protože to má některé podobné atributy - samo o sobě tak nějak jako průměr, možná, ale z filmařského hlediska jsem si to já jako divák neuvěřitelně užil. Doplňuje to výborná výprava dbající na detaily a i hudební podkres byl fajn. Je pravda, že v poslední třetině to trochu padá, nicméně i tak se to podařilo důstojně ukončit a kruh se uzavřel? V každém případě to není moc podstatné a má cenu vidět to předevěím kvůli té filmařině. Zpracováno na jedničku.