Gádžo dilo (1997)

Už keď som ho videl pred rokmi po prvý krát, zanechal vo mne hlboký dojem. Výborne zobrazená nespútanosť, impulzívnosť a schopnosť užívať si život aký je a čo prináša. Ostrý kontrast s našou kultúrou, neustálym plánovaním, uvažovaním o budúcnosti a napĺňaní očakávaní, ktoré sú na nás kladené zo všetkých strán. Chcelo sa mi vycestovať na Balkán a byť niekoľko týždňov podobne ako Stéphane s nimi, oslobodiť sa od všetkého a žiť len pre daný okamžik....

Vyměřený čas (2011)

Logické nezrovnalosti som prestal vnímať už v úvode. Veď ako mi už v minulosti istí filmoví nadšenci povedali, v takýchto filmoch to nevadí. Tak ok. Množstvo klišé, na ktorých sa tu naozaj nešetrí som tiež ako tak prekúsol. Ale Amanda Seyfried s asexuálnym účesom behajúca kilometre vo vysokých lodičkách s ihličkovými podpätkami, to už nedávam. A Justin tiež nijak nežiaril. Aj keď po Intouchables by mi možno väčšina filmov prišla slabá.

Nedotknutelní (2011)

Síce som musel rozmýšľať o tom, nakoľko je skutočný príbeh reálnym podkladom scenára a nakoľko je nim iba inšpirovaný. V každom prípade som sa dávno tak dobre na filme nepobavil. Navyše v takejto téme, ktorá na pozadí naznačuje nakoľko je ťažké byť absolútne závislý na iných či pochádzať zo zložitého sociálneho prostredia. Smekám poklonu a ešte si utieram slzy smiechu.

Něco jako komedie (2010)

Bolo to milé, jednoduché, celkom zábavné a keby to malo niekomu ešte aj trochu otvoriť oči, tak o to lepšie.

Cigán (2011)

Bludný kruh. Stále dokola. Nedôvera na oboch stranách. Vždy tá druhá strana je zlá. Keď budeš trochu iný, vylúči Ťa komunita, pre nich budeš gadžo. A medzi gadžami zas budeš vždy cigán. Ísť ďalej študovať? Na čo ti to bude, z čoho ťa máme živit, zarábať treba. A aj tak sa ti tam budú iba smiať. Nikto Ťa tam nebude chcieť... Oceňujem odvahu chopiť sa témy. Oceňujem do veľkej miery neutrálnosť podania. A aj všetkých v osade, že do toho išli. Teším sa aj diskusii ktorú to vyvolalo. Kým sa nezačneme sústrediť na to dobré, na tých niekoľko svetlých prípadov ako to ide, ostane to navždy začarovaný kruh. Mám šefku rómku a je to super človek :).

Hotel Paradise (2012) (pořad) odpad!

Uvedomenie si, že takýto ľudia naozaj medzi nami sú a navyše ochotne pôjdu do reality show aby to videli aj všetci ostatní je určité precitnutie, ale sledovať to a baviť sa na tom je dosť nad moje limity.

Modré z neba (2008) (pořad)

Ako porovnávam zmysel niektorých programov v komerčných televíziách, tak tento je jednoznačne z tých zmysluplnejších. Niektoré programy sú vyslovene zamerané na intrigy a sexuálny podtext, ktorý predáva (vyvolení, hotel paradaise), niektoré aspoň umožňujú šikovným sa zviditeľniť, rozvinúť a preraziť (superstar, talent) a niektoré sú zamerané na tých, ktorí inak veľa šancí od života nedostali, sami si veľmi pomôcť nedokážu a splnený sen pre nich môže byť naštartovaním do života a niekedy aj zviditeľnenie ich situácie a motivácia iných aby pomohli. Čiže aj odhliadnúc od Vila ako moderátora si to tri zaslúži.

Trieda 9.A (2011) (seriál)

Gratulujem tvorcovi myšlienky aj všetkým, ktorí sa zaslúžili aby sa stala skutočnosťou. Jednak ma teší, že STV prichádza z niečím veľmi pozerateľným a zaujímavým pre divákov, ale zároveň aj spoločensky prínosným - presne čo by mala verejnoprávna televízia produkovať. Zároveň sa mi to veľmi páči ako "povinné čítanie" pre všetkých ľudí, ktorí pracujú s touto cieľovou skupinou (tínedžeri končiaci základku a idúci na strednú). Či už ako pedagógovia, vychovávatelia, rodičia či inštruktori a animátori v rôznych organizáciách. Mne to pomáha pochpiť ako myslia, čo ich trápi, čoho sú a nie sú schopní a aké prístupy na nich fungujú. Určite z toho niečo využijem na 2 tohtoročných kurzoch ktoré pre túto cieľovku robím :)

Líbáš jako ďábel (2012)

Ja by som to zďaleka tak kriticky nevidel :).Keďže je to voľné pokračovanie, už sme vedeli čo očakávať. Nálada v kine bola dobrá a zjavne si to užívali najmä manželské páry, ktoré už majú čo to za sebou a vo veľa momentoch sa sami spoznávali. A i keď výkon Kamily Magálovej trošku za ostatnými z ústrednej štvorice pokulhával, viem si predstaviť, že keď to pôjde o rok v televízii, radi sa s mojou zatiaľ novopečenou manželkou zvalíme na gauč a pozrieme si to znova...

Útěk z MS-1 (2012)

Roztomilá oddychovka, ktorá presne sadne, keď menáte chuť nad ničím sa zamýšľať. Na béčko rozhodne ujde...