The Stoning of Soraya M. (2008)

Niekoľkokrát sa mi chcelo zvracať. Z toho hnusu, ako je takýto spôsob trestu vôbec dnes ešte akceptovateľný (ak by nebol, tak by sa nemohol stať v rámci akéhokoľvek systému a zriadenia, a sú takí čo si jeho vykonanie vyslovene užívajú) aj z toho, že na týchto princípoch môže fungovať akákoľvek spoločnosť (napriek tomu že racionálne to zdôvodniť dokážem). Je to síce dráma, nie dokument, takže na objektivitu sa spoľahnúť nedá, zámerom však je šokovať, zdvihnúť veľmi vysoko ukazovák a rozvíriť diskusie. A na mňa to fungovalo.

Captain America: První Avenger (2011)

Veselá komixovka, ktorá určite neurazí, ani určite nikam neposunie. Ale aspoň ani nemá ambíciu byť "o niečom", a občas celkom pobavila.

Knight Rider (1982) (seriál)

Najobľúbenejší seriál spolu s McGyverom ktorý chodil na "nemcoch" (rozumej ORF) medzi chlapcami zo sídliska. Viacerí sme snívali aby nás raz zrazil na ulici "kit" a mohli sme sa povoziť a všetci by nám závideli...

Hra o trůny (2011) (seriál)

Z knižnej predlohy je aj tu všetko to, čím je Martinova fantasy výnimočná. Nepredvídateľnosť, surovosť, intriky a politické ťahy. Nečakané definitívne konce a slepé uličky v spleti príbehov hlavných postáv. A filmové spracovanie neuberá. Určite nie na násilnosti a chladnokrvnosti celého príbehu. Možno ťažšie na orientáciu pre tých čo nečítali, ale pre mňa filmový zážitok roka.

Když se cesta klikatí (2006)

Výborný dokument o výbornej myšlienke. Aj takto sa dá nalomiť bariéra dlhodobo živených predsudkov proti Rómom po celom svete. Prostredníctvom toho, čo v Rómskej kultúre hrá prím a všade tomu (škoda že často ako jedinej veci) rozumieme - hudbe. A je jedno z ktorého kúta sveta sú. Energia, bezprostrednosť a živelnosť sú vidieť všade. Moc nám všetkým držím palce, aby sme sa dokázali vzájomne otvoriť a zblížiť. A keby aj tento dokument tomu malou troškou pomohol.

Písečný sráz (1983)

Všetci urobíme občas chybu. Problém nastáva v momente, kedy naše ego nedokáže pripustiť, že by sme sa mohli mýliť. A ak sa to umocňuje dobrým spoločenským postavením, rétorickými danosťami alebo schopnosťou manipulovať svoje okolie, cesta k uznaniu vlastnej omylnosti prestáva byť alternatívou. Aj napriek tomu, že už ani naše okolie nám nedáva za pravdu pokračujeme po špirále. V tomto prípade až do zatratenia. Poučné, prečo by takýto film niekto zakazoval? Jedine, že by sa v tom príliš videl...

Škandál v Melodias banke (1966) (TV film)

Stále ešte na vlne eufórie z LFŠ, ale ani to nepomohlo veľmi tomu, že už som 2 x pozeral na to, kedy to skončí. A to má film iba 70 minút. Zaujímavé sú však určite staré zábery z Bratislavy a v mnohom to má určite veľkú hodnotu (hlavne na tu dobu). Ja to však asi neviem doceniť.

Nesvatbov (2010)

Festivalová atmosféra tomu asi hodně pomohla. Príbeh, ktorý nevymyslíš, to musíš niekde objaviť. Bavili sme sa dobre a často aj keď to bolo vyvažované častými pocitmi neskutočnej trápnosti a absurdnosti. A vyvolalo to aj veľmi príjemnú diskusiu v harmónii s rozporuplnými pocitmi, ktoré v nás film vyvolal.

Super 8 Stories By Emir Kusturica (2001)

Ako namotávka na LFŠ v deň pred večerným koncertom, to bolo výborné... Rovnako ako koncert samotný. Teším sa na moment, kedy sa raz dokážem oddať s rovnakou živelnosťou ako títo páni.

Transformers 3 (2011)

Presne podľa očakávaní. Pekné efekty, dobrá grafika, výborná hudba. Príbeh na úrovni rozprávky pre deti od 10 - 12, kombinovaný s love story z učebnice klišé pre začiatočníkov, z ktorej povyberali snáď všetky témy z prvých kapitol. Ale v 3D to bolo zaujímavé.