Quantum of Solace (2008)

Začíname rýchlymi autami na ZEMI, pokračujeme v rýchlych člnoch na VODE, potom v lietadle vo VZDUCHu a na konci nechýba ani dostatok OHŇA. Tak to má byť, aby sa niektorý zo živlov neurazil. I keď tento krát trochu menej luxusu a viacej piesku a špiny, no určite môže byť.

Sex ve městě (2008)

Vedel som do čoho idem a jednoducho film sadol do nálady. Bolo to vcelku priamočiare, jednoduché, raz dokonca trochu prekvapivé, na nič sa nehrajúce, sem tam romantické, veľmi konzumné a oddychové. A niečo také som práve potreboval. Takže znova nie úplne objektívne 4.

Pokoj v duši (2009)

Prvý dojem bol filme bol pomerne neutrálny. Až postupne sa to rozložilo, a to čo film zanechal v mojom vnútri začalo pôsobiť. Nie že by mal film až takú výbornú pointu, ale skôr o tom, že je o nás. A celé je to podané tak jednoducho a zároveň realisticky a emotívne. Som nesmierne rád, že sa naša filmová tvorba začína rozbiehať. K tomu krásna a poetická pieseň Janky Kirschner, jednoducho musím zaokrúhliť trochu neobjektívne nahor.

Oko dravce (2008)

Ohraný námet, nerealisticky prekombinovaný "riadený" sled udalostí, spočiatku akčne prestrelený, no ešte nie úplne čitateľný. V každom prípade akcia a dynamika tu nechýba. Ak nečakáte nič nové, a práve na toto máte chuť, môže to byť príjemné pozeranie.

Šťastné a Veselé (2005)

Nemožné? Možno. Celý čas som bol v napätí, odkiaľ príde výstrel alebo impulz, čo všetko pokazí. To predsa nemôže byť takto. A určite ani nebolo. Ale nevadí. Páči sa mi nápad. Zmena uhla pohľadu. Nejde o vinníkov ani o dôvody, iba o to, čo majú všetky strany spoločné. O trochu ľudskosti.

Taxikář (1976)

Nepoznam filmovu historiu natolko, aby som bol schopny posudit objektivne film, ktory bol natoceny skor, ako som sa narodil. V kazdom pripade mne uplne nesadol. I ked mladucky Robert de Niro je zlaty a koho hrala Jodie Foster som zistil az pri titulkoch.

P.S. Miluji Tě (2007)

Nepovažujem sa za veľkého fanúšika romantických filmov, no tento ma dostal už pri prvej scéne. Úžasne vykreslené rozdielne chápanie sveta i vzťahov mužskou a ženskou logikou, zakomponované do sociálnej hry ústredného páru, ktorým rozumejú vždy iba tí, ktorých sa týkajú. Určite nebudem jediný, komu pri tejto scéne paralelne podobné obrazy zo svojho života roztiahnu kútiky do nenápadného úsmevu. Po správnom naladení nasledovala originálna myšlienka (hviezdička navrch za námet), výborná Hilary Swank a správne dávkovanie príbehu, ktoré si vynúti kde tu i zaslúženú slzu.

Závěť (2007)

Tradičný Kusturica. Naturalizmus, pudovosť, tradičný srbský vidiek, zbrane a dostatočne absurdný príbeh, aby ste odpustili všetky logické nedostatky. K tomu osvedčený Miki Manojlovic v roli hlavného zákeráka. Závet síce už tak nenadchne ako napríklad Underground, ktorý sa stal minimálne v mojich kruhoch kultovou záležitosťou, ale určite nesklame.

96 hodin (2008)

Akčná nakládačka, ktorá beží v rovnakom tempe bez zbytočných patetických prestojov až do konca. Iba mi je ľúto všetkých „bežných“ otcov, ktorých dcéry sa rovnako stali obeťami „obchodu s bielym mäsom“ a ich otcovia nie sú bývalý agenti schopný všetkého. A ešte som rád, že nemám dcéru v tínedžerskom veku, lebo po tomto filme by som ju nepustil asi ani venčiť psíka.

Děti noci (2008)

Vzhliadol som v kine bez predchádzajúcich očakávvaní a sadlo veľmi príjemne do noty. A oceňujem herecké výkony oboch hlavných aktérov.