• Pohádka

Pavouk se smaragdovýma očima (1986) (TV film)

tak jsem konečně pochopila, že dokonalá studiová pohádka se dá udělat na ploše 35 minut. Přitom jí vůbec nic neschází, obsahuje dokonce i několik velice nosných a neotřelých témat, ze kterých by se dalo navařit minut mnoho nebo dokonce i více pohádek. Odteď mi asi všechny jiné pohádky budou připadat jako nafoukaná vata. A přitom jsem neměla dojem, že je něco přeskočeno, odfláknuto, zkráceno, násilně urychleno, až jsem se zpětně divila, co všechno se stihlo udát za těch pár minutek. Tady se píše 37, ale poctivé dvě minuty jsou už jenom titulky:) Nějaké vysvětlování a odhalování každého faktu mi nescházelo, naopak je tady perfektní prostor pro uvažování, přemýšlení a fantazii, což by nemělo chybět žádné dobré pohádce. Herci vynikající, kostýmy a interiéry dokonalé, příběh super. Jsem nadšená.---ehm, teď koukám na ten oficiální text v záhlaví a to je teda desivá hovadina!

Darmošlap z Nemanic a princezna Terezka (1983) (TV film)

aha, takže takhle se vyrovnáme se zlem, jo? ...prostě PUF... no to je hodně málo teda. Bek byl milej, Langmiler jako vždycky odpudivej a Přeučil....mno ty jeho dobrosrdečné xichtíky mu nelze věřit, když přitom tak hýbe tím obočím:)) Freimanovou moc ráda nemá, zato Kratina se mi vždycky - tehdy- moc líbil. Písničky fajn, nápad s malováním super, ale nechápu, když ten chlap uměl zhmotňovat zlato, že po něm nebyla větší sháňka a nebo ty jeho věcičky taky časem zmizely jako ty dvířka nebo co? A co ta baba? Takový nedotažený, nedořečený to bylo, no.

Kde bydlí štěstí (1987) (TV film)

Čistě naivistická záležitost, pohádkovost je asi právě jenom v tom, že je to takové prostoduché. Ale tím rovnou neříkám špatné. Někdy přijde trocha té naivní, křišťálově průzračné lázně vhod. Herectví Evy Horké mě tedy nikdy nijak neuráželo nebo neiritovalo, nepovažuju ji za špatnou herečku, Divíšková je tak věrohodná, že bych ji nejraději vzala traverzou a Ota Šimánek je taky místy na facku, ale hrají to oba skvěle. Úplně mimo mísu je Karlička. Nevýrazná a taky nejednoznačná, ona a zlatník jsou aspon trochu lidský figury a narušují ten černobílej svět. Ale dcera tam asi nemá dost prostoru nebo je to špatně zahrané, nevím. Celkové mě ovšem tahle jednohubka potěšila.

O svatební krajce (2003) (TV film)

No žádný archetypální iniciační počin to nebyl, ačkoli téma s Osudem se k tomu přímo nabízelo. Jurodivá princezna blbka, která naštěstí neměla ambice a klidně by raději prala prádlo, protože to je větší sranda, než královský ples, se nepolepšila, k rozumu nepřišla, přišla akorát ke starému kořenovi, kterému začne co nevidět dělat peklo na zemi, což si ten vopelichanej úchyl přes krajky naprosto zaslouží. Ostatně za tuhle kokotinu by zasloužili všichni tvůrci pětadvacet na holou. Ta cimra sloužící babičce a vnučkám za ložnici, kuchyni, jídelnu, trůnní sál a kdeco dalšího je fakt magořina, ale ještě šílenější jsou ty brojleři na zeleném pažitu, kteří snáší mraky vajec. Asi nikdo z tvůrců ani jejich příbuzenstva nepěstoval slepice. No a ten Osud? Jako ano, člověk se vlastními chybami a vlastní blbostí učí a moudří, ale jestliže nic špatnýho nedělá, (akorát to, že spí jako dřevo i když kolem něj skály padají) a vzbudí se a pyká za něco ani netuší proč a nač, jenom vyděšeně prchá jako hlloupé štěně, na vysvětlenou dostane něco jako "máš prostě blbej osud, holka, tak ho zkus změnit", tak to je opravdu velegeniální počin. Proto se taky nebohé děvče nikam neposune, nijak se nepolepší, pořád je to jurodivá blbka, akorát zamilovaná. Strašný osud.

O princi Truhlíkovi (1996) (TV film)

Já jsem u českých pohádek hodně tolerantní, ale tohle nebyla vůbec pohádka a co to mělo bejt s tím kácením/řezáním stromu do kamen? Jako fakt? Zelenej strom???? A jak ho to pižlali? Půldruha metru od země??? Janečková, ty truhlíku, kams dala rozum? Námět byl vcelku neotřelý, dalo se z toho udělat něco opravdu zajímavého, dokonce snad i inspirativního, ale to by to nesmělo bejt takhle zpackaný, nelogický a celkové úplně blboučký. Achjo. Za rodiče a dědečka 2 hvězdičky a to jsem hodná.

Čert ví proč (2003)

Nejlepší Lucifer všech českých pohádek! Lábus je tady ještě daleko nechutnější, než kdekoli jinde, na Lišku raději zapomenout, Janžurová a Somr jsou klasika a nepřekvapí, Kubišta...no, taková líbivá blonďatá huba, herecky ovšem nic moc a Pauhofová výborná. Pohádka celekm dobrá, v porovnání s ostatními českými výtvory, pár velmi dobrých momentů. Navarová v závěru potěší a tak 4 hvězdy.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Krásná pohádka. Taková ta archetypální, mnohovrstevnatá, skvěle zahraná a ztvárněná. Moc mě potěšila. P.S. ten Richard Autner je úplně BOŽÍ !!! P.P.S. A proč je ten český překlad názvu tak blbý a dlouhý?

Království potoků (2005) (TV film)

po sérii papundeklových pohádek (mají své kouzlo!) zase jedna výpravná - a mě se líbila. Jsem celkem překvapená zdejším nízkým hodnocením. Děj to mělo, ne že ne, ale Troška to holt nebyl. Mě se tohle líbilo víc, než ty troškovy řachandy. Hodně se mi líbili Potok s Potůčkem a koně. Zlo nechybělo. Co je zlejšího, než uražená urozená domina? ;))) No, mohla řádit i víc, to je fakt, ale pokus o zabití je celkem dost, ne? Navíc nádherná klasická hudba, to byl balzám na uši.

Zlaté kapradí (1984) (TV film)

Hrušínský je prostě blbé jelito, to je marné, ten se měl živit něčím jiným...ehm..i když... v tý jizerce snad aspon moc neškodí) Kemr je úžasný, ty jeho promluvy a popěvky...A když řekne "chlapci...chlapci"...je v tom milion významů a emocí a mluví to za vše:)) Terezka je víla jak vyšitá. Jandovou nemám ráda a ostatní... ach ani si nevzpomínám, jo zlé víly. Kurnja, proč jenom ony byly tak zapruzelý? Co se příběhu týče...takzvaná škola života, žejo. Vojna, růže, která jednoho totálně zmagoří a výchovná facka od namachrované kokety, vejprask od turka a z mládence je zase normální ovce, pardon, ovčák. Jupí. Možná to napsal Drda dobře, ale ztvárněné to bylo celé tak nějak pochybně, nevěrohodně, halabala. Možná kdyby to byl skutečně velkovýpravný film, dalo by se to, ale tohle ... růže-trn-au-co jste to se mnou udělala-tralala, jsem superman, zvládám fangli i vtáka, jsem sice totální dřevo, ale blbci prý mívají z pekla štěstí a tak ho turci jenom majznou po kebuli a nechají ho bejt. Jojo, prostě pohoda jazz.... ale ono o to tolik nejde jako o to mravni ponaučení, žejo, takže: láska může bejt naivní a věrná až za hrob nebo to může bejt haluz, která z člověka udělá vygumovanýho tatrmana, ale nebuďte smutné, děti, když tatrman pěkně zapláče, všechno se zase spraví a bude dobře. A to je dobře.