Harold a Maude (1971)

Vynikající film po všech stránkách. Hippísácká květinová bábuška Maude a mladý mrtvolně bledý nežijící Harold (jako kdyby vypadnul z Adam´s Family). Neskutečné duo. K tomu hudba, která hladí Film hořký a současně ohromně životabudící. Betelgeuse má sice pravdu, že je to místy až agitka – jenže pokud jde o to, aby člověk začal život ŽÍT, pak jen houšť. Já na reinkarnace nespoléhám :-).

Erin Brockovich (2000)

Nepamatuji se, že bych kdy dal jen * a navíc u oscarového filmu. A od odpadu jej uchránila pouze pěkná hudba, jediný to klad. Ale pojďme k filmu. Děj je od počátku nalinkován podle šablony PŘÍBĚH OPRAVDOVÉHO ČLOVĚKA. Svobodná matka se třemi dětmi v těžké krizi se stane spásou pro stovky lidí trpících následky kontaminace prostředí šestimocným (výraz šestivalenční se v našem názvosloví nepoužívá ) chromem. Není to kdovíjaký námět, ale jde o „true based story“, takže to jistý potenciál skýtá. POKUD si ovšem autoři ujasní, že jde o dramatický žánr. Vznikl bohužel neodpustitelně hloupý, kýčovitý a citově vydírající paskvil oscilující mezi dramatem a lechtivou veselou komedií typu Pretty Woman. „Hrdinka“, která myslí na spásu ostatních a přitom kašle (a to jsem hodně slušnej) na vlastní děti, které to MUSEJÍ POCHOPIT, to je hnus na druhou!! Když v rozhovoru s postiženou, která přijde o prsa a dělohu, Erin vesele zavtipkovala, že bude mít alespoň pokoj tak jsem si říkal, jestli se mi to nezdá. Do konce jsem to přetrpěl jen proto, abych se ujistil, že to už lepší nebude. Tak tohle už NEVER MORE ...

1492: Dobytí ráje (1992)

Velký oči. To je první, co se mi vybaví. Velikost, výpravnost, veliké ambice tohoto snímku. Gérard Depardieau podle mě nedokáže takový kolos na svých, byť seberozložitějších ramenech unést. Nepovažuji ho vůbec za špatného herce, ale podle mě mu mnohem více seděly skromnější a lehce komické role z počátku jeho kariéry. Léty se dostal do pozice obra, který MUSÍ ZAHRÁT VŠECHNO, co se objeví – Obelixem počínaje a Jeanem Valjeanem v Bídnících konče. Proto stále více odvádí, jak píše Radyo – STANDARDNĚ dobrý výkon. A to je právě ono. Vždy se na něj dá koukat, ale je to standardní skrz naskrz. Standard je konzerva - něco, co očekáváme, na co se můžeme „spolehnout“, ale také něco, co nás nepřekvapí, nevyvede z míry a nenadchne. Ale nechme Obelixe Obelixem. Dobytí ráje má krásné scenérie a záběry (Ridley Scott se nezapře), k tomu výtečná hudba Sigourney Weaver to v roli španělské královny sekne Je to hezká podívaná ALE „jen“ dobrý standard. Zůstává Cimrmanovská otázka: „Není to málo, Antone Pavloviči ?“

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Tak takhle si představuji rodinný film. Výtečná ZÁBAVA, pohodový a vtipný film, jaký člověk občas potřebuje. Nelze pořád zírat jenom na Bergmana (jak ho mám rád). Johnny Deep je k nakousnutí, Geoffrey Rush děsuplný a komický zároveň, Bloom je trochu jako spadlý z višně, ale docela sem zapadá :-) Děj není složitý, nemusíte nijak přepínat utahané mozkové závity. Do toho Vám duní bubny a vlezlá hudba, která proniká do morku kostí a testuje výkon subwooferu i nervy sousedů. Právem jde o jeden z nejpůjčovanějších titulů. Příjemnou plavbu za svitu Luny

Úplné zatmění (1995)

Velmi syrový, drsný a přece poetický snímek o vztahu prokletých básníků Verlaina a Rimbauda. DiCaprio v roli divokého Rimbauda ukazuje, jak široký je jeho herecký rejstřík, a méně známý David Thewlis za ním rozhodně nezaostává. Jako film pro školáky se asi Úplné zatmění neuchytí. Ne, že bych to odrostlejším dítkám nepřál – ale kantorstvo by asi sotva strávilo některé výstřednější erotické pasáže a hodně spontánní výrazové prostředky :-))). Osobně se domnívám, že jde o jeden z nejlepších evropských filmů 90. let. Nevšední a silný zážitek.

Pavučina snů (2003)

Bohužel se znovu potvrdilo, jak těžko se Kingovy předlohy filmují. Vím jen o pár filmech, které se opravdu vydařily – „Záře“ (Kubrickova verze), „Misery nechce zemřít“, „Dolores Claiborneová“, „Mrtvá zóna“, „Zelená míle“ a „Vykoupení z věznice Shawshank“. Pavučinu snů si k téhle Kingovské top šestici bohužel nepřiřadím. Těžký nepoměr mezi rozsahem knižní předlohy a stopáží filmu nese své ovoce. Flashbacky a zmatečné střídání záběrů působí knihy neznalým divákům dějové zmatky a tápání. Téma je přitom zajímavé, scénky děsivé i akční, ale dohromady to není sourodé. Příliš mnoho zůstává nevyřčeného a nedotaženého. Utíkají souvislosti. Na jeden film je toho zkrátka moc. Osobně mi přišly lepší i některé TV adaptace Kinga rozdělené do více dílů. Film je sice akční, vizuálně nabitý a zpočátku i napínavý, ale je to málo. Zůstane hořká příchuť nedotaženosti a rozpaky.

Amerika (1994)

První film, který upozornil na talent Vladimíra Michálka navodit obrazy a atmosféru, které Vás cele pohltí. Výtečným tahem bylo obsazení Jiřího Lábuse do atypicky nekomediální role strýce, za níž byl také oceněn Českým Lvem. Opravdu nezapomenutelná kreace. Zdatně si ovšem vedou i další Ypsilonkoví herci – Martin Dejdar a Jiří Schmitzer. Film ještě spadá do éry nadšených porevolučních filmových experimentů. V dnešní na jistotu sázející době by už asi sotva vznikl. O to je vzácnější a cennější.

Celebrity (1998)

Přiznám se, že jsem se docela obával, jak bude vypadat Branagh v roli Woodyho Allena. Ale zvládnul to natolik výtečně, že jsem si na své obavy za pár minut ani nevzpomněl. Co říci k filmu samému? Záplava výtečných dialogů nedává vydechnout. Titulky místy nestíhají zachytit ten příval ve všech jeho detailech a nuancích. Prostě, Woody Allen. Kdo má rád jeho humor, nemá co řešit.

Bumerang (1996)

Film podle příběhu Jiřího Stránského z 50.let je reflexí a polodokumentární sondou do naší minulosti. Nečekejte nějaké akční pokoukání. Autor pravdivě ukazuje události, které byly léta vytlačovány na samý okraj národního povědomí. Přesto není Bumerang nudným suchopárným moralizováním. Je to příběh krutě testující pevnost charakterů a uchování si lidské důstojnosti a slušnosti. Vše co děláme, se nám vrátí jako bumerang. Jiří Schmitzer i díky tvrdé přednatáčecí dietě, působil autenticky a byl za svou roli právem oceněn Českým Lvem. Co dodat? Film, který se nestane hitem, ale který je navýsost POTŘEBNÝ.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Mohl to být hodně dobrý seriál. Kostýmy, dobová atmosféra, dialogy jsou na velmi solidní úrovni. Co bohužel solidně nepůsobí, je hlavní představitel. Nemohu si pomoc. Töpfer se svým typicky huhlavým fňukavým projevem může jen sotva zahrát roztomilého popletu a chytrého policajta v jedné osobě. Člověk by mu dal pětikorunu ... Škoda dvojnásobná, když srovnávám s výkony Ivana Trojana nebo Petra Kostky.