Kameňák (2003)

Upřímně řečeno – čekal jsem ještě větší hrůzu. Sem tam se ale i povedl dobrý vtip. Jako celek je to bída a utrpení, ale z Troškovy líhně jsem už viděl větší paskvily – narozdíl od takové Andělské tváře si to alespoň na nic nehraje ... Čekal jsem v rámci experimentu, že brzy odpadnu, ale jednou se to dalo přežít ... asi jsem byl ve výjimečně vstřícném rozpoložení :).

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Pro mě suchozemce jsou více než dvě hodiny strávené na moři mimořádným zážitkem. Master&Commander je film působivý po stránce vizuální a zážitek umocňuje výborně namíchaná hudba. Děj je hodně lineární, nekomplikovaný a čitelný. Není to zde však na škodu, protože jsme o to více běžnými peripetiemi postupně vtahováni na palubu britské válečné lodi Enterprise. Film stojí především na výkonech protikladně vystavěné přátelské dvojice – kapitána (Russell Crowe) a lékaře (Paul Bettany). Jeden je drsným válečníkem a druhý subtilním vědcem, kterému je válčení a zabíjení z duše protivné. Tato kombinace vnáší na loď oživující vnitřní napětí, tvořící protiváhu obav z přízračného protivníka vně. Proč tedy ne pět *? M&C mi místy přišel poněkud moc rozkymácený, abych zůstal na palubě. Chvíli napínavý a chladný do morku kostí a vzápětí zase jako kdyby jste se dostali na romantický hobití piknik Pipina mám v Pánu Prstenů moc rád, ale tady poněkud vyrušuje :). Idyličnosti se dalo ještě o fous ubrat. Naopak je třeba ocenit dobové reálie. Zvedněte kotvy a vzhůru do kina ...

Proč to všechno (1994)

Hezkýýý Být jednotlivé minipříběhy kvalitativně vyrovnanější, tak je to jasná pětka. Sympatické miniatury ztvárňující různé lidské vlastnosti. Některé pointy jsou čitelné dopředu, něco je delší, něco kratší, ale spousta z patnácti kousků měla originalitu, nápad a šmrnc. Už jste někdy viděli chlapa naučit kamen mluvit? Neskutečný Nebo kouzelný dědek z muchomůrky, který Vám splní každé přání ... kdo nevidí neuvěří :).

Ti druzí (2001)

Genialita v jednoduchosti. Jeden dům, hrstka herců a to stačí. Výtečná duchařsko-hororová miniatura. Nejen Nicole Kidmanová v hlavní roli podává bravurní výkon. Absolutorium si zasluhují i protagonisté dětských rolí a trojice sloužících. Z děje nelze příliš prozrazovat. Dlouhé záhadné napínání, mrazivá atmosféra potemnělých pokojů a překvapivá pointa. Jaká škoda, že je to (podobně jako třeba Šestý smysl) film na první podívání. Podruhé už film ztrácí nádech překvapení. Jestli Vám nějaký dobrák bude chtít vyprávět zápletku předem, tak mu rozbijte držku :)).

Škyt (2002)

Podivuhodný experiment. Pod povrchem líně plynoucí všednosti se odehrává docela solidní drama. Já jsem u toho usnout nedokázal. S úžasem jsem sledoval černou bábu, kterak v poklidu trhá konvalinky, slévá z nich tinkturu ... A chlapi padají jako mouchy ... „Když už muže nemáš ráda/ dej mu odvar z rulíku/ přidej taky papriku/ když ho ještě ráda máš/ večeři mu dobrou dáš “ – svatební písnička a zároveň v kostce děj filmu Všednost, banalita a přece syrový horor. Dobrý nápad a zajímavé výtvarné ztvárnění. Lahůdka pro ty, kdo dokáží vidět ve všedním věci nevšední ... pro ostatní asi nekoukatelné.

Poslední Mohykán (1992)

Vydařené spojení námětu, hudby a obrazů nádherných přírodních scenérií. Po všech stránkách vydařený film. Cennými devizami tohoto snímku jsou pro mě (na rozdíl od většiny podobných snímků) decentnost, nepřeslazenost, absence přehnaného patosu, připitomělých dialogů a ještě hloupějších happyendů. U amerického filmu věc nevídaná :). K tomu si přidejte výborné herecké obsazení (D.Day-Lewis, jako Sokolí Oko, děs budící Magua ) a máte adaptaci románu F.J.Coopera, na kterou je radost pohledět.

Kaena: Proroctví (2003)

ZZ = ZNAČNÉ ZKLAMÁNÍ ... Po Final Fantasy, další pokus o realistickou animaci. Očekával jsem, že Kaena bude oproti FF dějově trochu propracovanější, ale CHYBA LÁVKY. Kaena je sice po stránce grafické také dost slušná (třebaže Final Fantasy má myslím navrch), ovšem po stránce dějové a filmařské je to hodně slabé. Film je nabitý různými vizuálními hrátkami a kousky, ale paradoxně je v tom jeho slabina. Rychlé, zmatené střídání záběrů (kdo to probůh stříhal ??) působí spolu se zbytečně složitým a překombinovaným dějem těžké zmatky v hlavě. Po půlhodině usilovné snahy udržet se „v ději“ jsem to už jen dozíral ... Námětově je Kaena neuvěřitelný slepenec všeho možného. Takže uvidíte „kousky“ tu z Vetřelce, tu z Predátora, Kaena je zase jako vystřižená z Lary Croft Jako když Čapkův pejsek s kočičkou míchají dort. Nekompaktní, překombinované, nefunguje to. Ani rádoby monumentální hudba nemůže zakrýt prázdnotu a plochost děje Ano, místy je to vizuálně (z pohledu počítačové grafiky) zajímavé, místy se dokonce povedl i nějaký ten vtípek, ale to je i při ministopáži 85 min ukrutně málo

Adamovo tajemství (2003)

Velmi temný, ponurý, veskrze podivný a jedinečný snímek. Hlavní hrdina Joe Tyler (výtečný Ewan McGregor) prochází v životě podivnými destruktivními vztahy k ženám – plnými mrazivě chladného sexu, bez známek citu. Velmi důležitým klíčem k filmu je jeho originální název „Young Adam“. Nevím proč z Mladého Adama, udělal distributor Adamovo tajemství. Ve filmu totiž nejde jen o temnou kriminální zápletku. Mladý Adam je název symbolizující prvotního osamělého Adama (ještě před Evou) – člověka zmítaného syrovými pudy a instinkty, který teprve bolestně hledá svou ženskou (citovou) část. Filmu bývá vyčítán nadbytek sexuálních scén. Autor knižní předlohy Alexander Trocchi musel napsat minimálně jednu erotickou scénu co 6 stran, aby mu knihu vydali. Přesto jsem osobně neměl z filmu dojem nějaké nadbytečnosti a neúčelnosti sexu či dokonce laciné snahy přitáhnout obecenstvo. Není to příjemný film na koukání. Spíše odpuzuje, než vábí zvláštní ale pozoruhodný film. Určitě se na Adama ještě po čase podívám.

Děla z Navarone (1961)

Po mém soudu jeden ze špičkových válečných filmů. Dějová linka je trochu podobná třeba Sedmi statečným. Je jistý problém (zde dvě obří německá děla na Navarone), který je nutno zvládnout. Sejde se různorodá parta – každý ztělesňuje něco jiného. Jsou vhozeni do víru událostí, kdy se kromě samotné bojové akce postupně odkrývají jejich charaktery a životní příběhy. Žádné zběsilé střihy - nespěchá se, což je důležité. Máme čas spoluprožívat a být vtaženi do děje. Gregory Peck, Anthony Quinn a spol. jsou ve formě. Víme, že úkol bude splněn, ale přesto oči neodtrhneme

Jestřábí žena (1985)

Další z pohádek pro dospělé i děti. Solidně uhnětená směsice romantické legendy, která nepostrádá napětí i humor. Pořád se na to dá koukat. Hauerovi to s Pfeifferovou celkem sekne. Klasická oddechová záležitost.