Cesta do fantazie (2001)

Tak tohle je fakt nášup Snad jenom ten závěr by mohl být trochu propracovanější a o fous méně kýčovitý, ale jinak tomu není co vytknout. Spousta dobrých nápadů a i přes docela dlouhou stopáž film nenudí. Hezky udělané i po stránce animace.

Spider-Man 2 (2004)

Pořád je to hodně dobrý film, ale přece jenom - je to už druhý díl a tím pádem trochu ztrácí na dechu. Snaží se to dohnat větší akčností (a docela se mu to i daří), ale milostné a romantické partie jsou slabší a poněkud okoukané. Osobně mám pocit, že by bylo ideální tímto dílem skončit. Byl by to ještě konec důstojný a ctný.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Hodnotím všechny tři díly LOTR naráz. Každý z nich je poněkud jinak laděný, ale dohromady to funguje a drží. Porovnávat s knižní předlohou nemá valný smysl. Jackson se jí podle mě držel v maximální možné míře. Nechci se pouštět do nějakých megarozborů, protože je to už omleté téma. První díl je velmi jemný decentní, obraz Kraje pozvolna se vynořující nebezpečí ... jako obraz spokojeného dětství, které náhle končí a přechází do pubertálních zmatků. Děj je povětšinou veden v jedné linii. Osobně mám první díl asi nejraději. Dvě Věže jsou už úplně jiného střihu. Je to boj na mnoha frontách, neustálé přebíhání z místa na místo, sledování několika dějových linií, plno akce. Tady mi občas rychlé střihy dějů trochu vadily (jen se člověk sžije s jedním dějem, už je vržen jinam :-)), ale chápu, že by to těžko šlo udělat jinak. Moc se mi líbili Rohanští a závěrečný boj o Helmův Žleb. Návrat Krále je završením. Završením důstojným a také velmi smutným a dojemným, protože se neúprosně blíží konec příběhu. Těžko se po tak dlouhé pouti rozloučit A ještě jedna důležitá věc. Hodnotím a všem vřele doporučuji prodloužené DVD verze filmů. Viděl jsem kratší verze v kinech a je to poměrně značný rozdíl.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Fargo (1996)

Typická absurdita a černá komičnost zločinu od Joel Coena. K čemu všemu může vést banální zápletka. Podobně jako ve „Zbytečné krutosti“ upoutá výkon Frances McDormandové v hlavní roli. Nemá to chybu.

Oko (2002)

Zvláštní mystický horor, který diváka drží neustále v nejistotě na pomezí běžné reality a světa duchů. Zajímavý námět i hodně vydařené ztvárnění.

Umučení Krista (2004)

Syrové, dokumentární, realisticky se držící biblických předloh. Ano, je těžké unést takovou míru utrpení, ale o to právě Melu Gibbsonovi šlo. Veškeré násilí a krev však mají své oprávnění. Nic laciného jen pro efekt jsem neviděl. Hodnotit film s tímto námětem je nesnadné. Obsazení ani technické stránce filmu není, co vytknout, a ostatní je na vás ...

Všechna jitra světa (1991)

Moc dobrý film, třebaže velmi smutný a depresivní. Bohužel ke konci je již na můj vkus až příliš natahovaný a zbytečně patetický. Taky je mi těžko uvěřit, že by Depardieu mohl tak skvostně hrát na violoncello. Sorry, ale jeho mírně přitroublý, kožený výraz a k tomu takováhle božská hudba – to opravdu nepasuje Naštěstí je po většinu filmu pouze vypravěčem v pozadí. Pro violoncellisty povinnost :-).

Gothika (2003)

Temné, ponuré a hodně dobře udělané. Škoda zbytečně tuctového závěru.