Bohové a monstra (1998)

Jeden z výjimečných filmů. Kontroverzní James Whale, režisér slavného Frankensteina je na konci svého života. Během setkání s mladým zahradníkem se postupně navrací ke klíčovým scénám svého života. Sledovat Ian McKellena, který zde dostal velký prostor je jedním slovem potěšení. Už jen jeho jemná práce s hlasem, frázování - to je koncert pro uši, který nelze nadabovat. Ovšem i ostatní herci jsou výteční a vzniklo tak excelentní jemné komorní dílko, které si svého oscara za námět rozhodně zasluhuje.

Smrtící bumerang (1996)

Po čertech dobrej film. Postava retardovaného Karla, kterou doslova vykouzlil B.B. Thornton svým zjevem, chůzí i způsobem řeči připomíná Frankensteina. Také v ději by se našly paralely se zmíněným monstrem. Karel, který v dětství zabil svou matku a jejího milence se v dospělosti vrací z psychiatrické léčebny a začíná normálně žít. Spřátelí se s malým Frankem a stává se členem rodiny. Přítel Frankovy matky je ovšem bezcharakterní mizera, který malého Franka otevřeně nesnáší. Vztahy se vyostřují a malý Frank se dostává do podobné pasti, v jaké byl v mládí Karel. Situace nemá dobré řešení a Karel tentokrát přináší vědomou oběť.

Shrek 2 (2004)

Druhé díly to mívají těžké - zvlášť, když se první díl vyvede. Shrek2 se ovšem povedl na výtečnou a rozhodně svému předchůdci nedělá v ničem ostudu. Oproti prvnímu dílu ještě přibylo hlášek a odkazů pro odrostlejší obecenstvo - je pokryto celé věkové spektrum diváctva – každý si své najde. Nepochybně se zvedla úroveň českého dabingu, který u prvního Shreka těžce klopýtal za originálem. Diskutabilní může být snaha stůj co stůj počeštit některé hlášky. Velice rád se podívám na Shreka2 v originálním znění, abych mohl porovnat. Jedinou „vadou“ na kráse je tak, stejně jako u jedničky, délka. Uteklo to moc rychle.

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Čtyři hvězdičky, ale především kvůli Werichovým pohádkám samým. Celý projekt v sobě od počátku skrýval mnohá úskalí, která se ne vždy podařila překonat právě optimálně. A tak mi jakožto posluchači původních Werichových nahrávek velmi nelibě zní zbytečně moc vyfiltrovaný a přepucovaný Werichův hlas, jehož je chraplavost nedílnou součástí a který tím ztrácí mnohé jemné intonační zákruty. Některé boží hlášky (např. „... co, co, co to plká?“ ve Fimfáru) bohužel padly za oběť střihu. Taktéž jsem nepochopil úvody pohádek v podání Oty Jiráka, který se snaží huhlat jako Werich. Nemyslím, že to bylo nutné. Ale abych jenom nekritizoval. Animace a výtvarné ztvárnění je ve všech dílech na výborné úrovni a Werichovým pohádkám vyloženě sluší. Takové peklo v „Až opadá listí z dubu“ je excelentní. Kdybych neměl nesmazatelně naposlouchaný Werichův originál (bez filtrování), tak bych byl nadšen úplně :-).

Liga výjimečných (2003)

Nečekal jsem zázrak, ale oddechovou komiksovou parodii. První půlka tomu ještě docela odpovídala. Úvodní seznamovací scény, kdy se Liga výjimečných dává dohromady, mají docela vtip a šmrnc. Bohužel, druhá půle je už naprosto o ničem dějově i trikově a sladkobolný synovsko–otcovský závěr to jen podtrhuje. Vidět jednou úplně stačí. Nic „výjimečného“ se nekoná. Mnohem více by žel odpovídal název Liga podprůměrných

Underworld (2003)

Dost slušná ponurá a chladná oddechovka z podsvětí. Rodinná sága dvou rodů – lykantů (vlkodlaků) a upírů. Co se týká hojných akčních scén, jejich styl a charakter, stejně jako oblečení a typologie jednotlivých postav prozrazuje velmi výrazné „inspirace“ u Matrix a Blade. Zvukové i vizuální efekty jsou slušné, byť někdy trochu předivoce sestříhané a namíchané. Děj je již výrazně slabší, klouže jen akčně po povrchu a nenechává nám prostor k většímu proniknutí. Přitom by jistě filmu pomohlo např. důvěrnější seznámení s Michaelem, který je klíčovou figurou. Ponuré záhrobní ladění odlehčují scénky typu: upírka Selene s laptopem nebo mobilující upíří bodyguard - nesmrtelnost je nesmrtelnost a pokrok se zkrátka zastavit nedá :-). Vše dopadne tak, jak má, překvapení se nekonají, ale závěr naštěstí zůstává vcelku bez šlehaček a otevřený (seriál nás ale doufám nečeká :)).

Zbytečná krutost (1984)

Výtečný kousek - klenot. Banální a ve své krutosti až komická zápletka rozpoutaného řetězce násilí a nedůvěry („ já vím jen, že tady v Texasu si musí každý pomoct sám“). Brilantní dialogy plné černého humoru (tady se musel inspirovat i Tarantino) a trefa při obsazování jednotlivých rolí. Musel bych hodně přemýšlet, kde jsem viděl tak skvostně odporného slizouna, jakého vysekl M.Emmet Walsh v roli soukromého detektiva. Napínavé, hrůzné a vtipné zároveň. Nemá to zkrátka chybu.

Frekvence (2000)

Velmi zajímavá zápletka proplétání minulosti a budoucnosti. Dobrý scénář, dobré obsazení, bohužel závěr z toho dělá cukrkandlovou frašku. A jestli neumřeli, tak tam žijí dodnes ... Celá atmosféra filmu je během pěti minut v čudu. U tak kvalitního filmu je to ŠKODA o to větší. Trochu mi to připomnělo Spielbergovy filmy, které také obyčejně trpí happy závěry.

Božský Bruce (2003)

Čtyři hvězdičky, ale né úplný (tak 70%). Po shlédnutí upoutávek to vypadá na bezmeznou taškařici, ale není tomu tak. Dostaví se typický, dějově jednoduchý americký koktejl komedie, tragiky a nutného polopatického poučení s hepíkem jako hrom. Vlastně vcelku přízemní záležitost, nebýt J.Carreyho a M.Freemana a jejich některých vpravdě božích hlášek ... :)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Oproti prvním dvěma milým a přítulným dílům došlo ve třetí části k dosti dramatickému posunu. Přibylo akcí, vizuálních efektů a celé ladění je mnohem ponuřejší. Už to skoro ani není pro děti ... Také děj je oproti předchůdcům komplikovanější. Částečně to celé souvisí s posunem věku protagonistů, kteří už z dětských postaviček notně povyrostli. Další věcí je nutné zhuštění děje vzhledem k rozsahu knižní předlohy. Troufnu si říct, že předem děje neznalí a děti budou mít chvílemi problém pochytit všechny souvislosti. Také závěrečná dlouhá časová smyčka, která má objasnit předcházející události, paradoxně může věci ještě více komplikovat. Třetí díl Harryho Pottera je rozhodně zážitkem, který si nenechte ujít. Mně osobně „měkčí“ první dva díly zatím seděly více. Ale mám dojem, že tento film musí dozrát. Na první podívání toho na mě bylo trochu moc. Myslím, že podruhé to bude lepší.