Válečná generace (2013) (seriál)

Výborný průřez německou stranou války, který ukazuje rozmanitou povahu motivace německých občanů. Jasně dá se argumentovat, že je potlačená nacistická ideologie, ale je třeba si uvědomit, že je zde zobrazen Wehrmacht, který nebyl prolezlý nacismem jako takovým, ale stál opravdu na vlastenectví a odčinění Versailleské zrady. Fanatismus Němců neprošlých frontou je zde vidět, i když to nejsou nacisté - víra v konečné vítězství, v neomylnost Vůdce. Jistě našly by se i oslí můstky a nepravděpodobné náhody, ale je to film a ne historická rekonstrukce.

Černé roucho (1991)

Zajímavý pohled na střet dvou civilizací a katolizaci Huronů. Zásadní otázkou je vůbec, proč by někdo měl měnit svou víru předků.

Ukradená vzducholoď (1966)

Vím, co jednou budu pouštět dětem. I když stejně to asi častěji bude Cesta do pravěku.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Je to velkofilm, ale není to Tolkien. Jackson si rád hraje a je to vidět - to množství efektů je, ale mnohdy až kontraproduktivní. Víc mi vadí úpravy předlohy, které jdou proti Tolkienovu duchu (celá Taurielinina linka). Samotná přítomnost Legolase je logická, ale musí to zase být taneční mistr? Stejně tak je u Medděda ztracena celá pointa vtipu. A o logice sléváren radši pomlčím (jak to, že Smaug neroztavil svůj poklad?). Zase scéna cesty temným hvozdem je vyvedena výborně a stejně tak i Jezerní město. Od horší výsledku film zahraňuje nádherná hudba a výborné herecké výkony (Freeman, Fry, ...). Sám Freeman by celý film zahrál jen výrazem. Tedy film rozhodně není špatný, jen by Jacksonovi pomohla jistá střídmost.

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Mezopotámii (2001) (epizoda)

Ano záběry natočené v Tunisku ve mně vyvolaly nostalgii, takže 5*, Jinak je to klasicky dobrý David Suchet, škoda jen toho Kostkova dabingu, Meduna má přece jen vhodnější hlas.

Cesta do pravěku (1955)

Film, který jsem viděl nesčetněkrát a v podstatě mě přitáhl k vědě (že jsem pak dezertoval k vědám humanitním, je však jiný příběh). Navíc mám ten film spojený se svou první návštěvou Národního muzea, kde vystavovali tyranosaura. Takže i navzdory zvláštnímu konci musím dát plný počet.

Vendeta (2011)

Ondřej Vetchý překvapil a hraje velice přesvědčivě. Jediný problém jsem měl se začátkem, který byl poněkud těžkopádný, místy špatně hraný a místy špatně psaný. Přesto bych se na to asi podíval znova.

Vražda prezidenta Kennedyho (2013) (TV film)

Přesvědčivě obsazené zmapování oficiální verze atentátu. Neříkám, že tu je nějaká konspirace nebo ne, tohle období mě nezajímá na tolik abych se o to zajímal do dostatečné hloubky. Obecně jsem spíše proti konspiračním teoriím, i když uznávám, že občas objeví zajímavý argument.

Zlato Yukonu (2013) (seriál)

Kopie Gold Rush Discovery Channel. V něčem lepší - zkušenější lidé, v něčem horší - postrádá to absurdní humor neschopnosti a víry Hoffmanů. Ale je tam zlato a pěkná příroda.