Vice - Svět pod lupou (2013) (seriál)

Zajímavý novinářský projekt, který se zabývá mnoha tématy, o kterých se moc nemluví (pro mě nejzajímavější byla reportáž o vykrmování mauretánských žen). Na druhou stranu je to novinařina, ve které se autor snaží sám prožít referovanou záležitost, a není tedy cílem objektivní zpravodajství. S tím na zřeteli je pak těžké hodnotit celý pořad, bylo by to spíš na hodnocení jednotlivých reportáží.

Yuma (2012)

Plné akce, ale možná zbytečně dlouhé. Zvláště poslední čtvrtina byla divná, taková neúplně navazující. Hlavní hrdina má nějaký vývoj, ale na tom konci se to zvrátí. Lze diskutovat o tom, zda je to možné či nikoliv, ale za mě to je nikoliv. Jinak film je plný různých symbolů doby a je v tomhle umně zvládnut. Navíc víc jak přesvědčivé obsazení.

Domek z karet (2013) (seriál)

1. série: Z počátku jsem pořádně nevěděl, co si o tom myslet. Už dříve jsem viděl britskou verzi a ta je skvělá, takže jsem měl strach, že půjde o pouhou kopii upravenou do amerických kulis. Do jisté míry se to vyplnilo, ale zároveň časový rozdíl mezi oběma seriály vytvořil potřebné nové kulisy. Zoe už není tak naivní jako byla Mattie a Francis potřebuje více prostředníky, aby uchránil svou totožnost. Navíc má silnější soupeře než britský Francis, takže se mu vše nedaří hned. Na druhou stranu je emotivnější a občas mu to prostě ujede. Kevin Spacey je sice vynikající, ale chybí mu jistá noblesa Iana Richardsona (vím, je to tím, že není Brit, ale přesto). Přidaná role manželky ukazuje, jak se změnila doba za 20 let. Celkový dojem je tedy velmi pozitivní. 2. série: Udržuje se úroveň první série. I když zvláště ke konci přibývá zásahů deus ex machina a konečné vítězství přichází v okamžik, kdy se všechno sype. Možná to byl příliš velký skok. V danou chvíli jsem bych čekal, že je to smete všechny - celou vládu i business.

Fany (1995)

Vynikající obě Jiřiny. Film se spoustou pěkných momentů, ale dohromady trochu skřípe. Přesto na mě nějak zapůsobí, tedy 4*.

České století (2013) (seriál)

obecně: chvályhodný počin, který snad bude dobře provedený (hodnocení budu postupně upravovat podle dílů) 1. díl: Masaryk je obrovská látka a chtělo by to zvláštní seriál (třeba podle stylu minisérie John Adams), tedy chápu proč bylo nutné vybrat jen nějaký úsek. Problém je, že vybrané úseky mají mezi sebou příliš velké mezery a zvláště skok z roku 1916 do návratu v roce 1918 je špatný. Aspoň, kdyby u toho byl lepší vypravěč, ale nic. Chybí toho příliš mnoho (zvláště cesta do USA a Ruska, Beneš se jen mihne, Štefánik vůbec, ...). Na druhou stranu byl díl podán velice řemeslně pěkně a zvláště obsazení Huby a Donutila sedělo. Scény rozhovoru těchto dvou byly prostě výtečné jak herecky, tak tématicky. Celkově tento díl za 1,5* a to hlavně za pro mě sympatičtější pohled na Masaryka, jako někoho, kdo si do značné míry Čechy a ČSR vymyslel sám pro sebe. 2. díl: V něčem lepší než Masaryk, ale jinak se opakují stejné chyby. Pozitivně bych hodnotil udržení úzkého časového rámce (závěrečný odskok se nevztahoval k Benešovi, a tedy byl sice zbytečný, ale nerušil). Herecky skvělý byl Daniel Landa, u kterého se projevilo, že role byla psána přímo pro něj. Beneš je zobrazen správně ambivalentně (můj osobní názor na něj není podstatný), ale i tak mi chybělo větší zdůraznění jeho profrancouzského a protiruského postoje. Celkově mám z tohoto dílu lepší pocit 3,5*

Epizoda ze života sběrače železa (2013)

Rodina v těžké životní situaci, ale takových je hodně. To, že jde o sběrače kovu, je naprosto irelevantní k ději. Film jen popisuje aktuální problém rodiny. Neříká nic o tom, jak žila před tím, a proč tak žije. Jediné v čem film uspěl je možná představení problematiky zdravotního pojištění, ale i to se povedlo jen nepřímo. Navíc mi přišlo, že víc jak polovina scén nebyla vůbec k žádnému tématu a ani nenastolovala atmosféru. Ani nechápu proč je to srovnáváno s Je to jen vítr - to byl film o něčem.

Jistě, pane premiére (2013) (seriál)

Dělali to stejní autoři jako původní sérii a je to poznat. Humor je velice podobný a pravda současná EU jim to spíš ulehčuje. V tomhle ohledu se zvláště povedla epizoda 4. Problém je, že casting je katastrofální. S Jimem Hackerem (a jeho poradkyní) bych se dokázal smířit, ale Humphrey a Bernard (ten mi navíc připomíná hlasem Maurice Mosse z IT Crowd) - ne ne a ne - jsou prostě špatní. Celkově chápu touhu autorů znovu vstoupit do stejné řeky, ale problém kopií je, že musí být lepší než originál, aby byly úspěšné. Stejný být nestačí, a i to se zde nedaří. Navzdory tomu je to lepší než napodobenina The Thick of IT.

Divadlo Svoboda (2011)

Velice povedený dokument o geniálním umělci. Sice je zpočátku rozvleklý a nejistý v tom co chce říct, ale k tématu přistupuje bez předsudků a dává prostor všem aspektům této významné osobnosti. Samozřejmě v mezích, které jsou dané příbuzností autora s objektem dokumentu.

Don Jon (2013)

Film skvěle vystihl Mertax. Jen bych doplnil pár postřehů. Scarlett hraje prvotřídní potvoru. JGL skvělého nesympatického slizouna. Problém je, že nejdou dohromady ani v první polovině, kde má být JGL zamilován. Prostě nic. Dialogy jsou místy velice umělé, místy velice reálné. Celý film je takový jednou nahoře, jednou dole. Tváří se jako objevný, ale nakonec nic převratného neobjeví... Nějak nevím, co si o tom mám myslet.

Čas umírat (2007)

Babička a pes obstarají vše. Danutě Szaflarské bych netipoval víc než 70. Ve filmu je hodně k ponaučení - vyzdvihl bych asi tu sílu nevzdávat se, a že v každém věku má smysl se nepoddávat navzdory všudypřítomné melancholii.