Oáza (1972)

Nejdřív to dobré - krásné exteriéry (poušť je přece jen překrásné prostředí a má slabost), herecké obsazení (Vinklář s Hrušínským hrají dobré magory), skvěle je taky zachycená psychologie jedinců bojujících o základní zdroje, ergo vodu. Na druhou stranu film má řadu nedostatků. Logické chyby typu - z oázy půjdeme tudy a dojdeme na jižní hranici Alžírska, a na konci filmu Brzobohatý říká "došli jsme k moři." Také by filmu výrazně pomohli německy mluvící Němci, více by vynikly některé scény (Vinklář buzerující zajatce, slovní hříčky s označením hodností, ...). Za zcela zásadní však považuji dvě výtky. 1) Hudba mě po většinu času spíš rušila, podle mě se nehodila k takovému filmu. Pravda ta menší část se tam zase hodila, zvláště na začátku filmu pomáhala vyprávět nastupující šílenství. 2) Konec přišel naprosto nečekaně a závěrečný monolog, který přináší protifašistickou propagandu, se vlastně vůbec nevztahuje k filmu.

Stopa vede do Liptákova (1969)

Jeden ze slabších Cimrmanů, ale zase je zde zachycen sám mistr ve vlastním filmu.

Proso - opereta DJC (2013) (koncert)

Hudebně pěkné, ale zrekonstruované Proso to není. Čekal jsem alespoň nějaké nové přednášky.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Ten film je prostě divný - neví, čím chce být a děj se spíše přeskočí, a pak se o něm povídá. Díky těmto skokům mi soví svět nedával moc smyslu a nevytvořil prostor pro něco většího, ač potenciál zde je. Animačně pěkné.

Vraždy podle Agathy Christie - Nůž na krku (2012) (epizoda)

Komisař Larosier a jeho dcera Julliete jsou skvěle napsané, obsazené a zahrané. Místy byla sice komická snaha křečovitá, ale tuším, že to bylo spíš překladem a dabingem a ve francouzštině by to vyznělo lépe.

Ceny paměti národa (2013) (pořad)

Velice decentní ocenění polozapomenutých zásluh, a proto je třeba si je připomínat. Zaujalo mě zpracování jejich příběhů. Jediné, co to kazilo byl závěrečný falešný zpěv.

Delta (2008)

Těsně po filmu jsem si říkal, jak jsem to jen mohl vydržet. Ač je film natočený velmi pěkně, pěkné záběry s vhodnou silnou hudbou, tak jsem neustále prchal od plátna k zajímavějším pohledům okolo. Předpokládám, že autorův záměr bylo představit předsudky, osamocení a vytržení ze společnosti, což chtěl zřejmě dokázat hrdinou, o kterém nic nevíme; známe pouze jeho přítomnost, ale co k ní vedlo je v tajemnu. To se víceméně podařilo. Je zde mnoho velmi silných scén. Na druhou stranu mi jednotlivé scény na sebe nenavazují, nevidím v nich nějakou logiku, která by je spojovala, jen ten pocit osamění a zmaru. Z chování mnoha postav lze vyčíst, že problém nenastal návratem hrdiny, ale že s ním byl pořád. Právě chybějící kontinuita a motivace u hrdiny proč odešel, proč se vrátil mi zde chybí. Historie člověka se podepisuje na jeho vývoji, a tedy se ji nelze zbavit. Když ji film postrádá, chybí mu jedna dimenze. Neříkám, že by zde musely být nějaké dlouhé vysvětlující pasáže, které by zkazily emocionalitu filmu, ale aspoň něco od čeho se dá odrazit. Něco, co by se dalo použít jako klíč, legenda ke čtení postav. Takto je film postaven tak, že se dá vykládat mnoha způsoby, ale naprostá většina bude zcela zcestných. Nejvíc onu zmiňovanou legendu postrádám během závěrečného pozvání vesničanů a chování sourozenců k nim. Nesedělo mi vůbec do rámce jejich chování v průběhu celého filmu. Skoro bych řekl, že se zachovali navzdory jejich zkušenostem s vesničany, což pak vedlo k onomu závěrečnému, velmi silnému, rozuzlení.

Je to soda (2005) (seriál)

Občas povedená hláška, ale jinak nic. Zvládl jsem 6 epizod, ale i to bylo moc. V porovnání s Yes, Minister to ztrácí naprosto ve všem - žádná elegance, žádná noblesa, jen banda pitomců. K tomu snaha o co nejvulgárnější vyjadřování, které často zakrývá fakt, že se o ničem nemluví. To vše je doprovázeno pseudodokumentární kamerou, která mě spíš irituje. Tenhle styl mě iritoval i u The Office, ale Ricky Gervais to měl přece jen trochu promyšlenější. Shrnuto - pár povedených situací a Malcolm Tucker (snad jediná myslící postava) to zachraňují od odpadu.

Utopia (2013) (seriál)

1. série: Začátek a konec série byly napjaté spoustou konspirace, duševně narušených postav a šokujícího průběhu. Prostřední 2 díly to spíš natahovaly, než posouvaly dál. Jinak perfektně zahrané a s podmanivou hudbou. Celkově má míru množství WTF momentů na minutu jednu z největších, co jsem za poslední dobu viděl.

Poklad byzantského kupce (1966)

Herci výborní, zápletka zajímavá, ale v celkovém pohledu to nějak nešlo dohromady. Několik povedených vtipů (podávání sirek, Sovákova hláška "víte, jsem buržoazního původu", celý závěr a mnoho dalších), ale často snaha o vtipnost přecházela až do trapnosti.