Amy's Fucket List (2023)

Filmy ako "Amy´s Fucket List" ma občas vedia skutočne veľmi dobre naladiť. Na nič sa nehrajú, nesnažia sa o nejaké extra kreatívne momentky a len v podstate doručia presne to, čo od nich chcem. Ženu, ktorej ostáva pár dní života a rozhodne sa postaviť proti všetkému čo ju v živote absolútne najviac vytáča. A potrestať každého kto si to zaslúži. Vďaka tomu je to svieža komédia, ktorá ma možno nerozosmiala v každom momente, ale zase podľa mňa nepriniesla niečo, čo by mu nejako výrazne uberalo na kvalite. Dostanete presne čo očakávate. A je tu aj pár dobrých hlášok, ktoré pobavili. Neviem čo viac ani povedať. Je to proste oddychový film, kde sa dočkáte presne toho čo čakáte. A stojí to za jedno pozretie? Podľa mňa áno. Hodnotenie: B

Alice, Darling (2022)

"Alice, Darling" je síce témou zaujímavý film, no spracovaním sa to neskutočne vlečie a ide tak pomaly, že miestami som mal pocit, že film netrvá 89 minút, ale minimálne 140 minút. A to je asi jeho najväčšia škoda, lebo keby ma dokázal svojim spracovaním viac vtiahnuť do deja, mohlo ísť o jeden z najlepších filmov roku. O žene, ktorá znáša psychický nátlak zo strany svojho priateľa a dokopy musí robiť všetko pre jeho spokojnosť, aby nemala pocit, že si niečo nezaslúži a podobne. Toto je niekedy úplne najväčšia forma šikany, akú si vo vzťahu viete predstaviť. Meniť niekoho, alebo sa ho snažiť niekam vtlačiť preto, lebo ho milujete a vlastne mu chcete len dobre. Nikdy to nerobíte preto, že chcete človeku dobre. A pravdepodobne by ste si svoj život užili aj bez tej osoby. Každopádne scénky na chate a ako postupne eskaluje napätie je spracované dobre. Možno sa dalo ešte viac vyťažiť aj z tej bočnej línie o stratenej žene, po ktorej sa pátra. Možno to mohlo byť viac psycho. Neviem. Ale cítil som, že sa s mnohými scénkami točíme v kruhu a vieme pochopiť v prých pár momentoch čo je v skutočnosti Simon zač. Takže film mohol skúsiť nájsť iný spôsob, ako tento príbeh predať. Môj pocit. Hodnotenie: C+

Syn (2022)

Na "The Son" som bol veľmi zvedavý. Chcel som vidieť ako sa Florian Zeller postaví k inej téme po tom, aký fantastický zážitok priniesol s filmom "The Father". No bohužiaľ, bol som príliš optimistický a bohužiaľ film nedopadol tak ako jeho predchodca. Čo je pre mňa veľké sklamanie. Je ale aj pravda, že "The Father" bol veľmi malý a komorný film, o ktorý sa postaralo pár talentovaných hercov a práve svojou atmosférou a zasadením do toho bytu dokázal výrazne vytiahnuť všekto okolo. "The Son" ide na to opačne. Robí ten film väčší, pridáva postavy, dáva tam viacero situácií a snaží sa do toho nejako zakomponovať celkový príbeh. Bohužiaľ niekedy je menej viac a tento film to úprimne dokazuje. Dlhodobo som sa pri filme viac-menej nudil, nemal som pocit, že prináša zaujímavé momentky a jediné časti, ktoré skutočne fungovali sa dostávajú až na konci. Kedy som skutočne už cítil, čo sa stane. Najlepšia momentka filmu prichádza skutočne úplne na konci, kde sa Hugh Jackmann dočká toho, čo si celú dobu prial a funguje to skvele. Je to emocionálna scénka, ktorá ma skutočne zasiahla. Film však nevyniká ani v rámci témy (toto sme už videli) a jediné čo ho posúva sú herecké výkony. Najmä Hugh Jackman a Laura Dern toto prežívali naplno. No Zen McGrath dokopy so svojou postavou nemá veľmi veľký priestor na to priniesť nejaké zaujímavejšie momentky (okrem spomínaného záveru) a to je škoda, lebo mohol tento film niekam potiahnuť. Jedno pozretie okey, no viac od toho netreba čakať. Hodnotenie: B-

Možná řeknu ano (2023)

"Maybe I Do" možno nevyniká ako nejaká výraznejšie zaujímavá romantická komédia, no bola schopná si ma celkom slušne získať. V prvom rade som vôbec nevedel ako sa budú naše príbehy postupne prepájať a keď spoznáme jednotlivé dielky skladačky, je to celé oveľa zaujímavejšie. Ak ste to náhodou vedeli, tak to asi úplne fungovať nebude, no nemyslím si, že by bol pre mňa film strata času. Stále platí, že mám rád Emmu Roberts a tak nejako sa vždy teším keď mám možnosť ju v nejakom filme vidieť. Dokonca by som povedal, že mi je ľúto, ak sa tam objaví len na malý moment ako to bolo napríklad v prípade filmu "The Hunt". Podľa mňa je veľmi talentovaná a sympatická herečka. Ostatní tu ale podľa mňa fungujú dobre tiež. Vo svojej podstate film nemá žiadny výraznejší moment a jediné čo ho v mojich očiach dvíha je práve charizma hereckého obsadenia. Mám rád skoro všetkých zúčastnených v tomto filme. Ako som už spomínal Emmu Roberts, tak rovnako vždy rád vidím Diane Keaton (ktorá je podľa mňa nádherná ženská), William H. Macy je skvelý, Susan Sarandon si svoju rolu veľmi užíva a Gere je zase v tradičnej role šarmantného seniora, ktorý je tak nejako neodolateľný. Neviem úprimne povedať, či ide o dobrý film... no mňa to bavilo sledovať. Hodnotenie: B

Někdo klepe na dveře (2023)

Z "Knock At The Cabin" som mal trošku obavy. Ukážky pôsobili, že M.Night Shyamalan prinesie podobný zážitok ako v roku 2008 so svojim "The Happening". A na niečo také som rozhodne nemal náladu. No rozhodol som sa dať mu šancu a vo výsledku som z kina odchádzal skutočne spokojný. Mal som pocit, že všetci herci dali do toho skutočné maximum, svojimi momentkami to na mňa zapôsobilo a hlavne som tak nejako dúfal, že to dopadne trošku inak. Pretože zvláštnym spôsobom som si začínal mnohé tie postavy obľubovať. Najmä Adrienne. Keď príde tá momentka, keď sa im snaží prehovoriť do duše, celkom ma to zasiahlo. Bolo mi jasné, že nebude cesty späť. V závere mal film tiež svoje momentky keď sa ukáže skutočnosť a budú tak môcť aj udalosti z toho čo sa udialo vnútri chaty doznieť. Úprimne, čakal som, že film dopadne ako kolosálne komediálne fiasko, no bol schopný ma svojim spracovaním úprimne zasiahnuť a skoro by som si prial verziu, kde by nemuseli tie udalosti dopadnúť takto. Mám pocit, že by si ho tie postavy zaslúžili. Hodnotenie: B+

Kdosi, koho jsem znal (2023)

Podobne ako M.i.k.e. som si aj ja tento film pozrel po tom ako neúspešne dopadlo pre mňa "Your Place Or Mine". Dúfal som, že sa dočkám niečoho lepšieho a našťastie môžem povedať, že "Somebody I Used To Know" je minimálne pre mňa oveľa zaujímavejší film, ktorý mal minimálne talentovanejšieho scenáristu. Niekde začneme a dostaneme sa k výsledku, s ktorým som popravde nejako extra nepočítal. Je tu vidieť, že niekedy sa veci nemusia vyvinúť tak ako by sme chceli a môžeme byť aj tak spokojní. Alison Brie je najmä veľmi príjemná herečka a postupne sa jej postava Ally stane aj celkom sympatická. Uvedomí si aj vážnosť niektorých svojich činov, čo jej pre mňa pridáva množstvo bodov. Je pravda, že toto je niečo, s čím som síce počítal, no spôsob akým to film urobí je podľa mňa dobre vymyslený. Pretože mal som tak trošku pocit, že aj Ally aj Cassidy sa istým spôsobom chceli zbaviť jedna druhej. Čudovať som sa tomu nečudoval, no film mi ukázal práve skrz tieto dve postavy, že vie ako spraviť dobrý film. Bavilo ma to sledovať, v správnych momentoch ma to pobavilo a vo výsledku ide o schopnú romantickú komédiu, ktorá nemieri nikam po nejakú super veľkú cenu, no je to príjemná oddychovka. Hodnotenie: B

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Wow. Zdá sa, že Marvel strácajú svoje dobré karty a začínajú skutočne servírovať filmy, ktoré si nezaslúžia nikoho čas, lebo ich dobré časy skončili s "Avengers: Endgame". Alebo? Ja osobne nepatrím medzi tých, ktorí kritizovali fázu 4 a mali v nej podľa mňa dobré projekty. Najhoršie čo podľa mňa "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" urobil je to, že to bolo označené za najdôležitejší projekt, ktorý momentálne majú. Tým nás všetkých poriadne vyhypovali a čakali sme, že sa dočkáme najnovšieho Marvel fenoménu, ktorý im zožerieme aj s navijakom. To sa ale nestalo. Pre mňa však film nie je vôbec zlý, má svoje dobré momenty, triky sú celkom dobré a prakticky nijakým spôsobom neprináša nič, čo by som vnímal nejako horšie, oproti mnohým predošlým filmom. Možno až na pár výnimiek. Dizajn MODOKa mi neskutočne pripomenul film "The Adventures Of Sharkboy And Lavagirl". A úprimne si myslím, že to nie je film, ktorý chcete niekomu pripomínať. Plus si ani nemyslím, že to je veľmi zaujímavá postava. Je to skôr postavička, ktorá mala pobaviť v kine deti. Čo sa podľa toho smiechu, čo sa z kina ozýval bolo splnené. Vo výsledku tak film ale trošku udal aj svoj tón. No keď majú prísť sktuočne dobré momentky, tak som sa ich dočkal tiež. Mám rád našich hlavných hrdinov, Kang je solídny zloduch, film je dynamický, má solídne finále a som zvedavý kam sa Marvel posunie ďalej a ako to bude pokračovať. Takže v mnohom ma film neodradil. Nie je to ale určite jeden z najlepších Marvel filmov a možno by mali tvorcovia celého tohto univerza trošku zvoľniť a dať si zase so svojimi projektami trošku viac načas. Lebo možno už začíname byť presýtení komiksovými filmami. Ja osobne ešte nie, no vyzerá to tak, že iní už áno. Hodnotenie: B

Babylon (2022)

Mám taký pocit, že pri točení tohto filmu sa Damien Chazelle trošku utrhol z reťaze a rozhodol sa proste, že natočí čo chce. Každopádne sa neviem zbaviť pocitu, že aj keď vo výsledku film oceňujem, tak "Babylon" rozhodne nie je projekt, ktorý by som si pustil niekedy v budúcnosti, dokonca ho ani nepovažujem za najlepší film tohto režiséra. Má svoje dobré momentky, (tie mu neberiem) ale čo sa týka atmosféry, alebo celkového spracovania, nemuseli sme sa dočkať až takejto záplavy scénok, ktoré mi popravde toho veľa nepridali. Úvodná párty a prevoz slona mi nejakým spôsobom hneď udali tón, na ktorý sa mám nastaviť, no v jadre je tam len jedna scénka, ktorá ma nejako výrazne pobavila a to je Brad Pitt s jeho taliančinou. Ostatné je mix všetkého od dobrého, fajn až po úplne nechutné. A to sme len v úvodnej polhodine, po ktorej nám konečne na obrazovku nabehne názov filmu. Čo vyzdvihujem je jeho vizuálne spracovanie. Mám pocit, že práca s kamerou bola obdviuhodná a všetky scénky vyzerajú skvele. Margot Robbie sa opäť dostáva do svojho Harley Quinn živlu a robí si prakticky čo chce, no najlepšie momentky filmu sú práve keď "ako sa hovorí" pýcha predchádza pád. To je poľa mňa to čo chcel Chazelle týmto filmom dosiahnúť. Hovorí nám to už v samotnom názve, kde z Biblie poznáme príbeh Babylonskej veže. V každom príbehu je to vidieť a spracované je to solídne. No film rozhodne nemusel trvať viac ako 3 hodiny a je tu veľké množstvo scénok, ktoré sa dali vyhodiť von, aby to celé zarezonovalo silnejšie. Takto som sa spočiatku celkom bavil a bol fascinovaný Hollywoodom v období 20-tych a 30-tych rokov, no ku koncu som sa už začínal sporadicky aj nudiť a čakal, kedy sa konečne dostaneme do toho finálneho momentu. Takže nie je to určite film, ktorý som očakával a vo výsledku spôsobil aj mierne sklamanie. Hodnotenie: B

U tebe nebo u mě? (2023)

"Your Place Or Mine" je neskutočne sterilným filmom, ktorý vôbec nevie pracovať so svojimi postavami ani so svojim scenárom. Kým úvod nám otvorí celkom dobrú romantiku, ktorá sa skončí spoločným sexom, následne sa dostaneme do života našich hlavných hrdinov, ktorí sú niekde úplne inde, sú najlepšími kamarátmi, no v ich živote dokopy neustále niečo chýba a akoby žili vo svojich vlastných bublinách, v ktorých sa snažia mať všetko perfektné, no dokopy nevedia čo ďalej. No potom skrz jednotlivé situácie jeden druhému nakopnú život, aby ich vyhnali z toho sterilného života bez akejkoľvek iskry a film je na svete so svojim teatrálnym záverom. Možno tomu nakladám viac, než by si to zaslúžilo, no v jadre nevidím jediný výraznejší dôvod, pre ktorý by som bol tento film ochotný komukoľvek odporúčať. Mám pocit, že tvorcovia to postavili na jednej karte a tou boli naši herci. Lenže čo s tým, keď všetko ostatné vo filme pôsobí neskutočne mŕtvo alebo len s všetkými možnými klišé. A navyše vieme, ako to na konci dopadne, čiže aj všetky potenciálne odbočky (najmä čo sa týka Debbie) sú úplne zbytočné a len zabíjajú čas. Priemerný film, ktorý možno neurazí, ale žiadny výrazný dôvod na odporúčanie nemám. Len na zabitie času. Hodnotenie: C

Planeta nezadaných 3 (2019)

Do tretice všetko najlepšie. "Planeta Singli 3" tak trošku bohužiaľ vybočuje z toho čo priniesli prvé dva filmy a tentokrát sa rozhodli tvorcovia priniesť svadobne ladenú komédiu. Okey, som zvedavý čo sa z toho dokáže vyvŕbiť. Popravde ale musím povedať, že tento diel je o niekoľko levelov slabší, ako boli prvé 2. Humor pokrivkáva, atmosféru to má často slabú, a neprináša to niečo čo by sme už nevideli niekde inde. Najlepšia momentka je pre mňa asi chlapské posedenie v krčme aj s malým deckom. Tam je niekoľko dobrých častí. Najmä keď je zrejmé, že malému sa páčila myšlienka ísť na pivo. Toto pobavilo. A rovnako aj pes so svojou novou hračkou. Je síce zrejmé, že k tomuto fóru príde, no je spracovaný funkčne a solídne. No postavy ma tentokrát nevedia presvedčiť k tomu, aby som ich opätovne sledoval a rovnako sa to nedarí ani tým novým. Kým prvé dve časti sú podľa mňa klasiky, ktoré by sa mohli pozrieť kedykoľvek keď má chuť niekto na dobrú romantiku, toto je film na jedno pozretie. Škoda. Hodnotenie: C+