Creed III (2023)

Vnútorne som mal pocit, že "Creed III" sa stal filmom, ktorý som tak nejako vnútúrne potreboval vidieť. Mal som potrebu vidieť osobný príbeh, kde minulosť začne prenasledovať nášho hrdinu a bude sa jej musieť postaviť čelom. Kde sa ukáže, že dusiť v sebe minulosť a pocity krivdy alebo naopak aj pocity viny úplne nefunguje. Vždy človek narazí na prekážky, ktoré ho potom vedia stiahnuť ku dnu. V tomto smere ide pre mňa o absolútne unikátny zážitok, za ktorý musím Michaelovi B. Jordanovi pogratulovať. Primárne ako režisérovi, že sa k tomuto príbehu postavil týmto spôsobom. Pamätám si ako kritici po "Creed II" hovorili, že najlepšie by bolo asi ostať tu a nerobiť ďaľšie pokračovanie, lebo by to mohlo celú sériu pokaziť. Nuž, myslím si, že k tomu v žiadnom prípade nedošlo a to práve vďaka Jordanovi a rovnako úžasnému Jonathanovi Majorsovi, ktorý si po "Ant-Man And The Wasp: Quantumania" vychytil ďalšiu vynikajúcu rolu a som úprimne zvedavý v čom ho uvidím nabudúce. Záverečný súboj medzi Creedom a Andersenom považujem za jeden z najlepších súbojov, aké som kedy mal možnosť v Creed sérii vidieť a absolútne nádherne v ňom vidno, ako veľmi osobný bol pre oboch aktérov celý tento súboj. Až všetko okolo nich zmĺklo a jediné čo existovalo boli dvaja bývalí priatelia, ktorí potrebovali uzavrieť roky trvajúci konflikt. Takže výsledok je viac než uspokojivý a ide o jeden z highlightov tohto mesiaca. Bez debaty. Hodnotenie: A

Tár (2022)

Skrz pozitívne aspekty, ktoré v sebe tento film má by som v skratke povedal, že mi "Tár" skôr nezapasoval. Nemyslím si, že by tie nominácie a ocenenia boli nezaslúžené, no to nie je pre mňa dôvod, aby som určité veci neskritizoval. Čo na filme funguje? Cate Blanchett zo seba dáva absolútne herecké maximum a je absolútne fenomenálna v role tejto dirigentky. Film je vynikajúco natočený, hudba je perfektná a jednotlivé scénky majú skvelú atmosféru. Nikto toto nemôže filmu uprieť. Ani ja. Napriek tomu, že všetky oči budú smerovať pri tomto filme práve na Cate Blanchett si ale myslím, že všetci ostatní takisto podali skvelé výkony, ktoré môžem oceniť. Nikto v tomto filme nezaostáva. Čo sa ale príbehu týka, sú tu dve veci, ktoré mi ako divákovi jednoducho nezapasovali. V prvom rade mám veľmi zmiešané pocity práve z našej hlavnej hrdinky Lydie Tár. Po hereckej stránke super, no ako postava mi príde ako jedna hnusná vypočítavá mrcha, pre ktorú sú ľudia viac čísla a spôsob ako sa niekam dostať. Čo nie sú zrovna postavy, ktoré mám veľmi v obľube. Myslím si, že najlepšie som to asi kedysi vyjadril v mojom hodnotení na film "Kobry A Užovky", kde mi boli nesympatickí skoro úplne všetci. Tento film však má len nesympatickú hlavnú hrdinku. A aj to by som povedal, že len zväčša. Má aj svoje dobré momentky a nemôžem jej uprieť, že je inteligentná a vie poslať ľudí veľmi nádherným spôsobom do prdele. Ako sme mali možnosť vidieť už počas scénky, kedy má diskusiu so študentom ohľadom jeho predsudkom voči Bachovi. Vynikajúca momentka filmu. Je ich tu ale viac. Ako keď sa má začať ten veľkolepý koncert a Lydia chce ísť na svoje miesto, keď chce vrátiť Olge jej plyšového medveďa a celá tá pivnica má svoju atmosféru... je toho dosť čo sa dá na tomto filme pochváliť. Druhý element, ktorý ale filmu pre mňa zráža nohy je jeho dĺžka. Mal som pocit, že sa to dalo skrátiť, aby to vyšlo na dve hodiny namiesto 2 a pol. Pretože miestami ma ten film už svojim tempom vedel celkom ubíjať a čakal som, kedy sa niekam posunieme. Vo výsledku by som ešte povedal, že záverečná časť na Filipínach je spracovaná skvele, najmä čo sa týka scénky s masážou. Ako som už asi aj sám naznačil, tento film má pamätné momentky a skvelé scénky no v celkovom kontexte a príbeho mi až tak neulahodil. Ale za jeho kvality ho musím rozhodne vyzdvihnúť. Takže vezmite si z tohto komentu asi to, že film mi síce nezapasoval, ale určite si nemyslím, že ide o zlý filmový zážitok. Hodnotenie: B-

Never Better (2022)

"Never Better" je ďaľším filmom, ktorý ukazuje trošku iný scenár situácie v roku 2020. Kde hlavná hrdinka trpí cistickou fibrózou a niečo ako COVID-19 by pre ňu mohol byť smrteľný. Takže sa absolútne odizoluje úplne od všetkého a je super opatrná, kým sa do jej života nevráti spolubývajúca, ktorá to berie všetko úplne inak a oveľa ľahšie. Lenže to je pre Teresu obrovský problém. Takže je to trošku iná situácia ako priniesli filmy ako "Homesick" alebo "Locked Down". No pôsobí to tiež uveriteľne. Filmu len trvá celkom dlho, kým sa rozbehne. V druhej polovici je oveľa zaujímavejší ako vo svojej prvej, pretože sa veci konečne dajú do pohybu a je tu otázka, čo bude ďalej. A či náhodou Teresa nedostala práve spomínaný Covid-19. Takže vie to vylepšiť dramatické momentky filmu. Vo výsledku dobrý film, ktorý určite nebude pre každého, ale mňa to zaujalo. Hodnotenie: B-

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Je smutné, že tento film asi bude nakoniec pochovaný všetkými, ktorí sa momentálne pozerajú na Roberta Fica ako martýra Slovenskej republiky a skutočne ako najväčšiu obeť vraždy Jána Kuciaka. To je skutočne tragické. "Kuciak: Vražda Novinára" totiž nerobí nič iné, len nám skutočne pripomína nepríjemné udalosti zo začiatku roku 2018, na ktorí už mnohí zabudli. Pretože ho absolútne zatianil svojou nekompetentnosťou a demenciou Igor Matovič, ktorý nezvládol celú situáciu roku 2020. Ale mali by sme kvôli tomu zabudnúť na všetko čo priniesol rok 2018? Ani omylom! Pretože tí, ktorí teraz najviac kričia sú presne tí, ktorí by pre prachy nechali aj zlikvidovať nevinného človeka. A majte ma za slniečkara alebo indoktrinovaného (ako tu bolo nádherne povedané), lenže ja verím tomu, že všetko sa udialo tak, ako to bolo povedané. Pretože dôkazy, ktoré sú tu predostrené a zdôvodnené sú podľa mňa dobré. Môžeme ešte aj hovoriť, že aj tí, ktorí už boli odsúdení sú vlastne nevinní. Že vlastne to bolo tak, že Kuciak zastrelil priateľku a potom spáchal samovraždu. Pretože dnes keď niekto niečo povie, tak to predsa musí byť pravda. Alebo keď má niekto nejaký názor, tak musí byť pravdivý. Nie. V žiadnom prípade to tak nefunguje. To, že nejaký "Jojko Pravdovravný" si myslí, že hovorí pravdu a má pravdu neznamená, že ju skutočne aj má. Takže niekedy je treba sa zamyslieť, či tí, ktorí nie sú "ovce" náhodou nie sú ovcami iného pastiera. Nemali by sme zabúdať na to, čo sa udialo a rozhodne by sme to nemali zľahčovať. Nemali by sme dovoliť, aby sa to stalo znovu a v najhoršom prípade dokonca za obrovského aplauzu bojovníkov za mier a podobného. Pretože mám úprimnú obavu, že ako krajina spejeme k niečo presne takému. Ako ďaleko je od slov a vyhrážok ku skutkom? Ako ďaleko? Je smutné, že 2 mladé životy takto tragicky skončili. A nemali by sme dopustiť, aby sa to zopakovalo. Nikdy. Hodnotenie: A

Amy's Fucket List (2023)

Filmy ako "Amy´s Fucket List" ma občas vedia skutočne veľmi dobre naladiť. Na nič sa nehrajú, nesnažia sa o nejaké extra kreatívne momentky a len v podstate doručia presne to, čo od nich chcem. Ženu, ktorej ostáva pár dní života a rozhodne sa postaviť proti všetkému čo ju v živote absolútne najviac vytáča. A potrestať každého kto si to zaslúži. Vďaka tomu je to svieža komédia, ktorá ma možno nerozosmiala v každom momente, ale zase podľa mňa nepriniesla niečo, čo by mu nejako výrazne uberalo na kvalite. Dostanete presne čo očakávate. A je tu aj pár dobrých hlášok, ktoré pobavili. Neviem čo viac ani povedať. Je to proste oddychový film, kde sa dočkáte presne toho čo čakáte. A stojí to za jedno pozretie? Podľa mňa áno. Hodnotenie: B

Alice, Darling (2022)

"Alice, Darling" je síce témou zaujímavý film, no spracovaním sa to neskutočne vlečie a ide tak pomaly, že miestami som mal pocit, že film netrvá 89 minút, ale minimálne 140 minút. A to je asi jeho najväčšia škoda, lebo keby ma dokázal svojim spracovaním viac vtiahnuť do deja, mohlo ísť o jeden z najlepších filmov roku. O žene, ktorá znáša psychický nátlak zo strany svojho priateľa a dokopy musí robiť všetko pre jeho spokojnosť, aby nemala pocit, že si niečo nezaslúži a podobne. Toto je niekedy úplne najväčšia forma šikany, akú si vo vzťahu viete predstaviť. Meniť niekoho, alebo sa ho snažiť niekam vtlačiť preto, lebo ho milujete a vlastne mu chcete len dobre. Nikdy to nerobíte preto, že chcete človeku dobre. A pravdepodobne by ste si svoj život užili aj bez tej osoby. Každopádne scénky na chate a ako postupne eskaluje napätie je spracované dobre. Možno sa dalo ešte viac vyťažiť aj z tej bočnej línie o stratenej žene, po ktorej sa pátra. Možno to mohlo byť viac psycho. Neviem. Ale cítil som, že sa s mnohými scénkami točíme v kruhu a vieme pochopiť v prých pár momentoch čo je v skutočnosti Simon zač. Takže film mohol skúsiť nájsť iný spôsob, ako tento príbeh predať. Môj pocit. Hodnotenie: C+

Syn (2022)

Na "The Son" som bol veľmi zvedavý. Chcel som vidieť ako sa Florian Zeller postaví k inej téme po tom, aký fantastický zážitok priniesol s filmom "The Father". No bohužiaľ, bol som príliš optimistický a bohužiaľ film nedopadol tak ako jeho predchodca. Čo je pre mňa veľké sklamanie. Je ale aj pravda, že "The Father" bol veľmi malý a komorný film, o ktorý sa postaralo pár talentovaných hercov a práve svojou atmosférou a zasadením do toho bytu dokázal výrazne vytiahnuť všekto okolo. "The Son" ide na to opačne. Robí ten film väčší, pridáva postavy, dáva tam viacero situácií a snaží sa do toho nejako zakomponovať celkový príbeh. Bohužiaľ niekedy je menej viac a tento film to úprimne dokazuje. Dlhodobo som sa pri filme viac-menej nudil, nemal som pocit, že prináša zaujímavé momentky a jediné časti, ktoré skutočne fungovali sa dostávajú až na konci. Kedy som skutočne už cítil, čo sa stane. Najlepšia momentka filmu prichádza skutočne úplne na konci, kde sa Hugh Jackmann dočká toho, čo si celú dobu prial a funguje to skvele. Je to emocionálna scénka, ktorá ma skutočne zasiahla. Film však nevyniká ani v rámci témy (toto sme už videli) a jediné čo ho posúva sú herecké výkony. Najmä Hugh Jackman a Laura Dern toto prežívali naplno. No Zen McGrath dokopy so svojou postavou nemá veľmi veľký priestor na to priniesť nejaké zaujímavejšie momentky (okrem spomínaného záveru) a to je škoda, lebo mohol tento film niekam potiahnuť. Jedno pozretie okey, no viac od toho netreba čakať. Hodnotenie: B-

Možná řeknu ano (2023)

"Maybe I Do" možno nevyniká ako nejaká výraznejšie zaujímavá romantická komédia, no bola schopná si ma celkom slušne získať. V prvom rade som vôbec nevedel ako sa budú naše príbehy postupne prepájať a keď spoznáme jednotlivé dielky skladačky, je to celé oveľa zaujímavejšie. Ak ste to náhodou vedeli, tak to asi úplne fungovať nebude, no nemyslím si, že by bol pre mňa film strata času. Stále platí, že mám rád Emmu Roberts a tak nejako sa vždy teším keď mám možnosť ju v nejakom filme vidieť. Dokonca by som povedal, že mi je ľúto, ak sa tam objaví len na malý moment ako to bolo napríklad v prípade filmu "The Hunt". Podľa mňa je veľmi talentovaná a sympatická herečka. Ostatní tu ale podľa mňa fungujú dobre tiež. Vo svojej podstate film nemá žiadny výraznejší moment a jediné čo ho v mojich očiach dvíha je práve charizma hereckého obsadenia. Mám rád skoro všetkých zúčastnených v tomto filme. Ako som už spomínal Emmu Roberts, tak rovnako vždy rád vidím Diane Keaton (ktorá je podľa mňa nádherná ženská), William H. Macy je skvelý, Susan Sarandon si svoju rolu veľmi užíva a Gere je zase v tradičnej role šarmantného seniora, ktorý je tak nejako neodolateľný. Neviem úprimne povedať, či ide o dobrý film... no mňa to bavilo sledovať. Hodnotenie: B

Někdo klepe na dveře (2023)

Z "Knock At The Cabin" som mal trošku obavy. Ukážky pôsobili, že M.Night Shyamalan prinesie podobný zážitok ako v roku 2008 so svojim "The Happening". A na niečo také som rozhodne nemal náladu. No rozhodol som sa dať mu šancu a vo výsledku som z kina odchádzal skutočne spokojný. Mal som pocit, že všetci herci dali do toho skutočné maximum, svojimi momentkami to na mňa zapôsobilo a hlavne som tak nejako dúfal, že to dopadne trošku inak. Pretože zvláštnym spôsobom som si začínal mnohé tie postavy obľubovať. Najmä Adrienne. Keď príde tá momentka, keď sa im snaží prehovoriť do duše, celkom ma to zasiahlo. Bolo mi jasné, že nebude cesty späť. V závere mal film tiež svoje momentky keď sa ukáže skutočnosť a budú tak môcť aj udalosti z toho čo sa udialo vnútri chaty doznieť. Úprimne, čakal som, že film dopadne ako kolosálne komediálne fiasko, no bol schopný ma svojim spracovaním úprimne zasiahnuť a skoro by som si prial verziu, kde by nemuseli tie udalosti dopadnúť takto. Mám pocit, že by si ho tie postavy zaslúžili. Hodnotenie: B+

Kdosi, koho jsem znal (2023)

Podobne ako M.i.k.e. som si aj ja tento film pozrel po tom ako neúspešne dopadlo pre mňa "Your Place Or Mine". Dúfal som, že sa dočkám niečoho lepšieho a našťastie môžem povedať, že "Somebody I Used To Know" je minimálne pre mňa oveľa zaujímavejší film, ktorý mal minimálne talentovanejšieho scenáristu. Niekde začneme a dostaneme sa k výsledku, s ktorým som popravde nejako extra nepočítal. Je tu vidieť, že niekedy sa veci nemusia vyvinúť tak ako by sme chceli a môžeme byť aj tak spokojní. Alison Brie je najmä veľmi príjemná herečka a postupne sa jej postava Ally stane aj celkom sympatická. Uvedomí si aj vážnosť niektorých svojich činov, čo jej pre mňa pridáva množstvo bodov. Je pravda, že toto je niečo, s čím som síce počítal, no spôsob akým to film urobí je podľa mňa dobre vymyslený. Pretože mal som tak trošku pocit, že aj Ally aj Cassidy sa istým spôsobom chceli zbaviť jedna druhej. Čudovať som sa tomu nečudoval, no film mi ukázal práve skrz tieto dve postavy, že vie ako spraviť dobrý film. Bavilo ma to sledovať, v správnych momentoch ma to pobavilo a vo výsledku ide o schopnú romantickú komédiu, ktorá nemieri nikam po nejakú super veľkú cenu, no je to príjemná oddychovka. Hodnotenie: B