Až vyjde měsíc (2012)

Bizarní, unikátní a zároveň sebe sarkastický a hravý film Wese Andersona, který zřejmě musí mít v hlavě zajímavý svět, protože jinak si nedovedu představit, jak někdo může v dnešní době napadnout vytvořit tak poutavý a originální film. Nepamatuji si žádný snímek, ve kterém by vše tak krásně klapalo. V podstatě každá scéna, dialog, skrytý symbol, naznačená pointa nebo i technika kamery a střihu se jasně projevuje vypiplanou snahou o ten nejlepší divácký zážitek. Od diváka je akorát vyžadováno se hned od začátku naladit na správnou vlnu tohoto filmu, ale myslím, že většině to nebude dělat problém. O hloubce Moonrise Kingdom by se dalo napsat hodně řádků, ale bylo by to zbytečné, protože nic nenahradí vidět tento film na vlastní oči.

Kazatel Kalašnikov (2011)

Udělal jsem tu chybu, že jsem se před filmem podíval na zdejší hodnocení a tak by připraven na to nejhorší. A ze začátku to tak opravdu vypadalo. To, jak se z kriminálníka stane téměř přes noc dítě Boží je ve filmu podáno dost neuvěřitelně a divák do jisté míry zmaten. Nicméně, poté, co Gerard Butler přijme vnitřní potřebu pomáhat v Africe a vyloží si náboženskou misii po svém, rázem je zde zcela jiný film. Myslím, že pravá síla tohoto filmu je ukryta tak nějak mezi řádky, což si asi každý musí vyložit sám. Ať už jde o styl Samova kázání, o tom, jak jsou všichni věřící v Boha, ale když dojde na věc, tak jen sedí na zadku, nebo jak by se mělo přistupovat k boji proti zlu, co je to zlo a jestli proti zlu bojovat zbraněmi a nebo jen vírou. Právě komplexní podání vnitřního přesvědčení, tedy víry je zde podáno velmi nenuceně, bez americké agitky jediného správného přesvědčení. Myslím, že Marc Forster moc dobře věděl, na jak tenkém ledě je, protože si vzal hodně velkou sousto. Neříkám, že film nemá chyby, ale není jich mnoho. Jednu větší vidím v tom, že filmové vyprávění zde není úplně nejšťastnější a působí to tak nějak trhaně, ale je to možná jen subjektivní, protože mě osobně to nevadilo. Jednou menší pak pak v tom, že charakter (resp. jeho tvrdohlavost nebo hůř šílenství) Sama je dost zaobalené a že je jen otázkou jaký byl opravdový Sam a co už je přílepek scénáristy. Každopádně, pokud film něco chtěl říct, řekl to, i když né úplně jasným způsobem a každý to buď ve filmu najde nebo i ne. To možná odráží i zdejší komentáře.

Méďa (2012)

Seth MacFarlane dělá opravdu zábavné seriály, na které se pravidelně dívám: Family Guy, American Dad, Robot Chicken, nicméně co se týče vstupu na filmové plátno, čekal jsem to trochu živější a odhodlanější. Napřed co je ok: gagy, scénky, hlášky a odkazy na jiné filmy a seriály jsou opravdu dobré a konkrétně u mě padaly na úrodnou půdu. Dále pak zpracování Tedyho je řešeno velmi povedeně a výkon Marka Wahlberga je hodně nadprůměrný. Co nebylo ok: děj. Jako chápu celou pointu filmu a jak to Seth myslel, ale přišlo mi to, jako strašně natahované a splácané narychlo dohromady. Hlavně druhá polovina filmu a závěrečná gradace byla fakt divná a ještě k tomu předvídatelná. Čekal jsem že se to nějak zlomí, ale nestalo se tak. Věřím, že Seth MacFarlane má fakt hodně šíleně zábavných nápadů, ale pro příště to chce víc přidat na ději a bude to brilantní nekonvenční komedie.

Muži v černém 3 (2012)

Před shlédnutím jsem si říkal, proč by po takové době vůbec měli natočit nějaké MiB III. Teď už je mi to celkem jasné: K a J potřebovali ještě něco dořešit z minulosti a scénáristé tam zase přihodili nějaké ty emzáky, cestování časem a hrozbu mimozemské invaze. Dějový rozjezd je sice pomalý, ale nakonec se z toho vyvine docela slušná, vtipná akce. Líbilo se mi, že se tvůrci drželi konceptu jedničky (vizuál, postavy, dialogy) a přidali různé odkazy a gagy kterých sice nebylo mnoho, ale tak nějak nenuceně sedli do děje. Na druhou stranu, jelikož nečekám další pokračování, čekal jsem možná víc epické finále. Také mohla být zápletka trochu hlubšího charakteru a bez zbytečných hluchých míst.

Amazing Spider-Man (2012)

Spidermanovský restart dopadl (alespoň podle mě) až překvapivě dobře. Rozhodně jsem uvítal, že Marc Webb pojal celí příběh a proměnu Petera Parkera od podlahy jinak a že se příběh tak citově neždímá jako ve zpracování Sama Raimiho z roku 2004. A celkově mi to zpracování přišlo daleko promyšlenější a dospělejší, hlavně triky a charaktery postav, prostě jedna báseň. Docela mě udivilo, že těch 137 minut krásně uteklo, bez vaty a umělého natahování. Pokud něco vytknout, tak menší logické úlety, ale ty k tomu na druhou stranu patří, vždyť je to komiks. Rozhodně se těším na pokračování.

Dredd (2012)

Tak jo. Vybroušená žánrovka, která dělá radost příznivcům komiksu a hardcore sci-fi. To je ale bohužel tak nějak vše. Nedostatek prostředků na film redukuje už tak jednoduchý děj do jedné, byť členité lokace ve které, se hlavní dvě postavy točí ve scenáristickém kruhu. Ze začátku mi to tak nepřišlo ale v druhé polovině je to dost otrava. Tvůrci měli dobré nápady, jak ozvláštnit akční scény, které jsou nejen zajímavě naturalisticky brutální, ale každá je svým způsobem jedinečně vymyšlená a natočená. Film částečně sráží hodně dějové vaty, kdy se moc nic neděje a o dynamice děje zde skoro ani nelze mluvit. Dovedu si představit, že by se z Dredda dala udělat opravdu mega akce s daleko lepším scénářem. Takhle je to tak půl napůl a i přes zde vytčená negativa je z tohoto cítit poctivá akce, takže proč ne.

Dallas (2012) (seriál) odpad!

Těžko říct, co vedlo tvůrce ke vzkříšení značky Dallas, ale jedno je jisté: žumpa televizní sterility a prázdných dějových linek se vrátil v novém, moderním kabátu a smrdí ještě víc. Seriál obsahuje vše čím bytostně opovrhuji a hnusí se mi: debilní herci, dialogy na zvracení a hlavně primitivní, vyumělkovaný "děj" sázející na neustále, nelogické a idiotické zvraty. Fuj! Nechápu zdejší hodnocení (aktuálně 60%), které je nejspíš způsobeno tím, že stačí vyslovit Džejár a všem se podlomí kolena při vzpomínce "zlatá 90. léta" kdy byla televize těchto odporností plná. Jen pro úplnost: nový Dallas měl být hitem TV Nova pro všechny generace a proto jsem se pokusil zhlédnout alespoň jeden díl. To prostě nešlo a necítím mít menší právo hodnotit tento seriál.

Aim High (2011) (seriál)

Podíval jsem se na první dva díly na zkoušku. Co se mi líbilo: celkem originální nápad, hlavní hrdina je sympaťák, nepřehrávané postavy, zajímavé dialogy s nadsázkou. Z čeho mám obavy: udržitelný děj, aby z toho neudělali teen-age slaďák. Zatím je to tak na půli cesty, proto zatím 3*. S titulky zde: http://www.videacesky.cz/tag/aim-high

Patrola (2012)

Na End of Watch jsem se docela těšil, pořádný film o policajtech tu dlouho nebyl a přes všechny kvality filmu jsem na rozpacích. Koncept rozklepané kamery, jednoduchého střihu a vizuál dokumentu. To vše beru a osobně jsem rád, že to někdo od dob District 9 zase použil. Problém mám s tím jak je předkládán děj a kam to všechno směřuje. Nadupaný začátek po chvíli střída docela roztahaná rozprava o rodině, kamarádech, práci a vůbec o tom, jak se žije tvrdým chlapům od policie. Bohužel, atmosféra na mě nefungovala. Zatím co jedna scéna ji pevně utvořila a vše se zdálo krásně uvěřitelné, další scéna vše zbořila. To neustálá střídání tlachání a ježdění v autě bylo zkrátka jakési divné a akční rovina to moc nezachránila. Scény ve kterých se střílí jsou naopak velmi povedené a díky moderním druhům záběrů vypadají neotřele, škoda, že jich bylo tak málo. David Ayer má na svědomí Street Kings, na které i po letech vzpomínám jako na jeden z nejlepších filmů o policajtech, tedy ne jen o těch hodných. A to je možná ono. End of Watch působí strašně "rodinně", uhlazeně a zhruba od poloviny je jasné, kam to všechno směřuje. Ale závěr je zase poměrně povedený a jakž takž mě napínal. Doufám tedy, že se David Ayer příště polepší, protože filmy o policajtech rozhodně točit umí.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Stará banda je zpět a i když by mohli pomalu myslet na důchod akčních hrdinů, rozhodně to neplatí o jejich nasazení. Zatímco první Expendables byli v mnohých ohledech nejistí a nedotažení, dvojka je skvěle natočenou skládačkou z filmů, ve kterých jednotlivé legendy vystupovali. Od toho je odvozen i děj, který sice jede v předem daných kolejí, ale rozhodně nejde o tuctovou záležitost. Akčních scén zde není málo a jsou natočeny stylem 80. let se všemi atributy a očekáváními. Jednoduše poctivá akční podívaná, okořeněná hláškami z jiných akčních filmů a zajímavým, neutahaným humorem.