VALL-I (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Pixarovky mám rád hlavně kvůli jejich humoru, šílenostem a skrytému poslání těm starším. WALL-E který je podle některých považován za nejlepší Pixarovku vůbec je dle mého postaven na jiných základech něž třeba Ratatouille nebo Cars, ty se nyní pokusím rozebrat. Při prvním vykreslováním opuštěného města a obrovského množství odpadků, ponurého města a nějakého jezdícího robota vám musí dojít že toto bude jiný animák. Brzy vám bude jasné, co WALL-E musí každý den dělat a po čem touží. Jeho nerušené lisování ve prospěch lidstva je přerušeno příletem kosmického plavidla které přivezlo robota Eve. Zde jsem se zapřemýšlel, jak se u robota pozná pohlaví, pokud nejde o humanoida...nebo spíš jak budou rodiče malým dětem vysvětlovat že WALL-E je "chlap" a Eve je "žena". No pokračujeme dál...sledujeme jejich vztah kde se nenuceně rýsuje přátelský vztah. V této části mně bezkonkurenčně dostala scéna kde WALL-Eho sešrotují nákupní vozíky :D zde jsem se opravdu dost nasmál. Potom postupně děj plyne. Vesmírná loď je opravdu fascinující a obtloustlí lide jsou jasná narážka na současný stav nejen v USA. A pak nastávají komplikace a přichází první záporák....a...nějaké ty dojemné scény které ale nejsou jinak vynucené a doslova si je prožijete. Konec je jak jinak šťastný, ale nechává za sebou vztyčený ukazováček jako varování...

Rallye smrti (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Po rodinném filmu Speed Racer který mně příliš neoslovil, jsem si chtěl dát od aut na nějaký čas pokoj. Ale, neodolal jsem a zhlédl tento nový film s proslulým Jason Stathamem. Už začátek vás vtáhne do prostředí blízké budoucnosti a to že bude průser, to bude cítit hned od začátku. Film si s nějakým velkým vyprávěním nebere servítky, takže startovní pozice je jasná: chlap z ocelárny je za zabití své ženy poslán do vězení kde provozují takové...řekněme jiné závody s auty které řídí naprostí psychopati. Ani se nenadějete a už kolem sviští kulky a plápolá oheň z plamenometů. Tempo je fakt strhující až dokonce. Tento film je velmi příjemné oživení žánru "akční rychlovka s auty" a spolu s brilantním zakončením je opravdu zábavný.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Čekal jsem více šíleností a větší parodovaní 007, takhle je to spíše podprůměrná akčňárna, se slabými vtipy...o ději ani nemluvě.

Ukradni, co můžeš! (2001)

RETRO KOMENTÁŘ: Dobrý film s dobrým scénářem, charaktery dobře propracované...postě celkem dobrý nápad, ale možná až příliš překombinovaný. Podle mně, v druhé polovině chtěl režisér ještě něco přidat a vygradovat děj, ale mně to připadlo jako zbytečně. Více paradoxních hlášek a více černého humoru by taky neuškodilo. Nezapomenutelná je scéna s tankem a varna na drogy :)

Iron Man (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Výborně zpracovaný film s hrdinou který není ani hodný (to ze začátku) a ani zlý (na konci). Hlavní náplní filmu jsou samozřejmě technické vymoženosti a osoby kolem nich. Děj není přímočarý a rozhodně nenudí. Záporák zde není taky hned jasný, takže i to dává ději dynamičnost. Dobré hlášky, moderní vychytávky, sice možná trochu předvidatelný konec, ale je to původně komix, takže zde to chápu. Parádní od dechovka pro malé i velké :)

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Na Hellboye 2 jsem se opravdu těšil, jednička pro mně byla příjemným překvapením. První ohlasy na HB2 byli velmi pozitivní takže jsem se těšil snad ještě víc. ALE, musím říci že dvojka pekelného muže mně zklamala. Začátek byl výborný, prostě takový ten začátek s povinnými kecy, jenže ty kecy se protáhly snad do celého filmu. A v tom je ten problém...Hellboy pořád něco řeší a už se moc nevěnuje střílení ze svého kanonu a jeho vtipy už taky nejsou co v jedničce. jeho kolegové mají stejnou úlohu jako v jedničce, takže zde je to ok. A nepřátel. Ten je pojat jinak a celkem naivně...vlastně takový dobrák, kterého nikdo nemá rád a já se musím přiznat že jsem mu později začal fandit. Zlatá armáda, to je kapitola sama o sobě. Když už je v názvu filmu, tak by měla hl. hrdinovy pořádně zatopit a ne se objevit až skoro na konci kde se jen tak mihne...prostě naprosto nevyužitý potenciál. Ale abych nekritizoval: efekty a "monstra" jsou vytvořeny fakt dobře a ta opilecká scéna s pivy je také dobrá.

Toxický mstitel (1984)

RETRO KOMENTÁŘ: Moje první zkušenost s TROMA filmem. Prvotní obavy rychle vystřídal blažený a částečně i nechápavý pohled v dobrém slova smyslu. Prvotní zděšení nad gore scénami pominulo a ja začal naplno fandit Toximu. Film má naprosto chatrný děj který ale nahrazuje zábava na každém rohu. Nebudete jednoduše věřit svým očím nad tím co všechno se dalo vymyslet v 80. letech. Hlavní poselství filmu je jasné: nezáleží jak vypadáte, ale co máte uvnitř. Tento naprosto nezávislý a anti-holywoodský film patří mezi největší klenoty všech Bčkáren všech dob!

Vlak dětství a naděje (1985) (seriál)

Z tohoto seriálu mrazí i po letech a je také pravda, že to tech pár let co jsem to viděl bude, ale i tak si vybavuji, že to je nejlepší film/seriál kde se objevila Helena Růžičková. Podobně musím vyzdvihnout Žanetu Fuchsovou, kterou mám v paměti jako roztomilou holkou z Chobotniček, ale co zde herecky předvedla je pravdu dech beroucí. Celkově jde o dost ponurý seriál s realistických vykreslením doby a jen dokazuje, že před rokem 89 se točili opravdu silné seriály které dokázaly co říct a Vlak dětství a naděje není rozhodně jediným svého druhu.

Piráti! (2012)

Well done, sir! Plastelína Pirátům opravdu svědčí, krásně to téma oživuje a dělá nevšedním. Velmi dobře si tvůrci poradili s adaptací tohoto tématu do dobrodružné grotesky, zde prezentované satirou, nadsázkou a vyzdvihování klišé, které zřejmě většina zná ze série Piráti z Karibiku. Vtípky jsou předváděny v promyšlených scénkách a i krátké gagy jsou nerušeně vsazeny do děje, mohlo by jich sice být víc, ale naopak jako plus oceňuji i ty nenápadné maličkosti a odkazy na reálné postavy a souvislosti. Atmosféru taškařice umocňují The Clash a skáčkový soundtrack. Přesto, že je vyvrcholení děje více méně jasné, na zábavnosti to neubírá a o to zde myslím šlo především.

Gympl s (r)učením omezeným (2012) (seriál) odpad!

Moje sadistické já se po delší době ozvalo a chtělo vědět, kam pokročila seriálová produkce televize Nova. A mé druhé, kritické já, se už začalo třást, před očekávaným přívalem utrpení. A dočkalo se. Dokonce jsem se kromě úvodního (pilotního) dílu podíval i na regulérní první díl, abych nebyl zdejšími Nova Fans označen za toho, kdo předem hodnotí něco, co neviděl. Shrnout se to dá takto: Tento takyseriál je založen na tupých dialozích, které dělají díry do mozku aby mohl veškerý intelekt a pud sebezáchovy vytéci zároveň. Dále je zde naprosto profláknutá, stereotypní, nezáživná a otravná sestava postaviček a postav, kterou vymyslí kdokoli, kdo v životě viděl nějaký jiný "novácký" seriál a je úplně na hlavu. Celé je to dokresleno tím, že zde NIC nefunguje: Dementní, předvídatelný a hlavně bez nápadu scénář, který, kdyby se převedl do slohové práce dostal známku 3-. Člověk by čekal, když je to označeno jako komedie, že se třeba i zasměje. Ano, za tu hodinu mi přišla v prvním díle vtipná jen jedna věc a to když student trolloval učitelku tím, že dnes se už hnůj nepřehrabuje ale rozmetá. WTF!!! Toto není komedie, kdo to proboha tak může nazývat? Kde jsou tedy ty vtipy, gagy, scény nebo prostě něco? Uf! Opravdu nevím, co někoho může ještě donutit se dívat dál na tento... ne, seriálem to nenazvu. Pokud si chtěla Nova zlepšit reputaci, tak zde došlo k naprostému fiasku. Never more!