Hardcore Henry (2015)

Hardcore Henry je moc pěkná, přímočará, brutální podívaná ozvláštněna pohledem kamery z první osoby. Pokud by někdo zfilmoval některou z knih Jiřího Kulhánka, tak by to možná vypadalo takhle nějak. Co musím vyzdvihnout je špičkové technické zpracování a efekty. Veškeré zabíjení vypadá velmi věrohodně. Jednotlivé bojové scény na sebe plynule navazují a dotváří tak pocit nepřetržité akce. Samozřejmě musíme přistoupit na logiku nesmrtelnosti hlavního hrdiny, ale to zde zapadá do konceptu filmu takže s tím jsem problém rozhodně neměl. Trochu bych ale doladil scénář, vymakané souboje jsou fajn ale v druhé polovině začnou trochu nudit. Navíc, dle mého by pomohlo, kdyby se film nebral tak vážně. Ok, byly tam přímé i nepřímé reference na herní a popkulturní symboly, ale trochu přikořenit dialogy a lépe promyslet dějovou linku by neuškodilo. Na závěr ještě pochválím soundtrack, který díky své multižánrovosti rozhodně zaujal a některé fláky celkem slušně sarkasticky doplňovaly film.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

A je tu konec. Nutno říci, že jsem se na něj, opravdu těšil. Můj vztah k filmům HP je hodně rozporuplný, co se kvalit jednotlivých dílů týče. Začátek série bomba, pak uprostřed celkem dobrý a pak postupně nuda, která naprosto rozmázla předposlední Deathly Hallows: Part 1. Bohužel, nějak jsem nepronikl do celé atmosféry ságy naráz, abych mohl vidět ten vývoj HP a ostatních a abych si to patřičně užil. Proto jsem každý film viděl tak trochu odděleně a s celou ságou spojen jen na začátku a na konci. Ale o to víc jsem se těšil jak to dopadne. __________ První polovina mě opravdu nadchla, takhle hustou atmosféru jsem nečekal. Pak se začalo vše krásně spojovat a já si v hlavně konečně mohl udělat jakousi zpětnou představu o tom, co se dělo mnoho a mnoho let zpět. Nicméně, zakončení mě opravdu udivilo. Cože? TAKHLE? Á, ještě jedna rozetmívačka, že by? Tak nic a už běží titulky. Tak to se vám (ne)povedlo.... Takže: Díky, ale tohle jsme si opravdu nezasloužili.

Hektorova cesta aneb hledání štěstí (2014)

Hektorovo putování ke štěstí je ve skutečnosti transformovaná imaginární Cesta každého z nás. Cesta s velkým C. Životní cesta, smysl života, hledání štěstí, je jedno jak to nazveme... Každý všímavější divák onu hlavní pointu, či "filozofický" motiv celého snímku prokoukne během první poloviny a pak nějak pln očekávání čeká co bude následovat. Film ale "pracuje" hodně na povrchu a ono "hledání" se objeví tak jen občas. Bohužel. nemohu říci, že by mě film nějak moc "niterně naplnil" nebo zavdal k hlubšímu rozmýšlení. Celkem jsem si užíval mozaiku Hektorových dobrodružství, krásné scenérie a nápaditou kameru ale filmu chybí to podstatné a to je pořádný příběh. Ano, jak jednoduché. Stejně tak samotný Hektor, jeho postava je problematicky čitelná v mnohých chvílích není jasné co přesně chtěl režisér aby si divák z té či oné scény odnesl. Na jednu stranu je zde dvouhodinová cesta do vzdálených krajin, za rozličnými lidmi za poznáním sebe sama a ve výsledku je to na konci "scvrknuto" to jednoho malého poselství. Nevím, jsem z toho celkem zmatený. Pro tento typ filmů mám myslím pochopení a většinou se mi daří chytnout režisérovi vlny ale tady to moc nefungovalo. Pokud tedy hledáte něco podobného, tak mohu směle doporučit snímek Walter Mitty a jeho tajný život, který se mi líbil o mnoho víc.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Na Hellboye 2 jsem se opravdu těšil, jednička pro mně byla příjemným překvapením. První ohlasy na HB2 byli velmi pozitivní takže jsem se těšil snad ještě víc. ALE, musím říci že dvojka pekelného muže mně zklamala. Začátek byl výborný, prostě takový ten začátek s povinnými kecy, jenže ty kecy se protáhly snad do celého filmu. A v tom je ten problém...Hellboy pořád něco řeší a už se moc nevěnuje střílení ze svého kanonu a jeho vtipy už taky nejsou co v jedničce. jeho kolegové mají stejnou úlohu jako v jedničce, takže zde je to ok. A nepřátel. Ten je pojat jinak a celkem naivně...vlastně takový dobrák, kterého nikdo nemá rád a já se musím přiznat že jsem mu později začal fandit. Zlatá armáda, to je kapitola sama o sobě. Když už je v názvu filmu, tak by měla hl. hrdinovy pořádně zatopit a ne se objevit až skoro na konci kde se jen tak mihne...prostě naprosto nevyužitý potenciál. Ale abych nekritizoval: efekty a "monstra" jsou vytvořeny fakt dobře a ta opilecká scéna s pivy je také dobrá.

Heuréka – město divů (2006) (seriál)

Hodnocení po skončení seriálu: První dvě série jsou opravdu výborné. Neokoukané a sympatické postavy které žijí v městě vytvořené pro vědce a kde se může stát v podstatě cokoli. Každá epizoda přináší něco nového a občas šílené nápady tvůrců dopadají na úrodou půdu, výsledkem je hodně vtipu a nadsázky při věděckém bádaní. Třetí série je takový poločas, mírně se poleví od různých blbůstek a začnou se řešit i nějaké závažnější problémy. Čtvrtá řada děj pořádně nakopne, jelikož se zde odehraje docela dost zásadních událostí a všechny známé i neznámé postavy tak získají další prostor, kvalita se stále drží i přesto, že vtipu ubylo a seriál tak nějak celkově zvážněl. Největší zklamání je ale poslední, pátá řada, kdy tvůrcům dochází dech a hned na začátku se do dějového větvení pořádně zamotají a i přes to, že je to sci-fi tak to jako divák nelze skousnout. Zábavnost seriálu jde téměř k nule, Carter a ostatní řeší úplný nesmysly, které scénáristé naroubovaly na "jakože" normální situace. Co se týče, zakončení seriálu, tak tady to je zklamání na plné čáře. Bez nápadu, bez jakékoli snahy aby byl divák naplněn skvělým pocitem, že se někam postavy dostaly a že seriál někam za těch pět sérii došel, ale ne. Odfláknutý konec kde se opět křečovitě objevují už mnohokrát okoukané souvislosti a finální zápletka a její rozuzlení je opravdu směšné. Bohužel, Eureka jen potvrdila syndrom "natahované kaše", to platí hlavně pro 5. sérii, 3. a 4 se ještě drží celkem nad průměrem. Možná je tento popis není moc vypovídající, ale nechci zde spoilerovat.

Hon (2012)

Po delší době jsem opět okusil severskou kinematografii a u Vinterberga je jasná záruka čistého, psychologického dramatu u kterého nelze téměř dýchat. Jednoduchost námětu je zpracována nanejvýš promyšleným způsobem se spoustou "efektně náladových" scén, které diváka jen tak vedou k postupné gradaci. Mads Mikkelsen společně s ostatními roztáčí přehlídku vynikajících hereckých výkonů a společně s vybroušeným scénářem nelze téměř nic vytknout. Když píši téměř nic, tak to něco je to, že mi ke konci přišlo, že je škoda, že Vinterberg nezaujal alespoň náznakem nějaký postoj a nechá to hodně volně vyznít. Divák si to tedy má přebrat sám, i když je ve filmu hodně scén, které jen naznačí otázky, ale odpovědi nikdy. Což ale zřejmě patří k lehkému artu.

Hora mezi námi (2017)

Dobrý námět a kvalitní herci jsou slušný základ ale myslím, že by se dalo více zapracovat na určitých věcech v námětu. Chemie mezi Kate Winslet a Idrisem Elbou je sice jasně daná a do filmu hodící se, ale měl jsem takový "povrchní" pocit z toho všeho. Jsou tam takové ty standardní scény a emoce, vše co divák tak nějak čeká, bohužel nic moc originálního navíc. Nicméně, jako film pro návštěvu kina ve dvou je to ideální ;).

Horizont události (1997)

Po nedávném shlédnutí Death Space Downfall jsem si říkal, že si musím sehnat film který byl v podstatě předlohou filmu i hře. Tuto scifi klasiku jsem zatím nikdy neměl možnost vidět celou, takže jsem si to vynahradil až nyní. Dvěma slovy: mistrovské dílo. Už od počátku zbystříte zrak aby vám náhodou něco neuteklo a nevydechnete až do závěrečných titulek. Děj je zasazen klasicky: vesmír, nepodařená mise, záchranná loď, nekompromisní kapitán a děsivá atmosféra...a...zlo. Tento film si ani tak nepotrpí na vyvražďovačkách ale na totálně nahuštěná atmosféře která se pomalu přelévá do vaší hlavy. U filmu se mi mimo jiné líbili jednotlivé charaktery které film celkově obohatili, nikdo nebyl vyloženě hrdina. Nezapomenutelná náplň od začátku do konce...docela bych chtěl vidět to zlo které by (teoreticky) mělo přijít přes "bránu", to asi ale asi necháme do jiného vynikajícího béčka. Určitě se nabízí srovnání se snímkem Sunshine z minulého roku, který mně vůbec nezaujal a dle mého pojal hrůzu vesmíru až moc moderně a snadně.

Hořkých sedmnáct (2016)

Znáte to: je vám 17, nic se vám nedaří, nevíte, kdo jste a pomalu ale jistě skouzáváte do depresí. Ale celé je to takové neúplné, protože sami nevíte, jestli tomu podlehnout nebo ne. A přesně takový je tento film. Dějově poměrně ploché a tak nějak stereotypní ale občas s velmi dobře zahranými scénami. Nevím co víc napsat, protože hlavní motiv motiv je celkem průhledný a nepopiratelný, ale jinak je film klasická feels good jednohubka, co vám moc dlouho v hlavě nezůstane.

Hospoda (1996) (seriál)

Seriál plný hospodského metahumoru a vzájemného trollování, hlavně pana Duška. V každém dílu je pár povedených hlášek, ale ty se časem celkem opakují a seriál postupně zevšední. Ideální sledovat při 10°. Nicméně jde o jediný seriál Novy, který se drží celkem nad průměrem a ne jak ostatní, které jsou dole, ve s*ačkách.